Όλα μηδέν στο ''Αντώνης Παπαδόπουλος''

Σάββατο, 28/4/2018 - 21:08

Με την λευκή ισοπαλία στο ''Αντώνης Παπαδόπουλος'' κόντρα στην ΑΕΛ, η Ανόρθωση κλείδωσε την Ευρώπη και μαθηματικά.

Στο 4′ ο Σίλντενφελντ, που έκανε την έκπληξη και βρέθηκε στην ενδεκάδα ξεπερνώντας άμεσα το πρόβλημα που τον ταλαιπώρησε, έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ τοπ επικίνδυνο σουτ του Ρομάν. Στο 17΄ νέα προσπάθεια από την ΑΕΛ με σουτ του Τόρες,που πέρασε μακριά από την εστία.

Οι επόμενες δυο φάσεις ήταν για την Ανόρθωση μετά το πρώτο εικοσάλεπτο που ανήκε στους Λεμεσιανούς. Στο 33΄ από την σέντρα του Παλάνκα η κεφαλιά του Ντούρις πέρασε άουτ. Στο επόμενο λεπτό από το λάθος της άμυνας της ΑΕΛ, ο Ράγιος βγήκε μόνος από πλάγια, αλλά το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε πολύ πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια.

Στο 49' από την σέντρα το Σισέ, Ντούρις και Ιγκιεμπόρ συγκρούσηκαν στον αέρα με αποτέλεσμα η κεφαλιά που έπιασε ο Σλοβάκος να περάσει πολύ μακριά από την εστία της ΑΕΛ. Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ντάνιελ Πράνιτς τραυματίστηκε και ζήτησε αλλαγή. Στην θέση του πέρασε ο Στρούνα. Ο Σλοβένος ήταν πρωταγωνιστής στην φάση του 68' όταν έπιασε το σουτ στην κίνηση , η μπάλα βρήκε στο πόδι του Χάρη Κυριάκου και ο Βοζίνια μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 82' ο Αμπντουλάγεφ απείλησε με ατομική ενέργεια. Βρήκε τον διάδρομο από τα πλάγια και με διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο έξω. Mετά από πέντε λεπτά καθυστερήσεων ο διαιτητής ... γλύτωσε από το μαρτύριο τις δυο ομάδες, που έμειναν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι πολύ κακό, που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.