«Ανέστησε» την Λεβάντε η Ατλέτικο

Τετάρτη, 16/2/2022 - 22:05

Ο κατήφορος της Ατλέτικο Μαδρίτης συνεχίζεται!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πραγματοποίησε ακόμη μία απογοητευτική εμφάνιση στη φετινή σεζόν και ηττήθηκε αυτή τη φορά εντός έδρας από την ουραγό Λεβάντε (0-1) σε εξ αναβολής ματς για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Στα του ματς, η Ατλέτικο είχε εγκλωβιστεί από τη διπλή ζώνη άμυνας της Λεβάντε, με τους φιλοξενούμενους να αγγίζουν το γκολ στο 22’ με τον Ντε Φρούτος και τους Μαδριλένους να έχουν μεγάλη φάση στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Λεμάρ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τη Λεβάντε και τον χειρότερο για την Ατλέτικο, αφού ο Μελέρο στο 53ο λεπτό άνοιξε το σκορ, δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η Λεβάντε έπαιξε φουλ άμυνα στη συνέχεια, η Ατλέτικο ζήτησε πέναλτι αλλά της το αρνήθηκε ο διαιτητής στο 59’, με την ομάδα του Σιμεόνε να πιέζει ως το φινάλε.

Βρήκε ένα γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με ψαλιδάκι του Κορέα, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε σωστά καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ, ενώ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαλσά πήγε να βάλει το γκολ της ζωής του από το κέντρο αλλά τον σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι.

Μια νίκη που ανέβασε τη Λεβάντε στους 14 βαθμούς, παραμένοντας ουραγός αλλά αυξάνοντάς της τις ελπίδες για παραμονή, με το έργο της να είναι υπερβολικά δύσκολο. Από την άλλη μεριά, η Ατλέτικο παρέμεινε 5η με 39 βαθμούς και κινδυνεύει να χάσει την τετράδα και το εισιτήριο του Champions League της νέας σεζόν.