Ανώτερη και πιο αποτελεσματική ΑΕΚ "καθάρισε" τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 21/10/2017 - 21:53

Ανώτερη και πιο αποτελεσματική η ΑΕΚ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα» με 3-1. Οι Λαρνακείς προηγήθηκαν με 2-0 με τον Τολμές στο πρώτο μέρος. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε προσωρινά με τον Σάλαϊ, όμως ο Ακοράν στο 84΄ έδωσε την «χαριστική βολή» στους «γαλαζοκιτρίνους».

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά αργός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία του Πάμπλο.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία θα έρθει από στημένη φάση για την ΑΕΚ με τον Λαρένα. Ο Ισπανός έκανε το απευθείας φάουλ με τον Γκουτίνιο να διώχνει σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΚ θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να βρει στόχο μετά από σέντρα του Χέφελ από τα αριστερά.

Λίγα λεπτά όμως αργότερα ο Τολμές δεν θα αστοχήσει. Συγκεκριμένα στο 32΄ ο Γάλλος επιθετικός με μια προσωπική "παλληκαρία" προσπάθεια, ξέφυγε από την επιτήρηση του Μερκή και με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ και νίκησε τον Γκουτίνιο.

Ο ΑΠΟΕΛ όχι μόνο δεν κατάφερε να αντιδράσει στο γκολ της ΑΕΚ, αλλά λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42΄) δέχθηκε και νέα ψυχρολουσία και πάλι με τον Τολμές. Ο Λαρένα από τα δεξιά βρήκε τον Τολμές ο οποίος με πανέμορφο μονοκόμματο πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα της Λάρνακα.

Αυτό ήταν το και αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος θα ξεκινήσει με τον Γιώργο Δώνη να ολοκληρώνει από το 46΄ τις αλλαγές του, αφού στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι Σάλαϊ και Εμπεσίλιο στην θέση των Αλωνεύτη και Σόουζα, είχε προηγηθεί η αναγκαστική αλλαγή του Λάγο στο πρώτο ημίχρονο.

Μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει την πρώτη του αξιόλογη ευκαιρία στον αγώνα με τον Εμπεσίλιο, ο οποίος κέρδισε τις κόντρες, έκανε το σουτ, όμως ο Πάμπλο ήταν σε ετοιμότητα. Στο 62΄ και πάλι ο Εμπεσίλιο θα είναι ο πρωταγωνιστής σε νέο σουτ, όμως και πάλι ο Ισπανός τερματοφύλακας βρέθηκε σε ετοιμότητα. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο ΑΠΟΕΛ θα μειώσει με πανέμορφο γκολ του Σάλαϊ. Ο Μιλάνοφ βρήκε τον Ούγγρο στο ύψος του πέναλτι και με πανέμορφο μονοκόμματο πλασέ αυτός μείωσε το σκορ για την ομάδα του.

Η ΑΕΚ μετά το 2-1 ανέβηκε αγωνιστικά και πρσοπαθησε να κερδίσει χώρο. Μάλιστα στο 65΄ ο Τολμές θα χάσει την πρώτη ευκαιρία της Λαρνακιώτικης ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το σουτ του πέρασε έξω.

Στο 84΄ η ΑΕΚ θα πάρει εκ νέου προβάδισμα δυο γκολ στον αγώνα με τον Ακοράν. Ο Ισπανός μετά από λάθος του Ρούεδα έκανε την ατομική ενέργεια μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ έκανε το συρτό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Γκουτίνιο.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μουρίγιο (9΄ Αντωνιάδης), Μοϊσόφ, Καταλά, Λαμπάν, Λαρένα (86΄ Νέλσον), Χέφελ, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Τέτε, Φλοριάν (72΄ Κάσες)

ΑΠΟΕΛ: Γκουτίνιο, Μιλάνοφ, Ρουέδα, Μερκής, Λάγο (28΄ Αλεξάνδρου), Μοράις, Βινίσιους, Σόουζα (46΄ Εμπεσίλιο), Ζαχίντ, Αλωνεύτης (46΄ Σάλαϊ), Ποτέ