«Καθάρισε» την ΑΕΖ και επέστρεψε στις νίκες η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 14/1/2024 - 18:00

Επιστροφή στις νίκες!

Η Πάφος επικράτησε με 4-0 της ΑΕΖ στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλάζιοι» επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και με μια καταιγιστική εμφάνιση πανηγύρισαν το τρίποντο, βγάζοντας άμεση αντίδραση, μετά το «στραπάτσο» κόντρα στην Δόξα.

Από την άλλη, η ομάδα από το Ζακάκι δεν κατάφερε ποτέ να «σηκώσει κεφάλι» και λύγισε μπροστά στην ανωτερότητα του αντιπάλου της, γνωρίζοντας την δεύτερη διαδοχική ήττα της.

Το σκορ άνοιξε ο Βαλακάρι στο 21ο λεπτό και το διπλασίασε ο Τάνκοβιτς στο 58ο λεπτό. Το 3-0 έκανε ο Νταλίνια στο 73ο λεπτό και το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπρούνο στο 91ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Καρσέδο ανέβηκε στους 38 βαθμούς και στην τέταρτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους δώδεκα βαθμούς και την προτελευταία θέση.

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική, η Πάφος θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ εκτός έδρας (22/1), ενώ η ΑΕΖ θα φιλοξενήσει την Ομόνοια (21/1).

Το παιχνίδι

Πρώτη τελική για την Πάφο στο ένατο λεπτό, με τον Ικόκο να επιχειρεί το σουτ, όμως ήταν άστοχο.

Δύο λεπτά αργότερα οι «γαλάζιοι» απείλησαν ξανά, με τον Ζάιρο να πλασάρει και τον Μιροσάβλεβιτς να του λέει «όχι».

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό, με τον Βαλακάρι να κάνει το σουτ στη κλειστή γωνία του αντίπαλο τερματοφύλακα.

Καλή στιγμή για την ΑΕΖ στο 28ο λεπτό, με τον Σλόγκαρ να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ίβουσιστς.

Μεγάλη ευκαιρία για το σύνολο του Καρσέδο στο 43ο λεπτό, με τον Ικόκο να σεντράρει στον Ζάιρο, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως κατέληξε άουτ.

Η ομάδα από το Ζακάκι απάντησε ένα λεπτό αργότερα, με τον Σλόγκαρ να κάνει το γύρισμα στον Χατζηβασίλη, που έκανε το σουτ, αλλά ο Ίβουσιτς απέκρουσε.

Η Πάφος έκανε το 2-0 στο 58ο λεπτό, με τον Ικόκο να σεντράρει και τον Τάνκοβιτς να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι τριπλασίασαν το σκορ στο 73ο λεπτό, με τον Ζάιρο αρχικά να δοκιμάζει το σουτ και τον Μιροσάβλεβιτς να αποκρούει. Στην επαναφορά ο Νταλίνια πλάσαρε με ευστοχία.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπρούνο, που έκανε το 4-0 για την Πάφο στο 91ο λεπτό.

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Ρους, Ικόκο (82′ Δημητρίου), Μελούσο, Ντράγκομιρ, Κανέ (63′ Νταλίνια), Ναμ, Βαλακάρι (63′ Πέπε), Τάνκοβιτς (79′ Μποτσκάι), Ζάιρο (79′ Μπρούνο).

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου Ε., Σλόγκαρ (67′ Γιουσούφ), Ντελμίρο (67′ Ελευθερίου), Κάστρο (78′ Ντιομάντε), Ρέινολντς (79′ Ιωσηφίδης), Χατζηβασίλη (67′ Βάλντι), Σιφνέος, Χρίστου.

1

Το τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Λουκά (ΑΕΖ): «Καλησπέρα , συγχαρητήρια στην Παφο για την δίκαιη νίκη της. Η ομάδα μου ήταν ανταγωνιστική. Μετά το πρώτο μισό ήμασταν καλύτεροι, δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Μετά δεχτήκαμε τα γκολ ήταν δύσκολο. Προσπαθήσαμε, τρέξαμε αρκετά. Η Πάφος καθάρισε το παιχνίδι. Το παιχνίδι αυτό τελείωσε... Έχει πολύ δρόμο ακόμη, είμαστε στεναχωρημένοι με τις ήττες, έχει καιρό να κερδίσουμε... Όλα τα παιχνίδια είναι ανταγωνιστικά. Είμαστε μια μικρή ομάδα με μικρό μπάτζετ. Η ομάδα μας είναι διεκδικητική. Είχαμε κάποιες απουσίες, περιμένουμε τις νέες αφίξεις να βοηθήσουν. Δεν περίμενα ότι θα πάρουμε το πρωτάθλημα φέτος. Θέλουμε να κάνουμε αίσθηση και να μείνουμε στην κατηγορία. Είμαστε μέσα στους στόχους μας».

1

Καρσέδο (Πάφος): «Είμαστε ευχαριστημένοι μετά το παιχνίδι γιατί θέλαμε να κερδίσουμε. Παίξαμε με ενέργεια, ξέραμε την σημαντικότητα του αγώνα. Είμαστε ικανοποιημένοι με τα τέσσερα γκολ που σκοράραμε και ευχαριστώ τους παίκτες που έδειξαν αφοσίωση, ο Νταλίνια σκόραρε και το πρώτο του γκολ. Έχουμε πολλά πράγματα να διορθώσουμε και αναγνωρίζω ότι χρειαζόμαστε βελτίωση».

Για τις μεταγραφές: «Δεν έχω κάποια νέα, μιλάω με το σκάοουτιγκ, με τον τεχνικό διευθυντή γιατί χρειαζόμαστε 1-2 παίκτες στην επίθεση».

Για τη συζήτηση γύρω από την ομάδα μετά την ήττα από τη Δόξα: «Καταλαβαίνω και είναι φυσιολογικό, μετά την ήττα είναι λογική η κριτική αλλά ο μόνος δρόμος είναι η σκληρή δουλειά».

Για το αν... κοιμήθηκε μετά την ήττα στην Περιστερώνα: «Ένιωσα πολύ απογοητευμένος, είναι τέτοιος ο ρόλος του προπονητή και έπρεπε να αντιδράσουμε. Το σημαντικό είναι να μένουμε σταθεροί, το σημαντικότερο ήταν να κερδίσουμε σήμερα».