Το «ξεμπλοκάρισμα» μετά το πρώτο γκολ και ο διακριθέντας Ζάζα

Παρασκευή, 16/8/2024 - 09:02
ΠΑΦΟΣ

Άλλη μια βραδιά ακατάλληλη για τους… καρδιακούς φίλους της Πάφου. Οι «γαλάζιοι» χρειάστηκαν ξανά την ημίωρη παράταση ώστε να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Conference League και να κάνουν την μεγάλη ανατροπή κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Τι κι αν η παφιακή ομάδα βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο;

Το σύνολο του Καρσέδο δεν τα παράτησε μέχρι το 90’+7 που σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης του σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Λουκάσεν βρέθηκε στο σωστό μέρος την κατάλληλη στιγμή, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως δεν έδιωξε η άμυνα των Βούλγαρων και ευστόχησε. Στη συνέχεια, η… μοίρα της ΤΣΣΚΑ ήταν προδιαγεγραμμένη, καθώς η Πάφος έδειξε πως δεν θα άφηνε αυτή την πρόκριση να της ξεφύγει.

Έτσι κι έγινε. Η ομάδα του Καρσέδο ήταν καταιγιστική, «ξεμπλόκαρε» μετά το πρώτο γκολ και έτσι η ευρεία νίκη με 4-0 έδωσε το πολυπόθητο εισιτήριο για τα πλέι οφ. Ο Ζάζα ήταν εκ των διακριθέντων και γι’ αυτό άκουσε το όνομα του από όλη την κερκίδα κατά την αποχώρηση του.

Ο Βραζιλιάνος ακραίος επιθετικός «χόρεψε» σε αρκετές περιπτώσεις τους αντιπάλους, έφτασε κοντά στο γκολ σε 2-3 περιπτώσεις και στην παράταση δεν λάθεψε αφού διαμόρφωσε το 2-0. Ήταν κίνδυνος θάνατος για την αντίπαλη άμυνα, λόγω των ατομικών του ενεργειών που δεν άφηναν… περιθώριο αντίδρασης στην ΤΣΣΚΑ. Είναι σίγουρα μια εμφάνιση που θα βοηθήσει τον ίδιο ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας.