Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα

Κυριακή, 9/12/2018 - 19:53

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Οι πρωταθλητές είδαν τον Μοράις να βρίσκει δίκτυα στο 30ο λεπτό ενώ ο Μιντίκκης έκανε με αυτογκόλ το 2-0 στο 38ο λεπτό. Το 3-0 ήρθε στο 80ο λεπτό από τον Ενσούε ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντε Βινσέντι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.  Πλέον ο ΑΠΟΕΛ έπιασε κορυφή και περιμένει τον αυριανό (10/12) αγώνα της ΑΕΛ κόντρα στον Ερμή για να ξέρει που τον βρίσκει το τέλος της αγωνιστικής. Η ψυχολογία των πρωταθλητών πλέον είναι στα ύψη ενόψει και του μεγάλου ντέρμπι της ερχόμενης εβδομάδας κόντρα την Ομόνοια.

09/12/2018
19:53
Τέλος της αναμέτρησης, εύκολη επικράτηση του ΑΠΟΕΛ με 4-0
09/12/2018
19:51
90' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Ντε Βινσέντι ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 4-0 για τους πρωταθλητές.

09/12/2018
19:49
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
09/12/2018
19:46
88' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Βούρος στη θέση του Καρλάο

09/12/2018
19:45
85' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα

Ο Κίνγκσλεϊ έδωσε τη θέση του στον Σικόρσκι.

09/12/2018
19:42
82' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα

Ο Χατζηκωνσταντή στη θέση του Φουστάρ.

09/12/2018
19:40
80' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ζαχίντ έκανε το σουτ με τον Ενσούε να ξεπροβάλει και να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα με κοντινή κεφαλιά.

09/12/2018
19:40
80' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ Νούνο Μοράις έδωσε τη θέση του στον Γκέντσογλου

09/12/2018
19:38
78' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ζαχίντ έβγαλε την μπαλιά στον Μπαλόγκ ο οποίος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας όμως το πλασέ του απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

09/12/2018
19:36
78΄Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι έπιασε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας κατάφερε να διώξει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

09/12/2018
19:33
74' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Νατέλ ο Μπαλόγκ

09/12/2018
19:25
66' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Σουτ εκτός περιοχής από τον Κίνγκσλεϊ όμως η μπάλα φεύγει έξω.

09/12/2018
19:15
57' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα

Ο Μαργκάσα αποχωρεί δίνοντας (εν μέσω αποδοκιμασιών) τη θέση του στον Λεμέσιο.

09/12/2018
19:14
Η αφιέρωση των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ στον Ντελατόρε

49

09/12/2018
19:11
52' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και γύρισε στον Ενσούε όμως το πλασέ του τελευταίου δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε έξω.

09/12/2018
19:07
49' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ

Πολύ καλή εκτέλεση από τον Νατέλ όμως η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι

09/12/2018
19:04
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
09/12/2018
18:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο
09/12/2018
18:45
45' Δύο λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων
09/12/2018
18:38
38' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Διπλασίασε τα τέρματα του ο ΑΠΟΕΛ με τον Μιντίκκη ο οποίος προσπάθησε να απομακρύνει τον κίνδυνο, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

09/12/2018
18:36
36' Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Ελουντού έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ δεν απειλήθηκε.

09/12/2018
18:29
30' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από το Νούνο Μοράις ο οποίος πανηγυρίζει με τη φανέλα του Ντελατόρε.

09/12/2018
18:29
29΄Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ζαχίντ έκανε την κίνηση και μπήκε στη μεγάλη περιοχή με τον Τζολοβάρ να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι.

09/12/2018
18:25
25' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι έκανε την προσποίηση πάνω στον Ελουντού και έκανε το σουτ από τα 25 μέτρα όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Νέας Σαλαμίνας.

09/12/2018
18:22
22' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι ο Καζού έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

09/12/2018
18:21
22' ΣΧΟΛΙΟ

Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα και τις πολλές ευκαιρίες ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως όμως συνεχίζει να είναι καλός. Οι δύο ομάδες προσπαθούν και οι δύο να προσεγγίσουν με τον δικό τους τρόπο τις αντίπαλες εστίες.

09/12/2018
18:12
12' Δοκάρι για την Νέα Σαλαμίνα

Ο Κωστή βρέθηκε έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι του Βάτερμαν.

09/12/2018
18:06
6' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από γύρισμα του Ενσούε απομάκρυνε ο Βεσελόφσκι και ο Νατέλ στη συνέχεια από καλή θέση και με καλό οπτικό πεδίο έκανε το σουτ, αλλά ο Σλοβάκος κίπερ απέκρουσε εκ νέου και στη συνέχεια έδιωξε ο Τζολοβάρτ.

09/12/2018
    18:05
    5' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα

Μετά από προσπάθεια του νεαρού Σιαθά, ο Κίνγκσλεϊ με κεφαλιά από κοντά, ανάγκασε τον Βάτερμαν σε πολύ δύσκολη απόκρουση.

09/12/2018
    18:04
    4' Σουτ για την ΑΠΟΕΛ

Ο Ζαχίντ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πήρε αρκετά φάλτσα και πέρασε λίγο έξω.

09/12/2018
    18:00
    1' Έναρξη στην αναμέτρηση