Τέταρτο ροζ φύλλο ο Απόλλωνας, κέρδισε την ΠΑΕΕΚ

Πέμπτη, 14/12/2023 - 21:48

Μετά από ένα παιχνίδι με ανατροπές, ο Απόλλωνας επικράτησε με 89-82 της ΠΑΕΕΚ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, και πρόσθεσε το τέταρτο ροζ φύλλο στον απολογισμό του.

Ο Απόλλωνας έκανε αρχή στον αγώνα με δίποντο και τρίποντο από τον Ε. Williams κι άλλο ένα τρίποντο από τον Gill (8-0) στα πρώτα δύο λεπτά, ενώ στο 3' με τις βολές του πρώτου είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (13-2). Η ΠΑΕΕΚ μείωσε στους τέσσερις (17-13) δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ η ίδια απόσταση (25-21) υπήρχε και δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της περιόδου, προτού επιτευχθεί το τρίποντο από τον Ηλιάδη (28-21).

Στο 18' με την εύστοχη βολή του P. Williams οι «γαλάζιοι» άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στους 15 πόντους (51-36), με το δεύτερο δεκάλεπτο και κατ' επέκταση το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δυο διαδοχικά δίποντα από τον Day που έφερε τη διαφορά στους 11 πόντους (53-42).

Το σερί για την ομάδα της Κερύνειας συνεχίστηκε στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου και μετά από λέι απ του Day και δυο τρίποντα από τον Sanders η διαφορά έπεσε στους τρεις (53-50). Ο τελευταίος με νέο τρίποντο στο 25' έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (56-59). Οι τελευταίοι πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων με τρίποντο από τον Ηλιάδη ενάμιση λεπτό πριν από την ολοκλήρωσή του (65-62).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σερί πέντε πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο 32' με τις βολές του Day ήταν μπροστά με τρεις πόντους (65-68), με το συγκρότημα της Λεμεσού να επανακτά το προβάδισμα στο 34' μετά από βολή του Ηλιάδη (69-68). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, καθώς μέχρι το 39', μετά το τρίποντο του Ikpe, το σκορ ήταν ισόπαλο (82-82). Το τρίποντο του Παντούρη, οι βολές που ακολούθησαν από τους P. Williams και Gill έδωσαν το ροζ φύλλο στον Απόλλωνα με 89-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 53-42, 65-62, 89-82

Απόλλωνας (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Σωφρονίου, Ε. Williams 33 (5), P. Williams 19 (2), Παντούρης 3 (1), Gill 24 (4), Hλιάδης 10 (3), Κωνσταντινίδης

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Ikpe 21 (1), Day 30 (2), Sanders 17 (4), Aντρέου 6, Ιερωνυμίδης 8, Παφίτης, Βασιλείου, Γαβριήλ