Θρίαμβος του Νόρις στο… σπίτι του Φερστάπεν

Κυριακή, 25/8/2024 - 17:44

Θριαμβευτής Λάντο Νόρις στην Ολλανδία και στην επανέναρξη της Formula 1!

Μετά από έναν μήνα διακοπής στο πρωτάθλημα, ο Βρετανός πιλότος της McLaren έκανε τρομερό αγώνα στην πίστα του Ζάντβουρτ και πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή του νίκη, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον… γηπεδούχο Φερστάπεν, ο οποίος ήταν εκείνος που ανέβαινε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και τις τρεις προηγούμενες σεζόν. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Λεκλέρ με Ferrari.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Βερστάπεν να παίρνει την πρώτη θέση από τον Νόρις, ο οποίος για τρίτο φετινό Grand Prix ξεκίνησε από την pole position, αλλά έχασε την πρωτοπορία πριν από την πρώτη στροφή, ενώ ο Ράσελ προσπέρασε την Πιάστρι για να ανέβει τρίτος και ο Λεκλέρ προσπέρασε τον Πέρεζ στην πέμπτη θέση. Παράλληλα, ο Χάμιλτον, ο οποίος εκκίνησε από τη 15η θέση μετά την ποινή που δέχθηκε, αλλά βρέθηκε γρήγορα στους βαθμούς.

Στον 18ο γύρο ο Νόρις εκμεταλλεύτηκε το DRS και ξαναβρέθηκε στην 1η θέση προσπερνώντας τον Φερστάπεν, ενώ ο Λεκλέρ προσπέρασε τον Ράσελ μετά από ένα αργό pit stop της Mercedes. Στον 34ό γύρο και με όλους τους πιλότους να έχουν ολοκληρώσει τα πρώτα pit stop τους, ο Νόρις παρέμενε στην 1η θέση, με μικρή όμως διαφορά από τον πρωταθλητή, ενώ ο Λεκλέρ είχε ανέβει στην 3η θέση, με τον Πιάστρι να βγαίνει στην πίστα 5ος μετά από αλλαγή ελαστικών.

Με φρέσκα ελαστικά, ο Πιάστρι προσπέρασε με ευκολία τον Ράσελ ανεβαίνοντας 4ος, ενώ Πέρεζ και Σάινθ πάλευαν για την 6η θέση, με τον πιλότο της Ferrari να βγαίνει τελικά νικητής.