Ζορίστηκε αλλά πήρε τη… ματσάρα του Βόλφσμπουργκ η Μπάγερν Μονάχου

Κυριακή, 25/8/2024 - 18:37

Η Μπάγερν Μονάχου διεύρυνε το αήττητο σερί της απέναντι στη Βόλφσμπουργκ σε 19 ματς χωρίς ήττα, μετά το μεταξύ τους 2-3 και παράλληλα έκανε πρεμιέρα στη Bundesliga με το δεξί, στο ντεμπούτο του Βενσάν Κομπανί.

Οι Βαυαροί ήταν καθ’ όλα ανώτεροι του αντιπάλου τους στο πρώτο ημίχρονο και είναι χαρακτηριστικό πως είχαν τρεις ευκαιρίες για γκολ μέχρι το… 13ο λεπτό. Με τον Γκραμπάρα να λέει «όχι» στις προσπάθειες των Γκνάμπρι, Κέιν και Κίμιχ, διατηρώντας το μηδέν για τους «λύκους».

Ωστόσο, στο 20’, δεν κατάφερε να αποφύγει το… διαφαινόμενο 0-1, καθώς από εκτέλεση πλαγίου του Μποέ και ωραία συνεργασία των Ολίσε, Κέιν, ο πρώτος σέντραρε από δεξιά και ο Μουσιάλα με κοντινή προβολή, άνοιξε το σκορ για τη Μπάγερν!

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα -και, πιθανότατα, σωστά- για πέναλτι, σε χέρι του Καμίνσκι με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, αλλά αντ’ αυτού ο Κέιν παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, για να πάνε στα αποδυτήρια με το «φτωχό» βάσει εικόνας προβάδισμα.

Μάλιστα, η Βόλφσμπουργκ αιφνιδίασε τον αντίπαλό της, καθώς με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μποέ έσπρωξε αδικαιολόγητα τον Τόμας εντός περιοχής, ο διαιτητής Ζίμπερτ καταλόγισε πέναλτι, ο Μάγερ ευστόχησε και από… το πουθενά, το σκορ έγινε 1-1, στο 47ο λεπτό!

Με την Μπάγερν να χάνει την ευκαιρία για το 1-2, στο 50’, καθώς ο Γκραμπάρα απέκρουσε το φαλτσαριστό σουτ του Γκνάμπρι και τους γηπεδούχους να βλέπουν το δεξί δοκάρι της εστίας του Νόιερ να στερεί από τον Μάγερ το 2-1, στο αμέσως επόμενο λεπτό…

Ένα δεύτερο λάθος, αυτή την φορά από τον Κιμ έξω και δεξιά της περιοχής του, έφερε το κλέψιμο του Βίμερ και το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μάγερ, μαζί με την ανατροπή υπέρ της Βόλφσμπουργκ, στο 55’!

Την ώρα που ο Γκραμπάρα ήταν και πάλι στη θέση του, για να επέμβει στην προσπάθεια του Μουσιάλα δύο λεπτά μετά, ενώ η μπάλα βρήκε και στο αριστερό δοκάρι της εστίας του.

Η είσοδος του Μίλερ στο 65’ σήμανε και την 474η συμμετοχή του σε ματς του γερμανικού πρωταθλήματος, όντας ο ρέκορντμαν πλέον της Μπάγερν, αλλά και την ισοφάριση για την ομάδα του Βενσάν Κομπανί, με το αυτογκόλ του Καμίνσκι, στην ίδια φάση, από εκτέλεση κόρνερ!

Από την άλλη πλευρά, οι Σάξονες είδαν τον Μπέρενς να βγαίνει απέναντι στον Νόιερ, μετά το λάθος του Ουπαμεκανό, στο 73ο λεπτό, αλλά το πλασέ του νεοεισελθόντα εξτρέμ να περνάει άουτ, χάνοντας την ευκαιρία για το 3-2…

Ενώ το «μια σου και μια μου» συνεχίστηκε, με τον Κέιν να κατεβάζει ωραία την μπάλα, να γυρίζει και να σουτάρει μέσα στην περιοχή, αλλά τον Καμίνσκι να του βάζει την κόντρα, αποσοβώντας το 2-3 στο 80’.

Τελικά, οι Βαυαροί έφτασαν σε τρίτο τέρμα δύο λεπτά αργότερα, όταν σε γρήγορη αντεπίθεση ο Μίλερ έμεινε όρθιος, πάσαρε στον Κέιν, εκείνος «έσπασε» την μπάλα στα δεξιά, με τον επερχόμενο Γκνάμπρι να την στέλνει στην απέναντι γωνία του Γκραμπάρα και με τη βοήθεια του δοκαριού στα δίχτυα!

*πηγή φωτογραφίας: FC Bayern München