Τρομερή Έμπολι, τέζαρε τη Ρόμα στο Ολίμπικο, πρώτη νίκη για τη Νάπολι του Κόντε

Κυριακή, 25/8/2024 - 23:47

Καθόλου καλά δεν έχει μπει στη σεζόν η Ρόμα!

Η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι υπέστη ήττα-σοκ στην έδρα της από την τρομερή Έμπολι, η οποία επικράτησε 2-1 στο «Ολίμπικο» και ανέβηκε στους 4 βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές. 1 βαθμός, από την άλλη, η φτωχή συγκομιδή για τους Ρωμαίους.

Η Έμπολι ήταν εξαιρετικά ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και πήρε αυτό που άξιζε με τον Εμανουέλ Γκιασί να ανοίγει το σκορ στο 45'. Η Ρόμα ήταν σε σοκ και δέχθηκε δεύτερο γκολ στο 61, με πέναλτι του Λορέντζο Κολόμπο.

Από εκεί και πέρα, η Ρόμα πίεσε, μείωσε με τον Ελντόρ Σομουρόντοφ και είχε πολλές φάσεις για την ισοφάριση, όμως δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία και γνώρισε μία εκτός προγράμματος ήττα

Την αντίδραση που έψαχνε βρήκε η Νάπολι! Μετά τη σοκαριστική τριάρα από τη Βερόνα στην πρεμιέρα, οι «παρτενοπέι» απάντησαν με νίκη 3-0 επί της Μπολόνια και πήραν το πρώτο τρίποντο της εποχής Αντόνιο Κόντε!

Οι Ναπολιτάνοι ήταν εξαιρετικά ανώτεροι από την ομάδα του Βιτσέντζο Ιταλιάνο και προηγήθηκαν στο 45+2' με τον Τζοβάνι Ντι Λορέντσο να παίρνει την ασίστ από τον κορυφαίο του αγώνα, Χβίτσα Κβαρατσχέλια.

Ο Γεωργιανός εξτρέμ πήρε τη σκυτάλη και από δημιουργός έγινε σκόρερ του δεύτερου τέρματος στο 79', με τον Τζοβάνι Σιμεόνε να γράφει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις, λίγο αφότου είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή.

Κάπως έτσι, η Νάπολι ανέβηκε στους 3 βαθμούς και η Μπολόνια έμεινε στον 1 μετά από 2 αγωνιστικές.