«Καθάρισε» από το ημίχρονο τη Νέα Σαλαμίνα και πήρε τρίτη σερί νίκη η Πάφος

Τετάρτη, 18/9/2024 - 20:54

Πάφος με… κομμένα φρένα!

Οι «γαλάζιοι» με νέα καταιγιστική εμφάνιση επικράτησαν και της Νέας Σαλαμίνας με 4-0, στο πλαίσιο του εξ αναβολής αγώνα της πρεμιέρας της Cyprus League by Stoiximan και πήραν τρίτη συνεχόμενη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό, ώστε να... καθαρίσουν το ματς, με τους Ντράγκομιρ (8’), Ζάιρο (36’) και Πέπε (41’) να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα, δημιουργώντας τεράστιο προβάδισμα για την ομάδα τους. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άντερσον (63’).

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός, πως αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία των Παφιτών, που πετυχαίνουν το 3/3 στο ξεκίνημα του «μαραθωνίου».

Οι «ερυθρόλευκοι», αν εξαιρέσουμε την κεφαλιά του Φερνάντεθ (2’) και το δοκάρι του Ασεβέδο (70’), δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί και αποκτώντας παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, αφέθηκαν στις άγριες ορέξεις των γηπεδούχων, γνωρίζοντας την ήττα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Καρσέδο έφτασε τους εννέα βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή, μαζί με Ομόνοια και Άρη, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου παρέμεινε στους τρεις βαθμούς και στην 11η θέση.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Πάφος θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την ΑΕΛ (22/9), ενώ η Νέα Σαλαμίνα θα φιλοξενηθεί την ίδια μέρα από τον ΑΠΟΕΛ.

Πρώτη τελική για τη Νέα Σαλαμίνα στο δεύτερο λεπτό, με τον Μπεχαράνο να κάνει τη σέντρα στον Φερνάντεθ, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Καλή στιγμή για την Πάφο στο έβδομο λεπτό, με τον Ζάζα να δίνει στον Ζάιρο, ο οποίος μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή και έκανε το σουτ, όμως δεν ανησύχησε τον Άντος.

Ένα λεπτό αργότερα οι «γαλάζιοι» άνοιξαν το σκορ, με τον Ντράγκομιρ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, μετά από βαθιά μπαλιά του Πέπε και να κάνει το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Το σύνολο του Καρσέδο απείλησε ξανά στο 21ο λεπτό, με τον Ζάζα να αποφεύγει τους αντιπάλους του με προσποιήσεις και να μπαίνει στην περιοχή κάνοντας το σουτ, στην αγκαλιά του Άντος η μπάλα.

Νέα φάση για τους γηπεδούχους στο 29ο λεπτό, με τον Μπρούνο να κάνει τη σέντρα με αποδέκτη τον Ζάζα, που επιχείρησε το... ψαλιδάκι, όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα και κατέληξε άουτ.

Η Πάφος έκανε το 2-0 στο 36ο λεπτό, με τον Ζαίρο να φεύγει στην κόντρα και με υποδειγματικό πλασέ να νικάει τον Άντος.

Ευκαιρία για τους «γαλάζιους» δύο λεπτά αργότερα, με τον Ζαζα να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να κοντράρει στον Μπεχαράνει και να καταλήγει κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι τριπλασίασαν το σκορ στο 41ο λεπτό, με τον Πέπε να κάνει σουτ... κεραυνό εκτός περιοχής.

Το σύνολο του Καρσέδο έγινε επικίνδυνο στο 46ο λεπτό, με τον Ζάζα να δοκιμάζει το πόδι του, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Πάφος έκανε το 4-0 στο 63ο λεπτό, Ζάζα να κάνει σκαφτή μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι και τον Άντερσον με κεφαλιά να νικάει τον Άντος.

Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε μια... ανάσα πριν από το γκολ στο 70ο λεπτό, με τον Ασεβέδο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με το κεφάλι.

Τελική για τους «ερυθρόλευκους» στο 79ο λεπτό, με τον Κατσιάρη να επιχειρεί το συρτό σουτ εκτός περιοχής, όμως ήτα αδύναμο και ο Ίβουσιτς μπλόκαρε με ευκολία.

Πάφος (Καρσέδο):  Ίβουσιτς, Μπρούνο (46′ Κορέια), Γκολντάρ, Λούκασεν, Ποντέλο, Ναμ, Ντράγκομιρ (67′ Νατέλ), Πέπε (67′ Σούνιτς), Τάνκοβιτς (82′ Νταλίνια), Τζάτζα, Ζάιρο (46′ Α. Σίλβα)

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Άντος, Λέουκο (31′ Ντουρμισάι), Ασεβέδο, Μιχαήλ (46′ Τόμοβιτς), Λέζιακς, Μπεχαράνο, Γκεμπελέ (72′ Κατσιαρής), Φράγκος (46′ Μπαχάσα), Παπαγεωργίου (67′ Κουμπαρή), Φερνάντες, Βέλλιος

Το... τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Καρσέδο (Πάφος): «Είμαι ικανοποιημένος με την εμφάνιση της ομάδας. Είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες και καταφέραμε να σκοράρουμε τέσσερα γκολ οπότε δίκαια πήραμε τη νίκη. Θέλαμε να ξεκινήσουμε δυνατά τον αγώνα, να επιβάλουμε τον ρυθμό και βεβαίως αυτό βοήθησε το γρήγορο γκολ. Ήμασταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο και τελειώσαμε το ματς στο πρώτο 45λεπτο».

1

Χριστοδούλου (Νέα Σαλαμίνα): «Η Πάφος έπαιξε πολύ καλύτερα σήμερα, δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Δεν έχουμε χρόνο για χάσιμο, πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας και να ανασυνταχθούμε. Πιστεύω στα παιδιά και την ομάδα και θα το δείξουν στη συνέχεια. Σε λίγες μέρες έχουμε ακόμη ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι. Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι και να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά. Ευχαριστώ τον κόσμο που έκανε το ταξίδι Τετάρτη ημέρα. Τους απογοητεύσαμε».