Παιχνιδάρα στο Άνφιλντ με τoν Φιρμίνιο να «μιλάει» τελευταίος (αποτελέσματα)

Τρίτη, 18/9/2018 - 23:50

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα της 1ης αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στα πρώτα χρονικά παιχνίδια η Μπαρσελόνα με χατ-τρικ του Μέσι επικράτησε με 4-0 της Αϊντχόφεν, ενώ η Ίντερ με ανατροπή στο σκορ νίκησε την Τότεναμ με 2-1.

Στο πιο μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς η Λίβερπουλ μπορεί να προηγήθηκε της Παρί με 2-0 όμως παρότι ήταν καλύτερη ισοφαρίστηκε από την πρωταθλήτρια Γαλλίας, παρόλα αυτά ο Φιρμίνιο στις καθυστερήσεις είπε την τελευταία λέξει με την Αγγλική ομάδα να παίρνει την νίκη.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Φαν Ντάικ έκανε το σουτ με τον Αρεολά να διώχνει. Στο 10' ο Σαλάχ εκτέλεσε απευθείας κόρνερ με τον Γάλλο γκολκίπερ να λέει "όχι". Ο Ντι Μαρία στο 24' έκανε το σουτ με τον Άλισον να μπλοκάρει. Έξι λεπτά μετά ήρθε το γκολ και ήταν για τους "κόκκινους". Ο Ρόμπερτσον έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Στάριτς με το κεφάλι έγραψε το 1-0. Η Παρί θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα αλλά ο Εμπαμπέ στο 34' πλάσαρε άουτ από ιδανική θέση. Στο επόμενο λεπτό η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπερνάτ στον Βαϊνάλντουμ. Ο Μίλνερ το εκτέλεσε και έγραψε το 2-0. Η Παρί μείωσε άμεσα καθώς στο 40' ο Μενιέρ έκανε με κοντινό σουτ το 2-1. Τόσο στο δεύτερο γκολ των Άγγλων (στη αρχή της φάσης) όσο και σε αυτό των Γάλλων (ο Καβάνι που επιχείρησε ψαλίδι) υπήρχε οφσάιντ.

Η Λίβερπουλ σκόραρε στο 58' με τον Σαλάχ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Στάριτζ στον Αρεολά. Τρία λεπτά μετά ο Γάλλος γκολκίπερ σταμάτησε το σουτ του Στάριτζ. Ο Σαλάχ στο 73' βρέθηκε σε καλή θέση αλλά σούταρε άουτ. Εννέα λεπτά μετά ο Μανέ έχασε τεράστια ευκαιρία και δευτερόλεπτα αργότερα η μπάλα έφτασε τον Εμπαμπέ που πλάσαρε και έγραψε το 2-2. Στο 87' ο Άρνολντ εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος και να φεύγει μόλις άουτ. Τελικά η λύτρωση ήρθε στο 91' όταν ο Φιρμίνο με πολύ ωραία ενέργεια και σουτ έγραψε το 3-2.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Γκόμες, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Στάριτζ (72'Φιρμίνο), Μανέ, Σαλάχ (85'Σακίρι).

ΠΑΡΙ: Αρεολά, Σίλβα, Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μενιέ, Ραμπιό, Καβάνι (80'Ντράξλερ), Νεϊμάρ, Ντι Μαρία (80'Τσούπο-Μότινγκ), Μπαπέ

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Γαλατασαράι επιβλήθηκε εύκολα της Λοκομοτίβ, Ατλέτικο και Ντόρτμουντ πέρασαν από Πριγκιπάτο και Βρυξέλλες αντίστοιχα, ενώ Ερυθρός Αστέρα-Νάπολι και Σάλκε-Πόρτο έμειναν στην ισοπαλία