Ιδανικό ντεμπούτο Λοπετέγι με Γουλβς, πέρασαν Νιούκαστλ, Λέστερ και Σαουθάμπτον

Τετάρτη, 21/12/2022 - 08:24

Γνωστά έγιναν τα τέσσερα εισιτήρια των προημιτελικών του Λιγκ Καπ Αγγλίας, με τις Γουλβς, Λέστερ, Νιούκαστλ και Σαουθάμπτον να τσεκάρουν την Τρίτη (20/12) την πρόκρισή τους.

Η Γουλβς -με τον Γιούλεν Λοπετέγι να πραγματοποιεί ντεμπούτο στον πάγκο της- επικράτησε 2-0 εντός έδρας επί της Τζίλιγχαμ, χτυπώντας βέβαια στο φινάλε. Ο Χιμένες άνοιξε το σκορ στο 77' με εκτέλεση πέναλτι, με τον Νουρί να διπλασιάζει τα τέρματα των «λύκων» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο... premierleaguάτο παιχνίδι της ημέρας, η Νιούκαστλ νίκησε 1-0 υποδεχόμενη την Μπόρνμουθ χάρη σε αυτογκόλ του Σμιθ στο 67'.

Την ίδια ώρα η Λέστερ είχε εύκολο έργο (3-0) φιλοξενούμενη από τη Μίλτον Κέινς Ντονς. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο (18' Τίλεμανς, 29' Πέρεθ) και άλλο ένα στις αρχές του δευτέρου (50' Βάρντι), για να καθαρίσει την πρόκριση.

Αντίθετα, η Σαουθάμπτον τα βρήκε σκούρα φιλοξενώντας τη Λίνκολν της 3ης κατηγορίας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 2' με αυτογκόλ του Μπαζούνου, για να φτάσει στην ανατροπή με δύο τέρματα του Άνταμς, στο 25' και στο 74'.