Τραγική Ομόνοια δέχθηκε ταπεινωτική ήττα από την Πάφο με 4-2 (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 27/10/2018 - 18:51

Τραγική Ομόνοια κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε με 4-2 από την Πάφο εντός έδρας. Οι "πράσινοι" παρότι προηγήθηκαν με 2-0 με γκολ των Λόπεθ και Χριστοφή, εντούτοις δέχθηκαν τέσσερα γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά από το 58΄ μέχρι το 66΄ και μοιραία ηττήθηκαν για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική. Τα γκολ για την ομάδα της Πάφου από δυο οι Νέμετς και Ανγκούλο.

Η Ομόνοια σε γενικές γραμμές ήταν τραγική και μπορούσε να δεχθεί και άλλα γκολ αν δεν βρισκόταν σε πολύ καλή μέρα ο τερματοφύλακας της Μεχία.

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά καλά μπήκε η Πάφος τα πρώτα λεπτά, κρατούσε μπάλα χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

Στο 6΄ η Ομόνοια στην πρώτη της ουσιαστικά κατεβασιά θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Λόπεθ. Μετά από λάθος του Σιρόκ, ο Λόπεθ εκμεταλλεύτηκε και λάθος και πλάσαρε εύστοχα τον Μολ.

Η Πάφος στο επόμενο λεπτό λίγο έλειψε να ισοφαρίσει όμως το σουτ του Ζαχαρίου κατέληξε λίγο έξω.

Στο 16΄ οι φιλοξενούμενοι θα απειλήσουν και πάλι όμως το σουτ του Φόλμπερχτ θα περάσει λίγο έξω, ενώ δυο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μπάγκαρτ είχε την ίδια κατάληξη.

Γενικά η Ομόνοια παρότι προηγήθηκε δεν μπόρεσε να επιβάλει το παιχνίδι της. Θα πρέπει να φτάσουμε στο 25΄ για να καταγράψουμε την πρώτη ευκαιρία μετά το γκολ, με την κεφαλιά του Λόπεθ να περνάει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μολ.

Δυο λεπτά αργότερα η Ομόνοια θα πλησιάσει και σε δεύτερο γκολ όμως το σουτ του Μόντες θα κτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Μολ. Σταδιακά η Ομόνοια ξεκίνησε μετά το 25ο λεπτό να ελέγχει τον αγώνα.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος για την Ομόνοια στο 47΄, ο Μόντες γύρισε από τα δεξιά, ο Γκόμεθ έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα η Πάφος θα απαντήσει όμως το πλασέ του Νέμετς έδιωξε σωτήρια ο Μεχία. Η Πάφος μάλιστα στο 50΄ θα έχει νέα ευκαιρία εκ νέου με τον Νέμετς όμως και πάλι ο Μεχία θα πει όχι.

Στο 51΄ οι «πράσινοι» κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Χριστοφή. Ο Ντάρμπισαϊαρ έδωσε στον κύπριο ακραίο επιθετικό, αυτός πέρασε τους αντιπάλους του και με σουτ έκανε το 2-0.

Εκεί που φαινόταν πως η Ομόνοια θα είχε ένα εύκολο απόγευμα πως ο αγώνας θα τέλειωνε εύκολα για τους "πρασίνους" εν τούτοις η Πάφος δεν είπε την τελευταία της λέξη.

Στο 58΄ ο Νέμετς κατέβασε με κεφαλιά στον Ανγκούλο ο οποίος με σουτ μείωσε στο σκορ. Δυο λεπτά αργότερα ο Ανγκούλο αυτή την φορά "σέρβιρε" στον Νέμετς ο οποίος με σουτ ισοφάρισε μέσα σε δυο λεπτά.

Μάλιστα στο 63΄ η Πάφος έφερε τα πάνω κάτω εκ νέου με τον Νέμετς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι αφού προηγουμένως ορθά ο διαιτητής σφύριξε την εσχάτη των ποινών μετά από ανατροπή του Πρέτσε στον Σιρόκ.

Στο 66΄ η Πάφος θα πετύχει και τέταρτο γκολ και πάλι με τον Ανγκούλο με σουτ.

Μέσα σε οκτώ λεπτά η Πάφος πέτυχε τέσσαρα γκολ. Απίστευτη εξέλιξη στον αγώνα.

Στο 81΄ μάλιστα η Πάφος θα πλησιάσει πολύ κοντά στο 5-2, όμως ο Μεχία απέκρουσε στο σουτ σε τετ-α-τετ του Ζαχαρίου.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Γκαφούρ, Πρτσε, Κούσουλος, Λόπεθ, Ενρίκεζ, Γκόμεθ, Μόντες (76'Σοάρες), Εντρένα, Χριστοφή (67'Ραμίρεζ), Ντάρμπισαϊρ.

ΠΑΦΟΣ: Μολ, Μπαγκάρντ, Χολτ, Σιρόκ, Ζάντερ, Φόλπρεχτ, Ζίβουλιτς, Κουλς, Ζαχαρίου (84'Παναγιώτου), Νέμετς (76'Ράσιτς), Αγκούλο (78'Λοράν).

Οι δηλώσεις του Άνχελ Γκόμεθ κατά την δημοσιογραφική διάσκεψη:

«Συγχαρητήρια στην Πάφο. Σήμερα ήμασταν αγχωμένοι, ειδικά στα πρώτα 30 λεπτά είχαμε αρκετές δυσκολίες. Παλέψαμε στην συνέχεια και καταφέραμε να προηγηθούμε με δύο γκολ διαφορά. Το χειρότερο ήταν τα δέκα λεπτά που δεχτήκαμε τέσσερα γκολ. Οι παίκτες έχασαν τον έλεγχο, δεν είχαμε καλή ψυχολογία. Πρέπει να συνεχίσουμε και να πάρουμε κάποια νίκη.

Είναι πάρα πολύ δύσκολο. Δεν είναι προσωπικό το θέμα. Χάσαμε από την Σαλαμίνα που είχαμε χρόνια να χάσουμε, σήμερα δεχθήκαμε τέσσερα γκολ σε οκτώ λεπτά. Πρέπει να δουλέψουμε, φτιάξαμε μια ομάδα και έχουμε δύο επιλογές, ή να σταματήσουμε να αγωνιζόμαστε και να χάσουμε τα πάντα ή να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Εγώ πιστεύω στους παίκτες μας»

Για τον νέο προπονητή: «Δεν θέλουμε να πάρουμε βεβιασμένες αποφάσεις. Έχουμε πολλές προτάσεις όμως πρέπει να βρούμε την καλύτερη επιλογή. Αναλύουμε πολλά πράγματα πρέπει να πάρουμε την απόφαση».