Σκόνταψε στο ντεμπούτο του Πέτεφ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/12/2017 - 18:55

Η Ομόνοια δεν κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο του Ιβ. Πέτεφ με νίκη, αφού οι «πράσινοι» σκόνταψαν στο Δασάκι μένοντας στο 2-2 με τον Εθνικό. Το σκορ άνοιξε ο Πιντσέλι με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά, η Ομόνοια απάντησε με τον Λόπες, ενώ το 2-1 έκανε ο Ενέσκου με σουτ μέσα στην περιοχή. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν με τον πολύ καλό σήμερα (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) Δημήτρη Χριστοφή.

Να σημειώσουμε πως τα γκολ μπήκα όλα στο πρώτο μέρος, ενώ οι πράσινοι έχασαν και πέναλτι με τον Ντάρμπισαϊαρ.

Α΄ Ημίχρονο:

Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Μπογκαντίνοφ.

Στο 12΄ ο Εθνικός θα καταφέρει να προηγηθεί με εκπληκτικό φάουλ του Πιντσέλι ο οποίος από πολύ μακριά εξαπέλυσε τον «κεραυνό» μη αφήνοντας περιθώρια στον Φελτχούιζεν να αντιδράσει.

Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Τζαρζίνιο. Ο εξτρέμ των πρασίνων από πολύ μακριά έπιασε πολύ δυνατό σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπογκαντίνοφ ενώ στην επαναφορά, ο Χριστοφή με σουτ λίγο έξω από την περιοχή δεν βρήκε στόχο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι ο Χριστοφή από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ όμως η μπάλα πήγε έξω.

Στο 17΄ μετά από κόρνερ ο Εθνικός λίγο έλειψε να πετύχει και 2ο γκολ όμως ο Φελτχούιζεν έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή.

Η Ομόνοια κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ράφα Λόπες στο 30΄. Μετά εξαιρετική κίνηση του Χριστοφή από δεξιά. Ο εξτρέμ των πρασίνων σέντραρε με τον Πορτογάλο από κοντά να παίρνει την κεφαλιά και να νικάει τον Μπογκαντίνοφ.

Η απάντηση όμως του Εθνικού ήταν άμεση. Στο 32΄ ο Ενέσκου εκμεταλλευόμενος την αμυντική ολιγωρία των ποδοσφαιριστών της Ομόνοιας ανενόχλητος εντός της περιοχής σούταρε στην κλειστή γωνία του Φελτχούιζεν «γράφοντας» το 2-1. Οι ποδοσφαιριστές του Εθνικού δεν πρόλαβαν να πανηγυρίσουν το νέο τους προβάδισμα και ένα λεπτό αργότερα θα δεχθούν εκ νέου την ισοφάριση αυτή την φορά με τον Χριστοφή ο οποίος με σουτ μέσα στην περιοχή έκανε το 2-2.

Η Ομόνοια έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή όμως η κεφαλιά του Χριστοφή στο 35΄ αποκρούσθηκε εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Μπογκαντίνοφ.

Β΄ Ημίχρονο:

Η Ομόνοια ήταν αυτή που θα έχανε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Στο 55΄ οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Λόπες από τον Αρέστη, ο Ντάρμπισαϊαρ εκτέλεσε όμως η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε μακριά.

Στο 64΄ η Ομόνοια θα χάσει νέα μεγάλη ευκαιρία αυτή την φορά με τον Λόπες. Ο Πορτογάλος επιθετικός μετά από σέντρα του Μαργκάσα από αριστερά, έπιασε δυνατό το δυνατό σουτ, όμως ο Μπογκαντίνοφ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Ομόνοια όπως ήταν αναμενόμενο στα εναπομείναντα λεπτά κράτησε αρκετά μπάλα και πίεσε ώστε να πετύχει ένα τρίτο γκολ. Στο 79΄ ο Μαργκάσα θα κάνει το δυνατό σουτ όμως η μπάλα θα πάει πάνω από τα δοκάρια.

Η Ομόνοια παρότι προσπάθησε τελικώς δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο γκολ.

Εδώ μπορείτε να δείτε την εξέλιξη του αγώνα

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Χάτζιαρος (46′ Στόϊτσεφ), Σικάρκσι, Χαραλάμπους (71′ Ιλουρίτζε), Μουλαζίμης, Ντόπνια, Κυπριανού, Πιντσέλι, Κιπιάνι (61′ Φιλίποφ), Ενέσκου, Αρέστη

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φελτχούϊζεν, Τζαϊλσον (83′ Παναγιώτου), Μαργκάσα, Γουϊλιαμ, Κατελάρης, Μαδούρο, Σοάρες, Αντόνια (73′ Αζίζ), Χριστοφή, Λόπες, Νταρμπισάϊαρ (83′ Μπεντέκε)