Πρωταθλητής Κύπρου ο ΑΠΟΕΛ για έκτη συνεχόμενη χρονιά (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 12/5/2018 - 21:00

Με λυτρωτή τον Ποτέ στο 88΄ ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Ανόρθωσης με 2-1 και στέφθηκε πρωταθλητής για έκτη συνεχόμενη φορά και 27η στην ιστορία του. Το σκορ άνοιξε ο Παλάνκα ενώ ισοφάρισε ο Νσούε για τους «γαλαζοκιτρίνους»

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Αρούς. Μάλιστα σταδιακά η «Κυρία» κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη φάση θα έρθει στο 18΄, το φάουλ όμως του Εμπεσίλιο έδιωξε σε κόρνερ ο Αρούς. Οι «κυανόλευκοι» εκμεταλλευόμενοι το μέτριο ως κακό ΑΠΟΕΛ κατάφεραν στο 25΄ να «παγώσουν» το ΓΣΠ με τον Παλάνκα ο οποίος με ένα φαλτσαριστό σουτ από τα αριστερά άνοιξε το σκορ για την «Κυρία».

Μετά το γκολ της Ανόρθωσης όπως ήταν αναμενόμενο ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με αιχμή του δόρατος τον Ποτέ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση πριν από το ημίχρονο. Μάλιστα στο 41΄ο επιθετικός από το Μπενίν έχασε μοναδική ευκαιρία όταν από κοντά και αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα έξω. Δυο λεπτά αργότερα όμως μετά από κόρνερ του Εμπεσίλιο ο Νσούε με κεφαλιά «τίναξε» τα δίκτυα του Αρούς ισοφαρίζοντας για την ομάδα του λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Β΄ ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος, κράτησε από την αρχή την μπάλα και προσπάθησε να φτάσει γρήγορα στο γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα για την νίκη και κατ’ επέκταση το πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά μέχρι το 60΄ απείλησε μόνο από μακριά με του Νσούε και Μερκή.

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να επιτίθετο με κάθε τρόπο, όμως ήταν η Ανόρθωση που στο 74΄ έχασε μοναδική ευκαίρια να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πέρεθ έδιωξε λίγο πριν περάσει η μπάλα την γραμμή.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» λυτρώθηκαν με τον Ποτέ στο 88΄. Μετά από πάσα του Ντελατόρε, ο Ποτέ από κοντά πλάσαρε σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στο ΓΣΠ.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Ενσούε, Πολιάκοφ (80' Αλωνεύτης), Μερκής (70' Ζαχίντ), Λάγο (46' Ιωάννου), Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Σαλάι, Ντελατόρε, Ποτέ

Ανόρθωση: Χαρούς, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Κοφί, Στρούνα, Βίκτορ, Οικονομίδης, Νόσα, Ράγιος, Καλό (62' Αράζ), Παλάνκα (80' Ματθαίου)