Τελικό: Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ/ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/12/2018 - 17:53

Ο ΑΠΟΕΛ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 30΄, εν τούτης κατάφερε με δυο γκολ του Τάμαρι σε δυο λεπτά να φέρει «τούμπα» το ντέρμπι και να πάρει την νίκη, η οποία είναι η 13η συνεχόμενη σε «αιώνιο» ντέρμπι.

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως είχε αρκετές ευκαιρίες καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα. Από την άλλη πλευρά η Ομόνοια ήταν αρκετά καλή σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα, όμως δεν κατάφερε σε ακόμη ένα ντέρμπι να πάρει βαθμολογικό αποτέλεσμα.

17:45
88΄ Δεύτερη κίτρινη για τον Παναγή σε μαρκάρισμα στον Τάμαρι και αποβολή για τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας
17:25
69΄ Νέο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ και πάλι με τον Τάμαρι που φέρνει το ντέρμπι "τούμπα"...

Ατομική ενέργεια του Τάμαρι ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε και πάλι τον Παναγή

16/12/2018
17:23
66΄ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι ο οποίος ισοφαρίζει

Ο Ζαχίντ με μπαλιά στην περιοχή βρήκε τον Ενσούε όπου κατέβασε την μπάλα δίνοντας την στον Τάμαρι. Ο Ιορδανός με σουτ νίκησε τον Παναγή

16/12/2018
17:22
66΄ Αρκετά αργός ο ρυθμός σε σχέση με το πρώτο μέρος κάτι που ευνοεί φυσικά την Ομόνοια που προηγείται
17:19
62΄ Κράταει περισσότερο μπάλα ο ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες
17:03
Δυο αλλαγές για την Ομόνοια στο ημίχρονο. Έξω Λοέ και ο Γκόμεθ, μέσα Κατελάρης και Ζίβετς
16/12/2018
17:02
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο ΓΣΠ
16/12/2018
16:49
Σχόλιο για το πρώτο ημίχρονο

Σε ένα αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια βρίσκεται μπροστά στο σκορ με το εκπληκτικό γκολ του Γκόμεθ στο 30΄.

Οι δυο ομάδες από τα πρώτα λεπτά έδειξαν πως θέλουν να επιτεθούν και να ανοίξουν το σκορ.

Ο Ντε Βινσέντι στο 17΄ , ο Ενσούε στο 22΄ και ο Ζαχίντ στο 26΄ έφτασαν κοντά στο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 30΄ με τον Γκόμεθ, ο οποίος μετά από κλέψιμο στην μεσαία γραμμή, είδε εκτός θέσης τον Βάτερμαν και τον «κρέμασε» γράφοντας το 1-0 για τους «πράσινους».

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πίεσε ώστε να ισοφαρίσει όμως ο Παναγή στο 41΄ δήλωσε παρόντας και απέκρουσε εκπληκτικά το σουτ στο τετ-α-τετ με τον Ζαχίντ.

16/12/2018
16:46
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο ΓΣΠ, μπροστά η Ομόνοια με το πανέμορφο γκολ του Γκόμεθ