Τρελή ματσάρα αλλά η μπίλια στη μέση στο Ολλανδία-Γερμανία, καθάρισε η Αγγλία

Τρίτη, 10/9/2024 - 23:59
NATIONS LEAGUE (AP)

Ματσάρα αλλά χωρίς νικητή...

Ολλανδία και Γερμανία ήρθαν ισόπαλες 2-2, σε ένα πολύ καλό από άποψης ρυθμού αγώνα και συνεχίζουν χέρι-χέρι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας από τέσσερις βαθμούς.

Από την άλλη, στο 0-0 κόλλησαν Ουγγαρία και Βοσνία, με τον Άνταμ του Αστέρα να μπαίνει ως αλλαγή λίγο πριν το φινάλε και να φτάνει μια ανάσα πριν το γκολ.

Κέρασε την Αγγλία για τη… γιορτή του ο Κέιν και τώρα Ελλάδα

Στη βραδιά του δεν γινόταν να μη λάμψει!

Ο Χάρι Κέιν, στην 100ή συμμετοχή του με την εθνική Αγγλίας, με δυο γκολάρες καθάρισε… μόνος του τη Φινλανδία, οδηγώντας τα «τρία λιοντάρια» στη νίκη με 2-0 για το 2Χ2 στον 2ο όμιλο του League B του Nations League. Η Αγγλία, παρότι έφτασε την κατοχή μπάλας στο 80% και είχε 7-2 τελικές, τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, που έκλεισε χωρίς σκορ, με τον Χάρι, όμως, να παίρνει τ' όπλο του στο δεύτερο.

Στο 58ο λεπτό και ενώ είχε απειλήσει ένα λεπτό νωρίτερα, ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου με υπέροχη ενέργεια και σουτ-κεραυνό έκανε το 1-0! Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Λι Κάρσλεϊ δεν επαναπαύτηκε στο γκολ, που βρήκε με τον αρχηγό της και συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Στο 76', τελικά, ο Μαντουέκε, στο ντεμπούτο του, «έσπασε» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι για τον αρχηγό και από εκεί ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Αγγλίας είχε εύκολο έργο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 και φτάνοντας τα 68 γκολ με το εθνόσημο.

Σε 100 συμμετοχές επαναλαμβάνουμε. Ένα ασύλληπτο στατιστικό για τον 31χρονο φορ. Με τη νίκη αυτή, φυσικά, η Αγγλία, όπως και η Ελλάδα, έχει 6 βαθμούς με το απόλυτο στον όμιλο και ενώ την επόμενη (3η) αγωνιστική η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς φιλοξενείται από τα «τρία λιοντάρια» στο «Γουέμπλεϊ».

Νίκη πρωτιάς για τη Γεωργία κόντρα στην Αλβανία, πήρε τη ματσάρα με την Ουκρανία η Τσεχία

Τεράστιο προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης του 1ου Ομίλου του League B΄του Nations League πήρε η Γεωργία, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Αλβανίας με 1-0.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κοχορασβίλι στο 71ο λεπτό με πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της Γεωργίας στο δεύτερο ημίχρονο του ματς.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Τσεχία υποδέχθηκε την Ουκρανία σε ένα ματς με πολύ γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις, στο οποίο οι γηπεδούχοι νίκησαν με 3-2.

Το σκορ για τους Τσέχους άνοιξε ο Πάβελ Σουλτς στο 21’, με τον Βλάντισλαβ Βάνατ να ισοφαρίζει για την Ουκρανία στο 37΄. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Σουλτς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το 3-1 έκανε ο Τόμας Σούτσεκ στο 80ό λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Γκιόργκι Σουντάκοφ στο 84΄.

Νίκη και με δέκα για τα Σκόπια, «λύγισαν» τα Νησιά Φερόε στην έδρα της Λετονίας

Σπουδαία νίκη με 2-0 για τα Σκόπια, που βρέθηκαν κολλημένα στον «τοίχο» απέναντι στην Αρμενία, μετά την κόκκινη του Ζάικοφ, για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου στο Γ’ γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.

Η ομάδα του Μιλέφσκι στο φινάλε του ημιχρόνου έμεινε με 10 παίκτες. Οι γηπεδούχοι όμως δεν πτοήθηκαν και βρήκαν τις επιθετικές λύσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Ο Μπάρντι στο 70ο λεπτό έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για τα Σκόπια, με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ και ξέσπασε σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο Μιόφσκι στο 80’ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του και «καθάρισε» σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους, γράφοντας το τελικό 2-0. Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου που πραγματοποιήθηκε νωρίτερα σήμερα (10/09) η Λετονία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 απέναντι στα αξιόμαχα Νησιά Φερόε.

Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους τρίποντο και το οφείλουν στον Βάρσλαβανς, που πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 64ο λεπτό. Ο 23χρονος διεθνής επιθετικός πήρε την μπάλα από τον Γκουτκόβσκις και με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Πέρασε από Ανδόρα κι έκανε «σεφτέ» η Μάλτα

Με γκολ του Καμενζούλι στο 45’, η Μάλτα νίκησε 1-0στην Ανδόρα για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της τέταρτης κατηγορίας του Nations League και πήρε την πρώτη της νίκη στο γκρουπ μετά την ήττα της πρεμιέρας στη Μολδαβία.