Πορτογαλία - Μαρόκο 1-0

Τετάρτη, 20/6/2018 - 16:55

Η Πορτογαλία νίκησε το Μαρόκο με 1-0 χάρη σε γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 5ο λεπτό στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Μουντιάλ. Οι πορτογάλοι με τη νίκη τους έφτασαν τους 4 βαθμούς και έθεσαν σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Από την άλλη οι Αφρικανοί δέχτηκαν τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια και εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου αποχαιρετούν την συνέχειας της διοργάνωσης.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία η οποία στο 5ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουτίνιο, ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά και «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του. Με την συμπλήρωση της πρώτης μισής ώρας παιχνιδιού το Μαρόκο πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε την «απάντηση» στο γκολ του Ρονάλντο. Από την άλλη οι πορτογάλοι ποδοσφαιριστές φαίνονταν χαμένοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο αλλά σε καμία περίπτωση δεν απειλήθηκαν σοβαρά από τους αντιπάλους. Έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Φερνάντο Σάντος να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά «μουδιασμένες» και μέχρι το 55ο λεπτό δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Στο 57ο λεπτό όμως της αναμέτρησης ο Ρούι Πατρίσιο έσωσε την ομάδα του από σίγουρη ισοφάριση. Ο Μπελχαντά έπιασε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας της Πορτογαλίας είπε «όχι» στον Μαροκινό. Μέχρι το 75ο λεπτό της αναμέτρησης το Μαρόκο είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε ουσιαστικά να απειλήσει τους πρωταθλητές Ευρώπης. Στις καθυστερήσεις ο Μπενατιά από το  ύψος του πέναλτι έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς ο ποδοσφαιριστής της Γιουβέντους δεν βρήκε στόχο. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τέλος του με τους Πορτογάλους να πανηγυρίζουν την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Πορτογαλία: Ρούι Πατρίσιο, Πέπε, Γκερέιρο, Φόντε, Σέντρικ, Μουτίνιο (Αντρέ Σίλβα 89'), Ζοάο Μάριο (Μπρόυνο Φερνάντες 70’), Μπερνάρντο Σίλβα (Γκέλσον Μάρτινς 59’), Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ρονάλντο, Γκουέντες.

Μαρόκο: Μουνίρ, Χακίμι, Ντα Κόστα, Μπενατιά, Ντιράρ, Ζιγιέκ, Ελ Αχμάντι (Φαϊρ 86’), Μπελχαντά (Καρσελά 75’), Μπουσουφά, Ν. Άμραμπατ, Μπουταΐμπ (Κάαμπι)