Πρώτος και καλύτερος ο Απόλλωνας με Παπουλή πρωταγωνιστή (BΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 18/3/2018 - 17:58

Το ντέρμπι κατέληξε σε θρίαμβο για τον Απόλλωνα που πλέον είναι μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Νίκη ουσίας αλλά και ψυχολογίας καθώς για δεύτερη φορά πετυχαίνει φέτος ευρεία νίκη με τέσσερα γκολ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Τα γκολ των γαλάζιων ήρθαν σε κομβικά σημεία, κυρίως στην επανάληψη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν διαχειρίστηκε σωστά το μεγάλο προβάδισμα των δυο γκολ και δέχθηκε τέρμα που έβαλε ξανά τον  ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι.

Το αντίθετο συνέβη στην επανάληψη. Ότα ήρθε το τρίτο γκολ, δεν παρασύρθηκε και δεν ολιγώρησε. Με προσοχή έλεγξε τον ρυθμό και έφτασε και σε τέταρτο τέρμα, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Το 4-2 από τους γαλαζοκίτρινους στο 86' ήρθε πολύ αργά καθώς όλα είχαν κριθεί. Κορυφαίος παίκτης ο Άλεφ, πρωταγωνιστής αναμφισβήτητα ο Παπουλής που έχει πάρει προσωπικά τα πλεί οφ, σκοράρει συνεχώς και οδηγεί προς τον τίτλο την ομάδα του Αυγουστή. Oι πρωταθλητές δίκαια γνώρισαν την ήττα καθώς σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί για την εστία του Βάλε.

Θυμηθείτε εδώ όσα έγιναν στο χορταστικό ντέρμπι στην απευθείας μετάδοση του alphanews.live