Τρίποντο… ελπίδας για τον Απόλλωνα, έσπασε το σερί της ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 10/2/2024 - 20:59
ΑΠΟΛΛΩΝ

Πολύ… σκληρός για να πεθάνει ο Απόλλωνας, έσπασε το αξιόλογο σερί της ΑΕΚ (η τελευταία ήττα καταγράφηκε στις 5 Νοεμβρίου, ενώ μετρούσε 13 ματς αήττητη). Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 2-1 της αντίστοιχης της Λάρνακας στην «Αρένα», για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος (πρώτο τρίποντο μετά τις 20 Ιανουαρίου).

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «κυανόλευκοι» μείωσαν στο -4 από την έκτη Ανόρθωση, η οποία ωστόσο έχει αγώνα λιγότερο (21/2 με ΑΕΖ). Βέβαια, η «Κυρία» θα φιλοξενήσει τον Απόλλωνα την ερχόμενη Τετάρτη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και είναι παιχνίδι… σπουδαίες σημασίας, ως προς την παρουσία των ομάδων στο πρώτο γκρουπ.

Όσον αφορά στην ΑΕΚ, έμεινε στους 46 βαθμούς και είναι στο -7 από τον πρωτοπόρο Άρη, ο οποίος νωρίτερα πήρε τη νίκη επί της Καρμιώτισσας. Ενδεχόμενο τρίποντο του ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι με την ΑΕΛ (11/2), τότε θα αυξήσει τη διαφορά στους εννέα βαθμούς.

Στα του αγώνα, η ομάδα του Ματσίν άνοιξε το σκορ με τον Βαλμπουενά μόλις στο δεύτερο λεπτό, ενώ η ΑΕΚ απάντησε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σολ. Ο Απόλλωνας δεν το έβαλε κάτω και πήρε ξανά κεφάλι με τον Μπαγκένγκα. Η ομάδα του Μπεν Σιμόν είχε την κατοχή στο δεύτερο μέρος, όμως έλειπαν οι μεγάλες φάσεις που θα μπορούσαν να μετατραπούν σε γκολ.

Στα αξιοσημείωτα, αυτό είναι το τρίτο σερί ματς της ΑΕΚ που δέχεται γκολ πριν την συμπλήρωση του πενταλέπτου. Προηγήθηκε το γκολ του Φράνσον στο 3ο λεπτό (οι Λαρνακείς πήραν τη νίκη με την Ομόνοια), ακολούθησε το γκολ του Ντβάλι στο 4’ (2-2 με τον ΑΠΟΕΛ), και απόψε ο Βαλμπουενά σκόραρε μόλις στο δεύτερο λεπτό.

Τέλος, συναγερμός επικρατεί στον Απόλλωνα με τους Χ.Κυριάκου και Σάντος οι οποίοι αποχώρησαν με πρόβλημα τραυματισμού, ενώ ο Ματσίν θα κληθεί να αποφασίσει ποια ματς θα χάσουν οι Σαγάλ και Μάρκες (Ανόρθωση ή Εθνικό), καθώς συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό καρτών.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Απόλλωνας θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την Ανόρθωση (14/2), ενώ η ΑΕΚ θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΛ την ίδια μέρα.

10/02/2024
21:00
90'+5 Τέλος του αγώνα!

Νίκη για τον Απόλλωνα με 2-1 επί της ΑΕΚ! Ελπίζει η ομάδα της Λεμεσού για το πρώτο γκρουπ, που θα δώσει το ματς της σεζόν με την Ανόρθωση, την ερχόμενη Τετάρτη.

Στραβοπάτημα για την ομάδα της Λάρνακας που ενδέχεται να δει αύριο την διαφορά από την κορυφή να αυξάνεται.

10/02/2024
20:52
90' Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
10/02/2024
20:49
87' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Εκτός ο Τόνγκια, μέσα ο Πονς.

10/02/2024
20:48
86' Αλλαγές για τον Απόλλωνα

Εκτός οι Σάντος (δεν θέλησε να ρισκάρει το ιατρικό τιμ) - Βαλμπουενά, μέσα οι Άδωνη-Ποντικός.

10/02/2024
20:46
84' Μπήκε ξανά ο Σάντος στο ματς!

Δεν θέλησε να αποχωρήσει από το ματς, παρά το γεγονός πως ήταν έτοιμες οι αλλαγές από τον Ματσίν. Συνεχίζει κανονικά ο Σάντος.

10/02/2024
20:45
83' Ανησυχία στον Απόλλωνα

Στο έδαφος ο Σάντος, ζήτησε αλλαγή λόγω του προβλήματος που αντιμετωπίζει στον ώμο.

10/02/2024
20:41
79' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Εκτός ο Μιλίτσεβιτς, μέσα ο Φαράζ.

10/02/2024
20:41
78' Δοκάρι για τον Απόλλωνα!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, η κεφαλιά του Κρμέντσικ σταμάτησε στο δοκάρι του Πίριτς!

10/02/2024
20:40
78' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Σουτ στην κίνηση από τον Φιλιώτη, απέκρουσε δύσκολα ο Πίριτς.

10/02/2024
20:33
71' Αλλαγές για τον Απόλλωνα

Εκτός οι Σαγάλ-Χ.Κυριάκου, μέσα οι Κρμέτσικ-Σπόλιαριτς.

