Ορθάνοικτη η πόρτα πρόκρισης για την Ομόνοια

Τετάρτη, 25/10/2023 - 23:59

Ήττα που της αφήνει ορθάνοικτη την υπόθεση πρόκρισης για την επόμενη φάση του CEV CHALLENGE CUP Ανδρών δέχθηκε την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2023 η Ομόνοια στη Σλοβενία από την Panvita Pomgrad στην πόλη Murska Sobota της Σλοβενίας. Οι «πράσινοι» έχασαν με 3-2 και τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό της Πέμπτης πάλι στην Σλοβενία στις 20:00 όπου χρειάζονται νίκη 3-0 ή 3-1 για να προκριθούν. Με νίκη 3-2, η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Κορυφαίος των κορυφαίων ήταν ο Νικόλας Ελευθερίου με 35 πόντους ενώ 16 και 15 πόντους πρόσθεσαν οι Βarreto και Dvorranen. Η Ομόνοια βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-2 και το ανέτρεψε.

Στο πρώτο σετ η Panvita Pomgrad προηγήθηκε 16-12 και 21-14 για να επικρατήσει 25-20 σε 24’. Η Ομόνοια πάλεψε στα ίσα το δεύτερο σετ, προηγήθηκε 15-16, αλλά έχασε 25-21 σε 28’ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» του Σάββα Σάββα έλεγξαν το σετ, προηγήθηκαν 13-16, οι Σλοβένοι μείωσαν στον πόντο 20-21, αλλά η Ομόνοια κράτησε και επικράτησε 21-25 σε 28’ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Μεγάλο ματς έγινε στο τέταρτο σετ με την Ομόνοια να προηγείται 14-16 και 19-21. Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Ομόνοια να δείχνει τεράστια αποθέματα, να κερδίζει 30-32 σε 37’ και να ισοφαρίζει σε 2-2.

Στο πέμπτο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε 03-05, η ομάδα της Panvita Pomgrad προηγήθηκε 12-10 και επικράτησε 15-12 σε 18’ κερδίζοντας με 3-2 σετ.

Panvita Pomgrad (Dejan Fujs): Doda 21, Sornaz 17, Dvraric 04,  Suhadolink 15, Bedraz 5, Mirkovic 17. Λίμπερο: Νovak – Aλλαγές: Legen 02.

Ομόνοια (Σάββας Σάββα): Perreira 10, Antipkin 04, Ελευθερίου 35, Dvorranen 16, Aλεξίου 02, Barreto 15 – Λίμπερο: Πάππας, Τουμπή – Αλλαγές: Λοίζου.