«Εφιαλτικό» απόγευμα για τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/9/2018 - 19:49

Τραγική εμφάνιση από τους «πρωταθλητές» οι οποίοι γνώρισαν την βαριά ήττα από την Δόξα εντός έδρας με 2-5. Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε ίσως την χειρότερη εμφάνιση του της τελευταίας δεκαετίας και δικαίως ηττήθηκε από την ομάδα της Κατωκοπιάς. Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας του «Αρχαγγέλου» δέχτηκαν έντονες αποδοκιμασίες από τους φίλους της ομάδας κατά την αποχώρηση τους από τον αγωνιστικό χώρο. Μετά από μία τέτοια εμφάνιση και ένα τέτοιο αποτέλεσμα σίγουρα θα πρέπει να αναμένουμε εξελίξεις στον ΑΠΟΕΛ.

Α’ Ημίχρονο

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε για τον ΑΠΟΕΛ στα πρώτα 40 δεύτερα με τον «Ντέβι» να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή με τον Γκρέμλς να σώζει την ομάδα του και να απομακρύνει το κίνδυνο.

Στο 3ο λεπτό η Δόξα πήρε το προβάδισμα στο σκορ μετά από λάθος του Ιωάννου.  Ο Σαντίκ ακολούθησε την φάση και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά νίκησε τον Βάτερμαν για το 1-0 των φιλοξενουμένων.

Παρά το γρήγορο γκολ της Δόξας ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθούσε με «ορθόδοξο» τρόπο να προσεγγίσει  την αντίπαλη περιοχή.

Στο 21ο λεπτό ο Παπαφώτης μπήκε πολύ καλά μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ όμως το τελείωμα του δεν ήταν το καλύτερο και η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ βλέποντας την Δόξα να προηγείται στο σκορ κινήθηκε αστραπιαία κάνοντας αλλαγή μόλις στο 24ο λεπτό βγάζοντας από το παιχνίδι τον Βούρο του οποίου τη θέση πήρε ο Στάθης Αλωνεύτης.

Η Δόξα στο 27ο λεπτό «σόκαρε» το «ΓΣΠ» καθώς διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ζατλ ο οποίος νίκησε τον Βάτερμαν με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Δεν έχουν τελειωμό τα προβλήματα των πρωταθλητών καθώς η Δόξα έφτασε στο 3-0 και πάλι με τον Σαντίκ  στο 35ο λεπτό.  Ο επιθετικός της ομάδας της Κατωκοπίας πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ωραία κίνηση τέλειωσε τη φάση με τον καλύτερο τρόπο.

Ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ μετά από αυτή την εξέλιξη άρχισε την μουρμούρα και τις αποδοκιμασίες προς τους ποδοσφαιριστές της ομάδας.

Β’ Ημίχρονο

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ανάλογο του πρώτου η Δόξα στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια κατάφερε να κάνει τα τέρματα της τέσσερα. Ο Σαντίκ κατάφερε να περάσει τον Βάτερμαν με ντρίμπλα, έκανε το ψηλοκρεμμαστό πλασέ με τον Παπαφώτη να στέλλει την μπάλα στα δίχτυα προ κενού τέρματος.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να βρει την απάντηση με τον Ρέζα στο 51ο λεπτό. Ο Ιρανός με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή σημάδεψε το δοκάρι της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο 54ο λεπτό ο Ντελατόρε έπιασε την κεφαλιά όμως εκεί βρισκόταν ο Γκρέμλς ο οποίος μπλόκαρε πάνω στην γραμμή.

Μετά το τέταρτο γκολ των φιλοξενούμενων αρκετοί φίλοι του ΑΠΟΕΛ άρχισαν να αποχωρούν από το στάδιο της Πρωτεύουσας.

Στο 61ο λεπτό η Δόξα βγήκε στην αντεπίθεση με τον Σαντίκ να βγαίνει «φάτσα» με τον Βάτερμαν όμως το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι του ΑΠΟΕΛ, σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία να κάνει τα τέρματα της ομάδας του πέντε.

Το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ τελικά ήρθε με τον Σόουζα στο 65ο λεπτό. Ο ποδοσφαιριστής των πρωταθλητών έκανε το σουτ από πλάγια με την μπάλα να «αναπαύεται» στο αριστερό «παραθυράκι» του Γκρεμλς.

Η απάντηση της Δόξας ήταν άμεση καθώς στο 66ο λεπτό ο Σαντίκ ολοκλήρωσε το χατ –τρικ. Μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ η Δόξα βγήκε ιδανικά στην επίθεση με τον Σαντίκ να βρίσκεται στην «καρδιά» της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και με κοντινό πλασέ έκανε τα γκολ της ομάδας του πέντε.

Στο 70ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Τόμας Ντε Βινσέντι. Ο Αργεντινός μπήκε στην περιοχή από πλάγια και με πολύ ωραίο σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-5.

Στο 80ο λεπτό ο Σαντίκ επιχείρησε ένα σουτ το οποίο κόντραρε σε αμυντικό του ΑΠΟΕΛ με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά αναγκάζοντας τον Βάτερμαν σε πολύ δύσκολη επέμβαση.

Ο Λουίς Κάρλος στο 93ο λεπτό βρέθηκε τετ α τετ με τον Βάτερμαν όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ βγήκε νικητής της μονομαχίας καθώς απόκρουσε το πλασέ.

ΑΠΟΕΛ (Κωστή): Βάτερμαν, Μιλάνοφ (Σόουζα 46’), Βούρος (Αλωνεύτης 24’), Καρλάο, Ιωάννου (Κασίνι 62’), Αρτυματάς, Μοράις, Ρέζα, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Ντελατόρε.

Δόξα (Χατζηλούκας): Γκρεμλς, Περέιρα, Μουκτάρης, Σαντίκ, Παπαφώτης (Τίντσου 76’), Μπόλιεβιτς (Παχίπης 90'), Ασαμόα, Χατζηβασίλης (Λουίς Κάρλος 82’), Ζατλ, Μίτρα, Νελσίνιο.