Προβλημάτισε ξανά η ΑΕΚ, δεύτερη διαδοχική ήττα (BINTEO)

Σάββατο, 8/12/2018 - 18:53

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Ιραόλα η οποία δεν τα κατάφερε ούτε στο «Στέλιος Κυριακίδης» καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την Πάφο χάρη στο γκολ του Νέμετς στο 44ο λεπτό. Η ΑΕΚ έπαιξε για 20 λεπτά με παίχτη περισσότερο ενώ παράλληλα απόλεσε και πέναλτι. Πλέον, η ομάδα της Λάρνακας καλείται να δείξει χαρακτήρα και να μην πανικοβληθεί από τις συνεχόμενες ήττες για να μπορέσει να επανέλθει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στις επιτυχίες. Η Πάφος από την πλευρά της πανηγύρισε άλλη μια νίκη κόντρα σε έναν ουσιαστικά μεγαλύτερο αντίπαλο και έδειξε τις πραγματικές τις δυνατότητες.

Α' Ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για την ΑΕΚ στο έβδομο λεπτό όταν προκλήθηκε συνωστισμός στην περιοχή της Πάφου και η μπάλα απομακρύνθηκε με δυσκολία.

Μέχρι το πρώτο τέταρτο ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην έχουμε την μεγάλη στιγμή μπροστά από κάποια εστία.

Στο 17ο λεπτό ήρθε η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Ζάντερ επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής όμως ο Τόνιο μπλόκαρε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου ο Τρισκόφσκι έκανε ένα σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

Στο 32ο λεπτό ο έβγαλε μπαλιά πίσω από την άμυνα της Πάφου όμως ο Χολτ πρόλαβε τον Τρισκόφσκι και έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Λαρένα επιχείρησε ένα σουτ όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Πάφος άνοιξε το σκορ με τον Νέμετς στο 44ο λεπτό. Ο ποδοσφαιριστής της Πάφου ήταν σε θέση οφσάιντ και κακώς μέτρησε το γκολ.

B' Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Πάφος κλείστηκε πίσω και προσπάθησε με κάθε τρόπο να διαφυλάξει το προβάδισμα της.

Στο 63ο λεπτό η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ανγκούλο μπήκε στην περιοχή όμως το διαγώνιο σουτ του μάζεψε δύσκολα ο Τόνιο.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Φόλπρεχτ ανέτρεψε τον Γιάννου στην μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαρένα ο οποίος έκανε μια κακή εκτέλεσε δίνοντας την ευκαιρία στον Μολ να αποκρούσει και να διατηρήσει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η Πάφος στο 67ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια του Ανγκούλο που έβγαλε την μπαλιά για τον Ράσιτς, αλλά αυτός μπέρδεψε τα πόδια του και ενώ ήταν μόνος και αμαρκάριστος εντός περιοχής έστειλε την μπάλα πίσω αντί προς την εστία.

Στο 69ο λεπτό η Πάφος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Ζίβουλιτς είδε λανθασμένα την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ρουσία ο οποίος έκανε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Μολ σε εντυπωσιακή απόκρουση για να διαφυλάξει το προβάδισμα της ομάδας του.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης μετά από έντονες διαμαρτυρίες απέβαλε και τους δύο προπονητές από τους πάγκους.

Πάφος (Κόπιτς): Μολ, Χολτ, Μπανγκάρντ, Ζάντερ, Σιρόκ (Παναγιώτου 83'), Ζίβουλιτς, Κουλς, Φόλπρεχτ, Νέμετς, Ανγκούλο (Καρώ 75'), Ράσιτς (Ντόβμπνια 70')

ΑΕΚ (Ιραόλα): Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Τρουγιόλς, Λαρένα (Ρουσιάς 73'), Ακοράν (Τέτε 61'), Τομάς, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλες, Ιωάννου (Γκαρσία 75'), Γιάννου

Δηλώσεις

Χιντάλγκο (ΑΕΚ - Βοηθός Ιραόλα): «Συγχαρητήρια στην Πάφο για την νίκη. Είμαστε αναστατωμένοι από τη ήττα σήμερα. Είχαμε τον έλεγχο της μπάλας και έπρεπε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Παίξαμε καλά και αξίζαμε ένα γκολ. Στο πρώτο μέρος σκόραραν από μια ξεκάθαρη φάση οφ-σάιντ. Δεν μπορώ να καταλάβω πως θεώρησε έγκυρο το γκολ ο διαιτητής. Στο δεύτερο μέρος πιέσαμε και φτιάχναμε ευκαιρίες. Χάσαμε το πέναλτι. Προερχόμασταν από μια κακή εμφάνιση, σήμερα όμως προσπαθήσαμε. Δεν αξίζαμε σήμερα να χάσουμε το παιχνίδι».

Χέφελ (ΑΕΚ): «Δεν είμαστε ικανοποιημένοι γιατί χάσαμε. Είχαμε καλή κυκλοφορία και ευκαιρίες, χαμένο πέναλτι αλλά μετά το γκολ τους κλείστηκαν πίσω και δεν μπορούσαμε να τους διασπάσουμε. Με την αποβολή ακόμα πιο πίσω και έγινε πιο δύσκολο. Αλλά δεν είμαστε ευχαριστημένοι αφού χάσαμε.

Παίζουμε πολλά ματς, ήδη είμαστε 22. Οι άλλοι επαιξαν λιγότερα. Τη Δευτέρα ήμασταν κακοί ως ομάδα, σήμερα νομίζω παίξαμε καλά. Τη Δευτέρα ήταν κακή εμφάνιση, τώρα ήμασταν άτυχοι.

Όχι ακόμα θέλουμε το πρωτάθλημα. Θα χάσει κι ο ΑΠΟΕΛ κι ο Απόλλωνας πόντους, εμείς πρέπει να μη χάσουμε άλλους βαθμούς γιατί θα μείνουμε πολύ πίσω. Πρέπει να συνεχίσουμε να πιέζουμε».

Βοηθός Κόπιτς (Πάφος): «Προετοιμαστήκαμε κατάλληλα για τον αγώνα. Ξέραμε τις δυσκολίες του αγώνα καθώς είχαμε να αντιμετωπίσιμε μια ομάδα με ποιότητα που παίζει σε Κύπρο και Ευρώπη. Προσπαθήσαμε να πιέσουμε ψηλά, ώστε να μην κάνει η ΑΕΚ το παιχνίδι της. Κάναμε μια δυο αντεπιθέσεις. Σκοράραμε. Παίξαμε περίφημα το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος δεχθήκαμε πίεση, αλλά καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε όμως. Προσέχαμε πώς να μην δεχτούμε το γκολ. Αξίζουν πολλά μπράβο στους παίκτες. Δεν σημαίνει κάτι αυτό το αποτέλεσμα, είμαστε φτιαγμένοι για πιο ψηλά Θα πάμε πολύ καλύτερα στο μέλλον».