Σίφουνας με τεσσάρα η Τσέλσι (BINTEO)

Παρασκευή, 4/10/2024 - 00:11

Η αυλαία της πρώτης αγωνιστικής του Conference League έκλεισε το βράδυ της Πέμπτης (03/10) με την Τσέλσι να θριαμβεύει στο Στάμφορντ Μπριτζ διαλύοντας με 4-2 την ανήμπορη για να αντιδράσει Γάνδη

Οι Λονδρέζοι, προσεχώς αντίπαλος του Παναθηναϊκού, έκαναν περίπατο με τον Μαρέσκα να ξεδιπλώνει ολόκληρο το ποδοσφαιρικό ταλέντο των παικτών του στον αγωνιστικό χώρο. Ο Βέιγκα στο 12ο λεπτό εκτέλεσε με κοντινή κεφαλιά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μετά την έξοχη σέντρα του Μούντρικ, δίνοντας από νωρίς το προβάδισμα στους «μπλε»,

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Τσέλσι απλοποίησε την υπόθεση νίκη και στο 46ο λεπτό ο Νέτο με ένα εξαιρετικό τελείωμα εντός περιοχής πέτυχε το 2-0.

Η Γάνδη κατάφερε να αντιδράσει και τέσσερα λεπτά μετά ο Γουατανάμπε πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατή κεφαλιά κατάφερε να μειώσει σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Όλα αυτά όμως άλλαξαν όταν ο Βέιγκα μετά από γκολ κατέγραψε και ασίστ στην αναμέτρηση, πασάροντας ιδανικά στον Ενκουκού, με τον Γάλλο να σκοράρει το 3-1.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Ντιούσμπερι Χολ, με τον Άγγλο να ολοκληρώνει την ποδοσφαιρική παράσταση των «μπλε» για το 4-1.

Οι Βέλγοι είδαν τον Γκάντελμαν στο φινάλε να διαμορφώνει το τελικό 4-2 στο 90ο λεπτό.

*πηγή φωτογραφίας: Chelsea FC