Ποια Κατρίνα και ποια Ίρμα; ''Τυφώνας'' ήταν ο Απόλλωνας ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 2/12/2017 - 18:53

H πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 9' για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Γιάκολις έκανε την σέντρα και ο Παπουλής με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι του Κόπριβετς. Με την συμπλήρωση 15 λεπτών ο Άλεφ έκανε σέντρα όμως ο Κόπριβετς είπε “όχι” στον Ζελάγια, που θέλησε να στείλει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα. Αμέσως μετά όμως οι ''γαλάζιοι'' πήραν αυτό που ήθελαν. Μετά από κόρνερ ο Φώτης Παπουλής με κεφαλιά έκανε το 1-0 , δίνοντας προβάδισμα νωρίς στην ομάδα του.

Στο 23' η Πάφος στην μοναδική της επιθετική προσπάθεια παραλίγο να ισοφαρίσει. Ο Ρομπέρζ ως απομηχανής θεός  πρόλαβε την μπάλα στο πλασέ του Μπρουλς πριν εκείνη περάσει την γραμμή της εστίας του Βάλε  Στο 36' μίλησε ο  Άλεξ Ντα Σίλβα. Ο Βραζιλιάνος ''μάγος'' με σουτ οβίδα από μεγάλη απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει σε αυτόν τον ''κεραυνό'' που δέχθηκε Κόπριβετς.Με αυτόν τον εντυπωσιακό τρόπο γράφτηκε το 2-0 και μπήκαν γερά θεμέλια νίκης για την ομάδα του Αυγουστή.

Πέντε λεπτά από την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Απόλλωνας ''καθάρισε'' την ... μπουγάδα με γκολ του Άλεφ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντα Σίλβα. Στο 54' ο Γιάκολις κέρδισε πέναλτι, καθώς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή. Ο Άλεξ Ντα Σίλβα ανέλαβε την εκτέλεση όμως σημάδεψε το δοκάρι του Κόπριβετς,, αφού θέλησε με δυνατό σουτ να ''σκοτώσει'' τον Σλοβένο τερματοφύλακα.

Στο 58' λεπτό ο Απόλλωνας πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Ζελάγια. Ο Βασιλείου έβγαλε την σέντρα και ο Αργεντινός έκανε το 4-0. Το παιχνίδι είχε κριθεί προ πολλού και έτσι ο Αυγουστή πέρασε στο παιχνίδι τους Μπεντόγια και Σπόλιαριτς, που πραγματοποίησαν ντεμπούτο στο φετινό πρωτάθλημα. Οι κυπελλούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και έφτασαν και σε πέμπτο γκολ, στο 78' με διαγώνιο σούτ του Γιάκολις μέσα από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι. Ο Ζελάγια με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι έκανε το 6-0 και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, εννιά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.