Στο τέλος μίλησε η κλάση του Νάτχο και ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκες

Κυριακή, 16/9/2018 - 23:11

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε μπαστούνια με τον εξαιρετικό Αστέρα, αλλά ένα δεκάλεπτο του Νάτχο στο χορτάρι κι ένα γκολ του Ισραηλινού στην εκπνοή ήταν αρκετό για να χαρίσει στους «ερυθρόλευκους» ένα τρίποντο - χρυσάφι (2-1)!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς, αλλά από 'κει και πέρα έπαιξε νωθρά και παραλίγο να το πληρώσει, την ώρα που οι Αρκάδες έδειξαν ακόμα και όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, διάθεση να παίξουν μπάλα και να φύγουν με βαθμό ή βαθμούς από το «Καραϊσκάκης».

Οι Πειραιώτες βρήκαν λύση με τον Νάτχο και στο 92' κατάφερε να φτάσει στην τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα! Τρίτη ήττα για τον Αστέρα σε ισάριθμα παιχνίδια από ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι»  είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό του. Στο 5ο λεπτό, ο Φορτούνης εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ, έδωσε τρομερά φάλτσα στη μπάλα και αυτή κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλο, ο οποίος έμεινε… άγαλμα και θα ήταν αδύνατο να αντιδράσει αν η μπάλα πήγαινε μέσα.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Χριστοδουλόπουλος κινήθηκε από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα χαμηλά, η μπάλα έφτασε στον Γκερέρο, εκείνος σούταρε με το δεξί, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε κόρνερ.

Την ώρα που ο Πέδρο Μαρτίνς ζητούσε από τους παίκτες του η ανάπτυξη του παιχνιδιού να γίνεται με τη μπάλα κάτω, οι Αρκάδες «απάντησε» με μια καλή στιγμή, στο 10ο λεπτό, όταν σε πολύ καλό σουτ του Τσιλιανίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Γιαννιώτη, που την βρήκε και αυτή κατέληξε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι στέκονταν καλά, με τον Σάββα Παντελίδη να κρατά κοντά τις γραμμές χωρίς να κλείνει την ομάδα του στην περιοχή. Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, όμως, δεν μπορούσε να προβλέψει αυτό που έκανε στο 18’ ο εξαιρετικά φορμαρισμένος Μαντί Καμαρά, ο οποίος άνοιξε το σκορ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με τρομερό τρόπο καθώς έπιασε ασύλληπτο κεραυνό με το δεξί από τα 30-40 μέτρα, η μπάλα χτύπησε στη μέσα μεριά του οριζόντιου δοκαριού και έσκασε μέσα. Ήταν το πρώτο γκολ του μέσου από τη Γουινέα με τη φανέλα των «ερυθρολεύκων».

Στο 27' σε σουτ του Κώτσιρα από διαγώνια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ, κανένα πρόβλημα δεν είχε ο Γιαννιώτης και σε σουτ του Καλτσά με το δεξί έξω από την περιοχή στο 29’.  Σουτ του Ποντένσε με το δεξί λίγο έξω από την περιοχή, στο 35ο λεπτό, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Μετά τη φάση αυτή και για περίπου πέντε λεπτά οι Αρκάδες προσπάθησαν να πιέσουν, χωρίς ωστόσο να έχουν πλάνο στις επιθέσεις τους ώστε να γίνουν απειλητικοί και να πετύχουν την ισοφάριση.

Στο 43' ο Καμαρά βρήκε με ωραία ενέργεια τον Ποντένσε, αυτός με εκπληκτική ενέργεια έριξε κάτω τον Βλάχο με ντρίμπλες, αλλά το σουτ του κατέληξε και πάλι στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

Φουριόζες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, στο 49' ο Ποντένσε βρήκε δεξιά τον Χριστοδουλόπουλο, εκείνος σέντραρε για τον Γκερέρο, ο οποίος δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, έχοντας αντίπαλο δίπλα του, ο Ποντένσε έκανε το ψαλιδάκι και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Στο 50' ο Γιαννιώτης έκανε εκπληκτική επέμβαση σε δεξί σουτ του Φερνάντεθ λίγο έξω από την περιοχή και στο 53' ο Τσιμίκας έβγαλε πολύ καλή σέντρα από τα αριστερά, ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Ακολούθησε πολύ καλή στιγμή για τους Αρκάδες με τον Μανιά στο 55ο λεπτό, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η προβολή του παίκτη του Αστέρα πέρασε ελάχιστα έξω.

Χωρίς αξιόλογη φάση, με κάποια σουτ αρκετά άστοχα, πέρασε το παιχνίδι ως το 67ο λεπτό όταν ο Τόνσο, ο οποίος είχε μπει στο γήπεδο ως αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα, πήρε την ασίστ από τον Μανιά, πλάσαρε, ο Γιαννιώτης απέκρουσε και με δεύτερο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 74' καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Φετφατζίδη να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Οι «ερυθρόλευκοι», παρά το άγχος που τους προκάλεσε η ισοφάριση, συνέχισαν να πιέζουν και στο 80ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 όταν ο Γκερέρο σέντραρε από δεξιά, ο Χασάν εξ επαφής έβαλε το πόδι του, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε πάνω στη γραμμή.

Ομοίως στο 82', ο Φετφατζίδης γύρισε από τα δεξιά και ο Πασαλίδης σταμάτησε την πορεία της μπάλας προ του Χασάν, ο οποίος έπεσε για προβολή.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για δεύτερο γκολ είχαν και οι φιλοξενούμενοι, στο 86ο λεπτό, όταν ο Μιράντα δεν έκανε καλό υπολογισμό της μπάλας, ο Τόνσο σούταρε και η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Όπως συνέβη και με τον Τόνσο, έτσι και στο δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού, σε αυτό που χάρισε το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο, πρωταγωνιστής ήταν ένας παίκτης που ήρθε από τον πάγκο.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ποντένσε έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Γκερέρο ακολούθως την κεφαλιά πάσα για τον Νάτχο, που είχε μπει στο 84', και εκείνος με δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου για το 2-1 λυτρώνοντας τους γηπεδούχους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης Ομάρ, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά (84' Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος (72’Χασάν), Φορτούνης (74’Φετφατζίδης), Ποντένσε, Γκερέρο.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Κώτσιρας (46’ Φερνάντεθ), Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Καλτσάς (61’ Τόνσο), Μανιάς (79’ Βαλιέντε).