Τελικό: Ανόρθωση - ΑΕΚ

Δευτέρα, 29/10/2018 - 20:53

Σχόλιο αναμέτρησης

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με την ΑΕΚ να είναι η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής με τη νίκη της 2-1. Η ομάδα της ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τους γηπεδούχους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε τη νίκη. Η ομάδα της Αμμοχώστου για άλλη μια αγωνιστική προβλημάτισε με την απόδοση της και πλέον τα πράγματα γίνονται ιδιαίτερα δύσκολα για τη συνέχεια της σεζόν καθώς ακολουθεί και το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα στη Λεμεσό.

29/10/2018
20:53
Τέλος στην αναμέτρηση
29/10/2018
20:48
90' 6 λεπτά καθυστερήσεις
29/10/2018
20:42
85' Σουτ από τον Ράγιος

Μακρινό σουτ έξω από την περιοχή από τον Ράγιος με τον Τόνιο να μαζεύει χωρίς πρόβλημα.

29/10/2018
20:37
80' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Τη θέση του Ίγκορ πήρε ο Λαμπάν.

29/10/2018
20:31
75' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Καταλά αντί του Λαρένα για να υπερασπιστεί το υπέρ της 2-1 η ΑΕΚ

29/10/2018
20:30
73' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Στην θέση του Κατσάρ ο Οικονομίδης για την τρίτη αλλαγή των γηπεδούχων.

29/10/2018
20:28
71' Γκολ για την Ανόρθωση

Η μείωση του σκορ τελικά ήρθε για την Ανόρθωση με στημένη φάση στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντουγκλάο ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά κάνοντας το 2-1.

29/10/2018
20:20
63' Αλλαγές

Για την Ανόρθωση εκτός ο Μπεσάτ και στη θέση του ο Νικόλας Εγγλέζου ενώ για την ΑΕΚ εκτός ο Τέτε δίνοντας τη θέση του στον Ακοράν.

29/10/2018
20:18
62' Σουτ για την ΑΕΚ

Λάθος στον χώρο του κέντρου για την Ανόρθωση με τον Ιβάν Τρισκόφσκι να κερδίζει και να πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Δημητρίου δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει.

29/10/2018
20:10
54' Γκολ για την ΑΕΚ

Ταχύτατη αντεπίθεση από την ΑΕΚ με τον Φλοριάν να εκμεταλλεύεται τα κενά στον χώρο της άμυνας της «Κυρίας» και να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

29/10/2018
20:08
52' Σουτ για την Ανόρθωση

Ατομική προσπάθεια από τον Ράγιος όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

29/10/2018
20:02
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
29/10/2018
19:46
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης
29/10/2018
19:32
33' Γκολ για την ΑΕΚ

Ανοίγει το σκορ στο παιχνίδι η ΑΕΚ με ένα πανέμορφο σουτ του Τέτε έξω από την μεγάλη περιοχή.

29/10/2018
19:27
28' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σίντελφελντ πήρε την κεφαλιά προλαβαίνοντας τον Τόνιο όμως η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.

29/10/2018
19:22
24' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Στρέπελ προχώρησε σε γρήγορη αλλαγή στο παιχνίδι βγάζοντας από το παιχνίδι το Μικελντατζε ο οποίος είχε πολύ χαμηλή απόδοση μέχρι στιγμής και τη θέση του πήρε ο Κατσαράβα.

29/10/2018
19:18
20' Σουτ για την ΑΕΚ

Πήρε τα μέτρα που χρειαζόταν ο Χέφελ και έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Δημητρίου.

29/10/2018
19:15
16' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ

Πολύ καλή εκτέλεση από τον Χέφελ με τον Σίντελφελντ να απομακρύνει σε κόρνερ με το κεφάλι.

29/10/2018
19:13
15' ΣΧΟΛΙΟ

Πολύ δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές με μεγάλη ταχύτητα. Η ΑΕΚ φαίνεται να δείχνει πιο αποφασιστική και μέχρι στιγμής έχει δημιουργήσει περισσότερες προϋποθέσεις για να απειλήσει την αντίπαλη περιοχή.

29/10/2018
19:08
9' Φάουλ από πλάγια για την Ανόρθωση

Στρώσιμο στον Λαβόρδε ο οποίος έπιασε το σουτ με τον Τόνιο να διώχνει σε κόρνερ.

29/10/2018
19:07
8' Ενοχλήσεις για τον Σιντελφέλντ

Μετά από έντονη μονομαχία με τον Τρισκόφσκι ο κεντρικός αμυντικός της Ανόρθωσης φαίνεται να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο και σύντομα θα διαφανεί αν μπορεί να συνεχίσει στην αναμέτρηση.

29/10/2018
18:59
1' Έναρξη στην αναμέτρηση
29/10/2018
18:56
Εξέλιξη της τελευταίας στιγμής

Ενοχλήσεις ένιωσε ο Πράνιτς στην προθέρμανση και τη θέση του πήρε στο αρχικό σχήμα ο Ράγιος

29/10/2018
18:43
ΣΧΟΛΙΟ

Φανέλα βασικού παίρνει ο Κολομβιανός ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης Ρικάρντο Λαβόρδε μετά από 15 μήνες ενώ εκτός βασικού σχήματος έμεινε ο Ράγιος του οποίου τη θέση πήρε ο Ντάνιελ Πράνιτς.

Για την ΑΕΚ τώρα ο Ισπανός τεχνικός Άντονι Ιραόλα ξεκινάει το παιχνίδι με δύο επιθετικούς καθώς ο Ακοράν έμεινε εκτός.