Πέταξε κι άλλους βαθμούς η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/9/2018 - 21:51

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι η Ανόρθωση δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης. Η ομάδα της Αμμοχώστου εξήλθε ισόπαλη 0-0 με την Αλκή στο «Αμμόχωστος» και πλέον μένει κι άλλο πίσω από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η «Κυρία» έπαιξε κατά διαστήματα αρκετά καλό ποδόσφαιρο αλλά αυτό που της έλειψε ήταν το γκολ και η τελική ενέργεια.

Α’ Ημίχρονο

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστο» με την Ανόρθωση να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο δεύτερο λεπτό όταν ο Σίντελφελντ κέρδισε την κεφαλιά αλλά ο Μπελαμεϊρί σταμάτησε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Με την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο του αγώνα για να βρει το γρήγορο γκολ όμως και η Αλκή προσπαθούσε να χτυπήσει και αυτή με αντεπιθέσεις.

Στο 16ο λεπτό η Αλκή έχασε την πρώτη της ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν ο Κάρλος δοκίμασε το πόδι του όμως ο Βάργκιτς έσωσε την ομάδα της Αμμοχώστου.

Με την συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου στο παιχνίδι η Ανόρθωση απώλεσε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντούρις μετά από εκτέλεση κόρνερ βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι όμως ο Φλόρες με αυτοθυσία έσωσε την ομάδα του.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου η Ανόρθωση συνέχισε να ψάχνει το γκολ όμως η Αλκή ήταν πολύ καλά διαβασμένη στο αμυντικό της πλάνο.

Β’ Ημίχρονο

Με καλή προϋπόθεση ξεκίνησε το ημίχρονο για την ομάδα της Αμμοχώστου. Ο Μικελντάτζε δοκίμασε το πόδι του στο 47ο λεπτό από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Πάρντο να αποσωθεί τον κίνδυνο για την Αλκή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πράνιτς έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τον Πάρντο να λέει και πάλι «όχι».

Στο 52ο λεπτό ήταν η σειρά του Ράγιος να χάσει μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω.

Στο 54ο λεπτό και πάλι ο Μικελντάτζε εξαπόλυσε την βολίδα έξω από την περιοχή με την μπάλα και πάλι να περνάει λίγο έξω από την εστία του Πάρντο.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό ο Μόουρα έκανε το σουτ από μακριά όμως ο Βάργκιτς βρισκόταν σωστά τοποθετημένος στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 71ο λεπτό ο Μάριος Ηλία έκανε την ατομική προσπάθεια όμως το πλασέ του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Κροάτη τερματοφύλακα της «Κυρίας».

Η Ανόρθωση συνέχισε να ψάχνει το γκολ όμως η υπεροχή που είχε στο παιχνίδι ήταν ανούσια χωρίς να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την «Αθάνατη».

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Πάρντο, Γκαντάτσια, Σερφά, Φλόρες, Χαρή, Κυπριανού, Σπόλιαριτς (Ακόστα 59’), Τραϊτσέφσκι, Ηλία (Κωνσταντίνου 76’), Μπελαμεϊρί, Ιβάν Κάρλος (Μαλόν 22’).

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Βάργκιτς, Κοφί, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Μικελτάντζε, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Πράνιτς, Ράγιος (Κατσαράβα 78’), Ντούρις (Λαβόρδε 64’)