Ήταν ξανά... σκορποχώρι η Ομόνοια

Κυριακή, 18/12/2022 - 08:25

Για άλλη μια αγωνιστική, η Ομόνοια παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα στη Λάρνακα από την ΑΕΚ με 2-1 στην «Αρένα» στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Ήττα υπ' αριθμόν εφτά στη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Λευκωσίας, που έμεινε ακόμη πιο πίσω από την κορυφή.

Το «τριφύλλι» μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ, όμως δεν άντεξε για πολύ, καθώς μετά από εννέα λεπτά οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, ενώ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ήρθε και το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ. Ήττα που φανέρωσε στον αγωνιστικό χώρο τη διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες τη σεζόν που διανύουμε.

Στα πολλά αρνητικά, η αποχώρηση του Μάθιους στο 21ο λεπτό με πρόβλημα μυϊκού τραυματισμού. Ο ποδοσφαιριστής θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις για να διαφανεί το μέγεθος του προβλήματος που αντιμετωπίζει. Από εκεί και πέρα, πέραν των... γνωστών Φαμπιάνο, Ζαχαρίου (τραυματίες) και του τιμωρημένου Μπέζους, εκτός ήταν ο Μιξ ο οποίος ήταν άρρωστος, αλλά και οι Κασάμα - Παπουλής.

Ο Αφρικανός αντιμετωπίζει μυϊκό πρόβλημα στο δικέφαλο, ενώ ο Ελλαδίτης άσος ταλαιπωρείται από πρόβλημα στον αστράγαλο. Επόμενο αγωνιστική υποχρέωση για την Ομόνοια για τη 16η αγωνιστική είναι κόντρα στον Απόλλωνα (22/12 - 19:00), με το τρίποντο της νίκης να αποτελεί «μονόδρομο» για την ομάδα της Λευκωσίας.