Πέρασε από το Δασάκι η ΑΕΚ και περιμένει το αποτέλεσμα της Ανόρθωσης (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 18/11/2017 - 19:53

Με το καλημέρα η πρώτη φάση του αγώνα που ανήκε στους γηπεδούχους. Ο Εθνικός απείλησε στα 15 δευτερόλεπτα από την σέντρα όταν ο Κυπριανού σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Πάμπλο να διώχνει. Στο 6' η ΑΕΚ είχε ένα σούτ με τον Λαρένα και ακόμη μια καλή προσπάθεια με τον Χέφελ που δοκίμασε το πόδι του στο 30' αλλά ο Μπογκαντίνοφ ήταν σε ετοιμότητα.

Οι Λαρνακείς έβαλαν βάσεις νίκης μέσα σε τρία λεπτά. Στο 39' όταν ο ''καυτός'' Τολμές με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έκανε 0-1, βάζοντας το νούμερο 11 του γκολ στην σεζόν. Στο 42' ο Ακοράν πήρε την επαναφορά μετά την ασταθή απόκρουση του Μπογκαντίνοφ και έγραψε το 0-2.

Η ΑΕΚ που έκανε όλη την δουλειά στο πρώτο ημίχρονο, δεν επαναπαύτηκε στην επανάληψη και έψαξε και τρίτο γκολ. Ο Μπογκατίνοφ σε δυο περιπτώσεις στο 53' και στο 60' αντέδρασε σωστά σε εκτέλεση φάουλ του Χέφελ και κεφαλιά του Καταλά.

Στο 78' ο Τομάς ήταν άστοχος από εξόχως ευνοική θέση, ωστόσο στο 79' ο Τέτε γέμισε από αριστερά και ο Ακοράν εντελώς αμαρκάριστος με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο του γκολ και έγραψε το τελικό 0-3. Οι Λαρνακείς έστω και προσωρινά είναι μόνοι πρώτοι και περιμένουν τον αυριανό αγώνα της Ανόρθωσης με τον Ερμή, για να δούνε αν θα έχουν ξανά συγκάτοικο στην κορυφή ή θα απολαμβάνουν την γλυκιά μοναξιά του πρωτοπόρου της βαθμολογίας.