«Άλωσε» την Πάφο και συνέχισε ακάθεκτη η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 25/2/2024 - 21:03

Ασταμάτητη ΑΕΚ!

Οι Λαρνακείς «απέδρασαν» με επιτυχία από το «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας με 1-0 της Πάφου, στο πλαίσιο της πρεμιέρας των play-off του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.

Το σύνολο του Μπεν Σιμόν πραγματοποίησε άλλη μια καλή εμφάνιση και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην δεύτερη φάση του... μαραθωνίου. Από την άλλη, οι «γαλάζιοι» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στα τρίποντα και έχασαν κι άλλο σημαντικό «έδαφος», γνωρίζοντας νέα απώλεια.

Στα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο ήταν γενικά ισορροπημένο, με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να απειλήσουν. Εντέλει οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνη που τα κατάφεραν, καθώς άνοιξαν το σκορ στο 43ο λεπτό με τον Φαράζ,

Μετά την ανάπαυλα, οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο πίεσαν ακόμα περισσότερο τον αντίπαλο, που όπως ήταν λογικό οπισθοχώρησε, για να διαχειριστεί το προβάδισμα του. Ωστόσο η... φόρα τους κόπηκε στο 92ο λεπτό, όπου έμειναν με δέκα παίκτες, με τον Μελούσο να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα

Έτσι οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 50 βαθμούς και στην πέμπτη θέση, ενώ οι Λαρνακείς ανέβηκαν στους 55 βαθμούς, τοποθετούμενοι στην τρίτη θέση.

Στην επόμενη (2η) αγωνιστική, η Πάφος φιλοξενείται την Κυριακή (03/03, 17:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΚ υποδέχεται την Δευτέρα (04/03, 18:00), στην «Αρένα» τον Άρη.

Το παιχνίδι

Πρώτη απειλή για την ΑΕΚ στο έκτο λεπτό, με τον Φαράζ να φεύγει γρήγορα αλλά ο Ρουζ έπεσε τακλίν και έδιωξε σε κόρνερ.

Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο στο δωδέκατο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να κάνει ωραίο φαλτσαριστό σουτ αλλά ο Πίριτς απέκρουσε εντυπωσιακά,

Νέα φάση για τους «γαλάζιους» στο 39ο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον αντίπαλο πορτιέρο να αποκρούει.

Το σύνολο του Μπεν Σιμόν άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό, με τον Γκάμα να σεντράρει και τον Φαράζ να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

Καλή στιγμή για τους «κιτρινοπράσινους» στο 52ο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει το φαλτσαριστό σουτ αλλά να στέλνει τη μπάλα δίπλα απο την εστία του Ίβουσιτς.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 63ο λεπτό, με τον Κοντρέρας να κάνει τη κεφαλιά αλλά ο Πίριτς απέκρουσε εύκολα.

Ευκαιρία για την Πάφο τρία λεπτά αργότερα, με τον Ντράγκομιρ να σεντράρει και τον Τουμάσι να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο πιο πάνω από την εστία.

Στο 72ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο έκανα για ακόμα μια φορά αισθητή την παρουσία τους στην αντίπαλη περιοχή, με τον Ικόκο να κάνει το γύρισμα, τον Πίριτς να διώχνει και τον Ντράγκομιρ να κάνει το ψαλιδάκι αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω απο την εστία του Βόσνιου τερματοφύλακα.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο (89′ Πέπε), Κβίντα, Ρους (89′ Κανέ), Μελούσο, Ναμ (89′ Τζάτζα), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (61′ Τουμάσι), Μπρούνο (61′ Κοντρέρας), Τάνκοβιτς, Ζάιρο.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Πονς (78′ Τόμοβιτς), Λέδες (73′ Μάμας), Γκάμα (66′ Γκιούρτσο), Ντίμερς, Φαράζ (73′ Σάντος), Λόπες (78′ Σολ).

Κάρλος Καρσέδο (Πάφος): «Η αλήθεια είναι ότι ήταν απίστευτος ο τρόπος που χάσαμε. Πάντα είμαι ευθύς και παρεξηγούμε. Όταν κάποια στιγμή φύγω από την Κύπρος ίσως δουν διαφορετικά όσα λέω και όσα κάνω.  Σε τέτοια παιχνίδια πρέπει να αξιοποιείς τις ευκαιρίες σου. Πετύχαμε τρία γκολ, ακυρώθηκαν τα δύο. Το ένα ήταν καθαρό οφσάιντ, το άλλο σηκώνει αρκετά ερωτηματικά. Στο πέναλτι που μας δόθηκε, αν έχετε κάνει ποτέ σας κάποιο άθλημα προκαλώ κάποιον να πηδήξει χωρίς να χρησιμοποιήσει τα χέρια του. Δεν θέλω να βρίσκω δικαιολογίες, δεν είμαι εδώ γι' αυτό. Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο. Θα με στεναχωρούσε περισσότερο αν χάναμε και είχαμε κακή απόδοση. Χάσαμε αλλά παίξαμε καλά».

Ραν Μπεν Σιμόν (ΑΕΚ): «Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Για 75 λεπτά ήταν ένα πολύ τακτικό ματς, πάνω-κάτω από τις δύο ομάδες. Παίζαμε κόντρα σε μία πάρα πολύ καλή και ποιοτική ομάδα. Ήταν μία τρέλα αυτό το παιχνίδι αλλά βγάλαμε χαρακτήρα και καταφέραμε να νικήσουμε. Δεν κοιτάζω την βαθμολογία αλλά τον επόμενο αντίπαλο. Θα γίνουν μεγάλα παιχνίδια στα πλέι οφ, όπως το είδαμε από τώρα αφού το ΑΠΟΕΛ έχασε βαθμούς και ο Άρης».