Σερβία - Ελβετία 1-2

Παρασκευή, 22/6/2018 - 22:53

Σπουδαία νίκη, με ανατροπή μάλιστα, πέτυχε η Ελβετία επί της Σερβίας με τελικό σκορ 2-1 και βρίσκεται πολύ κοντά στο να περάσει αυτή στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.

Σημαντικό προβάδισμα να είναι η μία από τις δύο ομάδες του πέμπτου ομίλου που θα πάρουν πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ, πήρε η Ελβετία καθώς έβγαλε τα δύο δύσκολα ματς του ομίλου χωρίς να χάσει (ισοπαλία με Βραζιλία και νίκη με Σερβία) και της μένει το τελευταίο κόντρα στην -αδιάφορη πλέον- Κόστα Ρίκα για να πάρει αυτή το εισιτήριο της επόμενης φάσης. Πολύ δύσκολα τα πράγματα για τους Σέρβους, που παρότι προηγήθηκαν, δεν κατάφεραν να πάρουν έστω ένα βαθμό και έτσι έμειναν στους τρεις, με το φινάλε να έχει... Βραζιλία.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με το Μίτροβιτς να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό με κεφαλιά σε αυτό των Σέρβων, ενώ οι Τσάκα με εξαιρετικό σουτ στο 52' και Σακίρι με κοντινό πλασέ στις καθυστερήσεις έφεραν την ανατροπή. Αρκετές οι φάσεις στο ματς για τις δύο ομάδες, ενώ δεν έλειψαν και οι προκλήσεις, με τους δύο σκόρερ της Ελβετίας (αλβανικής καταγωγής), να σχηματίζουν με τα χέρια τους αλβανικούς αετούς κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών. Είναι γνωστή η κόντρα μεταξύ των δύο εθνών (Σερβία - Αλβανία) για το Κόσοβο και άλλα θέματα, και το πολιτικό στοιχείο δεν έλειψε από το ματς, αφού και από τις εξέδρες ακούγονταν τέτοιου είδους συνθήματα (Σέρβοι κατά Αλβανών).

ΑΛΒΑΝΙΚΟΣ ΑΕΤΟΣ ΤΣΑΚΑ

Νωρίτερα θυμίζουμε για τον ίδιο όμιλο η Βραζιλία με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη σε βάρος της Κόστα Ρίκα.