Αναγκαστική η αλλαγή του αρχηγού, καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

10/02/2024
20:29
67' Μονόλογος για την ομάδα της Λάρνακας το δεύτερο μέρος

Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα ο Απόλλωνας, ωστόσο δεν έχει απειληθεί ιδιαίτερα παρά την κατοχή που έχει η ομάδα της Λάρνακας. Μέτριος ο ρυθμός και αρκετές διακοπές λόγω φάουλ.

10/02/2024
20:28
66' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Εκτός ο Λόπεθ, μέσα ο Τρισκόφσκι.

10/02/2024
20:26
64' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Εκτός ο Μπαγκένγκα, μέσα ο Φιλιώτης.

10/02/2024
20:22
59' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, απέκρουσε με το ένα χέρι ο Λέουβενμπεργκ.

10/02/2024
20:21
58' Κίτρινη στον Σαγάλ για φάουλ στον Τόνγκια.

Στο όριο ο Χιλιανός, χάνει είτε το επόμενο παιχνίδι με την Ανόρθωση είτε το μεθεπόμενο με τον Εθνικό.

10/02/2024
20:20
58' Δυνατές μονομαχίες στην Αρένα.
10/02/2024
20:15
53' Κίτρινη στον Πέρετς
10/02/2024
20:13
51' Φάση για τους γηπεδούχους

Φαλτσαριστό σουτ βολίδα από τον Τόνγκια, έδιωξε ασταθώς και δύσκολα ο Λέουβενμπεργκ.

10/02/2024
20:09
46' Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ

Εκτός οι Σάντσες-Γκιούρτσο, μέσα οι Σάντος-Ντιουνκού.

10/02/2024
20:09
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
10/02/2024
19:52
45'+5 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Μπροστά στο σκορ ο Απόλλωνας με 2-1, ο οποίος θέλει τη νίκη για να μείνει... ζωντανός. Απ' εκεί και πέρα η ΑΕΚ ψάχνει τις λύσεις ώστε να μπει ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο δεν βρίσκει εύκολα διαδρόμους για την εστία του Λέουβενμπεργκ.

10/02/2024
19:49
45'+3 Το δεύτερο γκολ των φιλοξενουμένων
10/02/2024
19:48
45'+1 Κίτρινη στον Μάρκες

Στο όριο ο επιθετικός του Απόλλωνα, χάνει είτε το επόμενο παιχνίδι με την Ανόρθωση είτε το μεθεπόμενο με τον Εθνικό.

10/02/2024
19:47
45' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
10/02/2024
19:43
41' Στα θεωρεία ο Μπεν Σιμόν βλέπει την προσπάθεια της ομάδας του με μεγάλη... ένταση
ΜΠΕΝ ΣΙΜΟΝ
10/02/2024
19:41
40' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα!

Ξανά μπροστά στο σκορ η ομάδα της Λεμεσού (2-1) με τον Μπαγκένγκα να ευστοχεί με πλασέ.

10/02/2024
19:39
37' Το γκολ της ισοφάρισης από την ΑΕΚ
10/02/2024
19:37
36' Κίτρινη στον Βαλμπουενά

Ο Γάλλος ποδοσφαιριστής διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ που δεν του δόθηκε και ο Φελλάς έδειξε αμέσως την κίτρινη.

10/02/2024
19:33
32' Κίτρινη στον Λέδες

Πρώτη κάρτα στο παιχνίδι, για πάτημα του παίκτη της ΑΕΚ στον Βαλμπουενά.

10/02/2024
19:30
30' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Σολ, 1-1 στην Αρένα.

10/02/2024
19:29
28' Στο VAR ο διαιτητής

Ελέγχεται παράβαση από τον διαιτητή, για χέρι του Νταρίκουα εντός περιοχής.

Δείχνει πέναλτι ο Φελλάς.

10/02/2024
19:21
20' Τεράστια φάση για την ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, ο Σάντσες έπιασε τη κοντινή κεφαλιά την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λέουβενμπεργκ.

10/02/2024
19:16
15' Η εικόνα των πρώτων λεπτών

Προσπαθεί να... συνέλθει η ΑΕΚ μετά το γκολ που δέχθηκε πολύ νωρίς, έχει την κατοχή ωστόσο κάποια κλεψίματα, δίνουν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να αντεπιτεθούν. Δεν έχει καταγράψει κάποια ευκαιρία η ομάδα της Λάρνακας.

10/02/2024
19:11
9' Το γκολ του Απόλλωνα στο δεύτερο λεπτό
10/02/2024
19:07
6' Tρίτωσε το... κακό για την ΑΕΚ

Τρίτο διαδοχικό παιχνίδι που δέχεται γκολ πριν το πεντάλεπτο η ομάδα του Μπεν Σιμόν. Με την Ομόνοια, Φράνσον σκόραρε στο 3ο λεπτό, ο Ντβάλι νίκησε τον Πίριτς στο 4ο και σήμερα ο Βαλμπουενά μόλις στο δεύτερο λεπτό σκοράρει εις βάρος της ΑΕΚ!

10/02/2024
19:04
2' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα!

Γκολ με το… καλημέρα για την ομάδα της Λεμεσού με τον Βαλμπουενά. Ο Γάλλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Πίριτς για το 1-0.

10/02/2024
19:01
1' Έναρξη του αγώνα.
10/02/2024
18:59
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.