Ζορίστηκε αλλά έμεινε στην κορυφή η ΑΕΛ (BINTEO)

Δευτέρα, 10/12/2018 - 20:56

Αν και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στον Ερμή εν τέλει τα κατάφερε η ΑΕΛ και πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 η οποία την διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Σκόρερ για την Λεμεσιανή ομάδα οι Αντάμοβιτς (16'), Ρομάν (36') και Τζούνιορ (75'). Η ΑΕΛ δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση όμως κρατάει το θετικό αποτέλεσμα και την παραμονή στην κορυφή. Από την πλευρά τους οι ποδοσφαιριστές του Ερμή μόνο απογοήτευση πρέπει να νιώθουν για το αποτέλεσμα καθώς αν και αγωνίστηκαν για πολλή ώρα με δέκα παίκτες κοίταξαν στα μάτια την ΑΕΛ.

Α' Ημίχρονο

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αντάμοβιτς. Εξαιρετική ενέργεια απ’ τον Μακρή που από αριστερά είδε τον Αντάμοβιτς να πατά περιοχή, του έδωσε τη μπάλα και αυτός με μιας νίκησε τον Παπαδόπουλο.

Στο 26ο λεπτό ο Ερμής είχε την απάντηση. Ο Μαρτίνιουκ θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα, μετά από ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΛ και αφού από πλάγιο ο Μαύρου βγήκε σε τετ α τετ με τον Βοζίνια να σώζει αρχικά αλλά τον Μαρτίνιουκ ευνοήθηκε από τις κόντρες και ισοφάρισε.

Το παιχνίδι παρά τα δύο γκολ μέχρι το πρώτο μισάωρο δεν είχε καλό ρυθμό με τα λάθη από τις δύο ομάδες να είναι αρκετά και τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες.

Η ΑΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ρομάν ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι νικώντας τον Παπαδόπουλο. Η φάση ξεκίνησε και πάλι από τα αριστερά με τον Γουήλερ να κάνει τη σέντρα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν για δεύτερη φορά την ισοφάριση  έξι λεπτά αργότερα με καταπληκτικό σουτ του Μαύρου.

Β' Ημίχρονο

Στο 51ο λεπτό ο Φυλακτού δοκίμασε το πόδι του απ' το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε έξω η μπάλα καθώς το σουτ του Κύπριου μέσου ήταν κακό.

Ο Ερμής έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 69ο λεπτό καθώς ο Κεϊτά είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης για φάουλ στον Σίλβα.

Στο 72ο λεπτό ο Φυλακτού έπιασε καταπληκτικό σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς σταμάτησε στο δοκάρι του Βοζίνια.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ντόσα Τζούνιορ έκανε το σουτ από κοντά η μπάλα άλλαξε πορεία και έφθασε στα δύχτια του Παπαδόπουλου για το 3-2.

Στο 85ο λεπτό ο Χουράδο βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ερμή όμως το πλασέ του πέρασε έξω.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκες): Βοζίνια, Τεσέιρα Α., Τεσέιρα Ν., Ντόσα Τζούνιορ, Γουίλερ, Γκαθτανιάγια (Μυτίδης 70'), Αντάμοβιτς, Ντα Σίλβα (Σίλβα 59'), Μακρής, Τόρες (Ρομάν 20'), Χουράδο.

Ερμής (Ντε Ντέους): Παπαδόπουλος, Γκουλόν (Λύτρας 88'), Ταραλίδης, Μαρτινίουκ, Μαύρου (Κατσιάτη 82'), Ντίντακ (Γεωργίου 70'), Πηλέας, Μαλόν, Κεϊτά, Φυλακτού, Κουατσίκα.

Δηλώσεις

Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Θέλω να καλωσορίσω τον προπονητή του Ερμή και να του ευχηθώ καλή τύχη στο πρωτάθλημα. Ευχαριστούμε και για τις ευχές στον Τόρες. Μάλλον θα μείνει εκτός για τρεις μήνες καθώς θα χρειαστεί επέμβαση. Δυστυχώς αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Είμαι ικανοποιημένος για τους τρεις πόντους και παρά το γεγονός πως μας έλειπαν κάποιοι παίκτες. Είμαι ευχαριστημένος για τους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται. Αυτό το πρωτάθλημα με τις 12 ομάδες είναι το πιο ενδιαφέρον και ανταγωνιστικό. Κάναμε λάθη στο πρώτο ημίχρονο και δεχθήκαμε δυο τέρματα το ένα από πλάγιο άουτ. Δεν είναι εύκολο να αντιδράσεις. Ξέραμε πως ο Ερμής κάνει γρήγορες αντεπιθέσεις όμως έπρεπε να βγούμε μπροστά. Είμαι περήφανος για τα παιδιά. Μαθαίνουμε απ’ τα λάθη μας στους αγώνες με τον Απόλλωνα και τη Σαλαμίνα και τώρα βλέπουμε τον αγώνα με τη Δόξα».

Ντε Ντέους (Ερμής): «Δεν μπορώ να μιλήσω για όλα όσα θέλω, έτσι θα μιλήσω για όσα μπορώ. Είχαμε ένα κακό πρώτο μέρος. Δεν μπορούσαμε να πιέσουμε τους στόπερ και τον αμυντικό χαφ της ΑΕΛ και έτσι είχαν τον έλεγχο. Στο δεύτερο ήταν διαφορετικά. Είχαμε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και καλύτερες εμφανίσεις και δεν αναφέρομαι στο διάστημα που παίζαμε με δέκα και ήμασταν ανοικτοί. Είχαμε ευκαιρίες για να το κάνουμε εμείς 3-2. Επειδή όμως είμαι αρκετά νευριασμένος απλά θα πω πως αξίζαμε κάτι καλύτερο. Θέλω να ευχηθώ το καλύτερο στον Τόρες της ΑΕΛ και ελπίζουμε να τον δούμε το συντομότερο στο γήπεδο».

Αριάδνη (ΑΕΛ):  «Δύσκολος αγώνας απέναντι σε ένα αξιόμαχο αντίπαλο. Παίξαμε καλά και καταφέραμε να πάρουμε το αποτέλεσμα και αυτό είναι σημαντικό.

Είναι σημαντική η επιστροφή στην κορυφή. Θέλουμε να διατηρήσουμε την ΑΕΛ ψηλά και βλέπουμε τη δύσκολη συνέχεια.

Δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση για τον Τόρες. Έχει μεταφερθεί στο ιατρικό κέντρο όπου και εξετάζεται απ’ το ιατρικό επιτελείο και όταν έχουμε νεότερα θα το ανακοινώσουμε».

Καμένος (Ερμής): «Μείναμε με τις εντυπώσεις και με 10. Όλος ο κόσμος είδε σήμερα. Όσοι παίκτες του Ερμή ήταν στο όριο δέχθηκαν κάρτα. Δεν είναι τυχαίο. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Αν κάποιοι νομίζουν πως θα πολεμήσουν τον Ερμή να το βγάλουν από το μυαλό τους».