Στη league phase του Champions League Λιλ, Ερυθρός Αστέρας και Σλόβαν

Πέμπτη, 29/8/2024 - 00:03

Η βραδιά των playoffs του Champions League, βρήκε τη Λιλ να παίρνει την πρόκριση, αλλά να στέκεται και πολύ τυχερή, αφού ο Χρήστος Ζαφείρης, που επέλεξε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το τελευταίο 24ωρο, είχε ένα γκολ και δύο δοκάρια, που θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει εντελώς τα δεδομένα στην αναμέτρηση, μια φορά στο 1-0 και μια στο 2-1.

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας με τρομερή ανατροπή από 1-2, έκανε το 3-2 απέναντι στην Μίντιλαντ και με συνολικό 4-3 πήρε την ιστορική πρόκριση, για πρώτη φορά στην ιστορίας της. Τέλος, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 2-0 την Μπόντο/Γκλιμτ και ανέτρεψε το 2-1 του πρώτου αγώνα σε βάρος του.

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ-ΛΙΛ 2-1

Έβαλε νωρίς φωτιά ο Χρήστος Ζαφείρης, αφού μόλις στο 5ο λεπτό, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Ο 21χρονος Έλληνας μεσοεπιθετικός, με αριστερό σκαστό σουτ, παρότι είχε δύσκολη θέση το σώμα του, πιο πίσω από το σημείο του πέναλτι βρήκε στόχο, μετά από έναν ωραίο συνδυασμό και κεφαλιά ασίστ του Μπόριλ, έκανε το 1-0 για τους Τσέχους βάζοντας φωτιά στην Eden Arena. Στο 23’ ο Χορί έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, αφού με σχεδόν άδειο τέρμα, από ωραίο γύρισμα του Προβόντ, δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0. Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Έλληνα άσο να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι των Γάλλων, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 40’. Aπάντηση στα δοκάρια με ένα μακρινό φάουλ του Ζέγκροβα στο 63’. Στο 77’ όμως ο Κοσοβάρος, με ένα καλοζυγισμένο αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1. Ο Σχράντς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Σλάβια στο 85΄, ενώ ο Χρήστος Ζαφείρης σημάδεψε για δεύτερη φορά το οριζόντιο δοκάρι στο 88’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τζούρασεκ θα χάσει απίστευτη ευκαιρία με κεφαλιά για το 3-1 που θα οδηγούσε το ματς σε παράταση.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΤ 2-0

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε μπροστά στο σκορ στο 25’ με την εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Ντουάρτε, μια παράβαση που κέρδισε ο Μίλσον, ενώ έξι λεπτά μετά οι Σέρβοι έχασαν την ευκαιρία και για 2ο γκολ με δοκάρι του Ολαγίνκα. Στο 59’ οι Σέρβοι έφτασαν στο πολυπόθητο δεύτερο γκολ με την κεφαλιά του αρχηγού τους, Ούρος Σπάιτς, μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Έλσνικ. Οι Σέρβοι κράτησαν μέχρι το φινάλε αυτό το σκορ και πήραν το εισιτήριο για την League Phase.

ΣΛΟΒΑΝ -ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ 3-2

Η Σλόβαν μπήκε στη θέση του οδηγού με ωραία ατομική προσπάθεια του Τόλιτς στο 34’, που με μια προσποίηση άδειασε έναν αντίπαλο, έφερε την μπάλα στο αριστερό και με πλασέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για το προβάδισμα των Σλοβάκων. Ο Οσόριο αμέσως μετά θέλησε να απαντήσει για τους Δανούς, αλλά σταμάτησε πάνω στον Τάκατς. Στο 41’ όμως μια ατομική προσπάθεια του Σιμσίρ θα φέρει την ισοφάριση για τους Δανούς με όμορφο δεξί πλασέ, για να νικήσει αυτή τη φορά τον Τάκατς για το 1-1. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπαίνουν καλά με δύο σημαντικές στιγμές, αλλά ο Φρανκουλίνο με μονοκόμματο αριστερό σουτ μετά από σέντρα του Ζουνίνιο στο 49’, δίνει προβάδισμα στους Δανούς με 2-1. Όμως η Σλόβαν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 82’ ο Μάρκο Τόλιτς με υπέροχο αριστερό σουτ, έγραψε το 2-2, οι Σλοβάκοι επέμειναν να πάρουν την πρόκριση από το 90λεπτο και ο Μπαρσεγκιάν στο 86’ έγραψε το 3-2.