Έκαμψε την αντίσταση του Οθέλλου και επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 17/2/2024 - 18:25

Επιστροφή στις νίκες!

Η Ομόνοια αν και ζορίστηκε μπόρεσε να επικρατήσει με 1-0 του Οθέλλου στο ΓΣΠ, για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Προερχόμενοι από την ισοπαλία με τον Εθνικό, οι «πράσινοι» μπόρεσαν να βγάλουν άμεση αντίδραση και να υποδεχτούν την έναρξη των play-off με χαμόγελα.

Από την άλλη, το σύνολο του Σακκά παρότι πάλεψε και προσπάθησε να κοιτάξει στα... μάτια τον αντίπαλο του, εντέλει «λύγισε» και γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά, σημειώνοντας αμφότερες σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθούν. Μετά το 30ο λεπτό οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον έλεγχο και στην συνέχεια άνοιξαν το σκορ με τον Μπέζους στο 63ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο, o Οθέλλος ρίσκαρε ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η δυστοκία του σε συνδυασμό με τις αποκρούσεις του Φαμπιάνο, τον σταμάτησαν.

Έτσι η Ομόνοια ανέβηκε στους 49 βαθμούς και στην τέταρτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν... καθηλωμένοι στην προτελευταία θέση και στους 15 βαθμούς.

Μεγάλη φάση για την Ομόνοια στο ένατο λεπτό, με τον Χαραλάμπους να κάνει το σουτ, τον Ταουντούλ να αποκρούει ασταθώς και τον Κακκουλή να αστοχεί από πολύ κοντά.

Άμεση απάντηση από τον Οθέλλο στο δέκατο λεπτό, με τον Σανγκάρε να βγαίνει απέναντι από τον Φαμπιάνο, να πλασάρει και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά ένα λεπτό αργότερα, με τον Στεπίνσκι να δοκιμάζει το σουτ και τον αντίπαλο πορτιέρο να του λέει «όχι».

Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 19ο λεπτό, με τον Σανγκάρε να επιχειρεί το σουτ, μέσα από την περιοχή και τον Φαμπιάνο να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια.

Τεράστια στιγμή για το σύνολο του Ρέιχνταλ στο 26ο λεπτό, με τον Στεπίνσκι να κάνει το σουτ, δύσκολα σε κόρνερ ο Ταουντούλ.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό, με τον Μπέζους να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Το «τριφύλλι» έφτασε κοντά στο γκολ στο 72ο λεπτό, με τον Χάμπο να εκτελεί απευθείας κόρνερ και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Καλή στιγμή για τον Οθέλλο στο 85ο λεπτό, με τον Ράμος να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 88ο λεπτό, με τον Ναρντίνι να κάνει το γύρισμα με αποδέκτη τον Σλάβικ, που έκανε την προβολή από κοντά, αλλά ήταν άστοχος.

Ομόνοια (Τσετίλ Ρέιχνταλ): Φαμπιάνο, Μίλετιτς, Λανγκ (46′ Λέζιακς), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου (88′ Σιπριάνο), Κούσουλος, Χαραλάμπους, Μπέζους, Κακουλλής (60′ Αλιούμ), Σεμέδο, Στεπίνσκι (77′ Μπάκιτς).

Οθέλλος (Κώστας Σακκάς): Ταουντούλ, Σταμούλης, Ναρντίνι, Μπραμπίγια (75′ Κόπας), Σανγκαρέ, Κατσιάτης (64′ Σλάβικ), Καστάνας, Χατζηπασχάλης (83′ Γιάνσεν), Ανάνγκ, Πιχ (75′ Ράμος), Κορίνους.

Τσετίλ Ρέιχνταλ (Ομόνοια): «Πήραμε τους τρεις βαθμούς σήμερα. Μια πολύ σημαντική νίκη. Μπορούσαμε να πάρουμε πολύ πιο εύκολα τη νίκη σήμερα. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως κρατήσαμε ζωντανό τον αντίπαλο, όπως την Τετάρτη κόντρα στην Άχνα. Δε μπορέσαμε να κοντρολάρουμε όπως θέλαμε τον αγώνα και να τον τελειώσουμε. Είχαμε κάποιους ποδοσφαιριστές σήμερα που ήταν κουρασμένοι, στον πάγκο. Η ομάδα πάλεψε σκληρά. Κατά τη διάρκεια του αγώνα τρέφαμε με ενέργεια τον αντίπαλο και του δίναμε την ελπίδα να πάρει κάτι. Προστατεύσαμε το υπερ μας προβάδισμα, όχι όπως θέλαμε. Αξίζαμε τη νίκη. Το πιο σημαντικό είναι η νίκη και να κοντρολάρουμε τα παιχνίδια. Υψηλής ποιότητας το γκολ του Μπέζους. Φανταστικό γκολ.

Η ομάδα δουλεύει σκληρά στο πλάνο μου σε επίθεση και άμυνα, αυτό πρέπει να το πάρουμε καλύτερα. Πρέπει να το κάνουμε αυτό συνολικά, έχουμε ατομική ποιότητα για να προκαλέσουμε προβλήματα στον αντίπαλο, όμως πρέπει να είμαστε δυνατή ομάδα και σύνολο, δεν είμαστε ακόμη στο σημείο που θα ήθελα. Σήμερα θα μπορούσαμε να τελειώσουμε καλύτερα τις φάσεις, όπως κάναμε και με την Ανόρθωση. Θέλουμε ακόμη χρόνο και δουλειά».

Για τη συνέχεια: «Θα είναι πιο δύσκολα τα επόμενα ματς, θα είναι όλα ντέρμπι. Προσπαθώ να βρω την ιδανική εντεκάδα και την 4άδα στην άμυνα για τα πλέι οφ γι' αυτό και η επιλογή του Παναγιώτου στα αριστερά. Σήμερα ο Μίλετιτς δεξιά τα πήγε καλά. Προσπαθούμε και για τους υπόλοιπους μέσω προπονήσεων να δουν τις θέσεις τους. 2-3 μέρες πριν από κάθε αγώνα προπονούνται σε συγκεκριμένο πλάνο».