Σενεγάλη - Κολομβία 0-1

Πέμπτη, 28/6/2018 - 18:53

Η Κολομβία επικράτησε της Σενεγάλης με 1-0 χάρη στο γκολ του Μίνα στο74ο λεπτό και πήρε την πρωτιά του 7ου ομίλου. Οι Σενεγαλέζοι έχασαν τη δεύτερη θέση από τους Ιάπωνες λόγω καρτών.

Α’ ημίχρονο

Στο 12ο λεπτό ο Κίντερο με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ απείλησε την εστία της Σενεγάλης. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μανέ βρέθηκε απέναντι στον Οσπίνα αλλά ο Ντάβιντσον Σάντσεζ τον ανέτρεψε με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι για τη Σενεγάλη. Μετά όμως τη βοήθεια του VAR o διαιτητής άλλαξε την αρχική του απόφαση θεωρώντας πως δεν έγινε παράβαση. Το ημίχρονο δεν είχε και τον καλύτερο ρυθμό στα πρώτα 45 λεπτά με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά αβίαστα λάθη ενώ παράλληλα δεν έβρισκαν τον τρόπο να φτάσουν εύκολα στην αντίπαλη εστία, με τους τερματοφύλακες να έχουν εύκολο παιχνίδι μέχρι τώρα.  Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου στον αγώνα ήταν 0-0. Με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με τον άλλο αγώνα του ομίλου που ήταν εξ ίσου 0-0 στο ημίχρονο την πρόκριση είχαν στα χέρια τους η Ιαπωνία και η Σενεγάλη.

Β’ ημίχρονο

Πολύ κακό το παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μην μπορούν φτάσουν στην ολοκλήρωση τελικής ευκαιρίας με αξιώσεις. Οι Κολομβιανοί πανηγύρισαν δεόντως στις εξέδρες το γκολ της Πολωνίας απέναντι στην Ιαπωνία. Κόντρα στην κακή ροή του αγώνα η Κολομβία πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον αμυντικό της Μπαρσελόνα Μίνα. Ο υψηλόσωμος κεντρικός αμυντικός έπιασε την καρφωτή κεφαλιά στο 74ο λεπτό από το ύψος της μικρής περιοχή και έκανε το 1-0 για την Κολομβία. Δύο λεπτά αργότερα οι Σενεγαλέζοι έφτασε κοντά στην απάντηση όμως το σουτ του Νιάνγκ σταμάτησε ο Οσπίνα. Μετά από το γκολ που δέχτηκε η Σενεγάλη η πρόκριση κρινόταν στις κάρτες καθώς Ιαπωνία και Σενεγάλη ήταν «ίσες» σε βαθμούς, συντελεστή γκολ και γκολ υπέρ.

Εντεκάδες

Σενεγάλη: Ντιαγιέ, Γκασάμα, Σανέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί (Γουέγκε74’), Σαρ, Κουγιατέ, Μπαλτέ (Κονατέ 80’) , Γκάνα Γκουιέ, Νιάνγκ (Σακό 86’), Μανέ

Κολομβία: Οσπίνα, Αρίας, Μίνα, Σάντσεζ, Μοχίκα, Ουρίμπε (Λέρμα 83’), Σάντσεζ Κ., Κουαρδάδο, Κίντερο, Ροντρίκεζ (Μουριέλ 31’), Φαλκάο (Μπόρχα 89')