Η παράξενη εξαφάνιση του Λαμίν Γιαμάλ στην… τουαλέτα

Πέμπτη, 5/10/2023 - 09:52
ΓΙΑΜΑΛ (ΑΡ)

Η Μπαρτσελόνα απέδρασε με σημαντική νίκη από το «Ντραγκάο» (0-1) απέναντι στην Πόρτο και δεν πλήρωσε την… εξαφάνιση του Λαμίν Γιαμάλ.

Ο 16χρονος επιθετικός στο 71ο λεπτό αποχώρησε μόνος του για τα αποδυτήρια, χωρίς να αντικατασταθεί. Ο Τσάβι δεν προχώρησε σε αλλαγή, προφανώς αναμένοντας ο νεαρός άσος να επιστρέψει στο παιχνίδι, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη για περίπου δέκα λεπτά και έτσι τελικά έριξε στη μάχη τον Μάρκος Αλόνσο.

Όπως έγινε γνωστό μετά τον αγώνα, ο Γιαμάλ ένιωσε έντονη αδιαθεσία και πήγε στην τουαλέτα. «Δεν αισθανόταν καλά και δεν μπορούσε να συνεχίσει», είπε μετά τον αγώνα ο Τσάβι για τον πιτσιρικά που προ ημερών υπέγραψε επέκταση συμβολαίου ως το 2026 με ρήτρα 1 δισεκατομμυρίου ευρώ.

Ο Γιαμάλ έγινε, πάντως, χθες ο νεότερος παίκτης της Μπαρσελόνα που παίζει βασικός στο Champions League, σε ηλικία 16 ετών και 83 ημερών. Ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει και να γίνει ο νεότερος σκόρερ της «Μπάρσα» στη διοργάνωση, ρεκόρ που έχει ο Ανσού Φάτι που ήταν 17 ετών και 40 ημερών όταν είχε σκοράρει στις 10 Δεκεμβρίου του 2019 κόντρα στην Ίντερ.