Στην κορυφή του κόσμου ο Τσιτσιπάς

Κυριακή, 11/11/2018 - 08:30

Τον τίτλο στο Next Gen ATP Finals κατέκτησε αργά το βράδι του Σαββάτου (10/11) ο Στέφανος Τσιτσιπάς και είναι επίσημα ο κορυφαίος τενίστας κάτω των 21 στον πλανήτη.

Ο 20χρονος Ελλαδίτης πρωταθλητής, Νο 15 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο 1 του ταμπλό, νίκησε στον τελικό τον 19χρονο Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ με 3-1 σετ (2-4, 4-1, 4-3, 4-3) και κατάκτησε αήττητος το τρόπαιο.

Πανευτυχής μετά τον τελικό, στάθηκε στον κόσμο που βρέθηκε στο κοινό του και στο φινάλε πριν ξεκινήσει διακοπές.

«Είναι θα έλεγα το καλύτερος τέλος της χρονιάς. Είμαι πολύ χαρούμενος που κέρδισα αυτό το τουρνουά, δείχνω καλή αξία αθλητή και έχω όλο το κοινό που με υποστήριξε όλη την εβδομάδα. Με κάνει πολύ χαρούμενο, ήταν μια εξαιρετική εβδομάδα!», τόνισε αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα ο Τσιτσιπάς.