Έπεσε στο... μπλόκο της Χετάφε η άστοχη Μπαρσελόνα

Δευτέρα, 14/8/2023 - 07:51

Απώλεια με το «καλημέρα» η Μπαρσελόνα!

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν τραγικά άστοχοι στη Μαδρίτη, σε ένα ματς με επτά κίτρινες και τρεις κόκκινες κάρτες και μετά το 0-0 με τη Χετάφε βρέθηκε από την πρώτη κιόλας αγωνιστική στο -2 από τον κορυφή.

Πάρα πολύ σκληρό παιχνίδι στο «Αλφόνσο Πέρεθ» με τον Ραφίνια να αποβάλλεται στο 42' για χτύπημα εκτός φάσης και τον Χάιμε Μάτα, να τον ακολουθεί στα αποδυτήρια μετά από 15 λεπτά αγώνα εξαιτίας δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρυσε. Τιμωρία και για τον Τσάβι, με τον προπονητή των Καταλανών να χάνει την ψυχραιμία του και να αντικρύζει την κόκκινη κάρτα στο 70'.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από την Μπαρσελόνα η οποία πρέπει να... ρεφάρει τη δεύτερη αγωνιστική στο «Μοντζουίκ» απέναντι στην Κάντιθ. Ακόμη μια μονομαχία με Καταλανούς για τη Χετάφε που ταξιδεύει στο «Μοντιλίβι» για να αντιμετωπίσει την Τζιρόνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι πρωταθλητές Ισπανίας ήταν εκείνοι που έχασαν τις κλασσικότερες ευκαιρίες από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στο 24' το σουτ του Οριόλ Ρομέου έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 30' οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να προηγηθούν όταν ο Ιγκλέσιας είδε τον Τερ-Στέγκεν να αποκρούει εντυπωσιακά το δύσκολο πλασέ του.

Στο 42' ο Ραφίνια άφησε την ομάδα του με δέκα, εξαιτίας χτυπήματος εκτός φάσης με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα η Μπαρσελόνα δεν άλλαξε τη φιλοσοφία της στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57' ήρθε η αριθμητική ισορροπία αφού ο Χάιμε Μάτα, είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το ματς.

Ο ρυθμός παρέμενε ίδιος με την Μπαρτσελόνα να έχει την κατοχή και τη Χετάφε να παίζει... άμυνα. Στο 80' η Μπάρσα έχασε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία στο ματς όταν ο Φάτι, κοντρόλαρε μετά από ασίστ του Γκάβι, πλάσαρε από κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στα υπόλοιπα λεπτά οι «μπλαουγκράνα» κυνήγησαν το γκολ της λύτρωσης όμως η εξαιρετικά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Μπορδάλας της χάρισε και τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στους πρωταθλητές στην πρεμιέρα, παρότι στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων οι παίκτες της Μπαρσελόνα διαμαρτυρήθηκαν δίκαια για πέναλτι σε πτώση του Αραούχο στην περιοχή το οποίο δεν υποδείχθηκε αφού στην αρχή της φάσης ο Γκάβι έχει χρησιμοποιήσει το χέρι του.