Έβγαλε αντίδραση και πήρε νίκη η Ανόρθωση κόντρα στην Ομόνοια με... show Μραζ

Πέμπτη, 2/2/2023 - 21:18

Επιστροφή στις νίκες!

Με τον Μραζ να δείχνει τον... δρόμο η Ανόρθωση επικράτησε με 4-1 της Ομόνοιας, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε ντέρμπι φέτος.

Σε ένα ματς που καθυστέρησε να ξεκινήσει 24 λεπτά, λόγω των πολλών κροτίδων και φωτοβολίδων που χρησιμοποίησαν οι οπαδοί, η «Κυρία» κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο, δηλώνοντας πως ήρθε η ώρα για ανάκαμψη.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με αξιώσεις και για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους στην συνέχεια να ελέγχουν τόσο την κατοχή, όσο και τον ρυθμό, δίχως να γίνονται απειλητικοί.

Οι «πράσινοι» εκμεταλλευόμενοι το αμυντικό λάθος του αντιπάλου, άνοιξαν το σκορ με τον Λοΐζου στο 30ο λεπτό.

Όμως δεν πρόλαβαν να το χαρούν αφού λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ένα από τα νέα χειμερινά μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας της Αμμοχώστου, ο Σάμουελ Μραζ έφερε στα ίσα τον αγώνα.

Στην ανάπαυλα η Ανόρθωση μπήκε ακόμη πιο δυνατά, κυνηγώντας την ανατροπή, με τον 25χρονο επιθετικό να δίνει ξανά την λύση και να σημειώνει χατ-τρικ σκοράροντας στο 52ο και 73ο λεπτό, κάνοντας το ιδανικό ντεμπούτο. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αντονίν διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 94ο λεπτό.

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να αντιδράσει και γνώρισε νέα ήττα-πισωγύρισμα και πλέον κινδυνεύει η παραμονή του στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η «Κυρία» αναρριχήθηκε στην 9η θέση με 26 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Λευκωσίας παρέμεινε στην 5η θέση με 35 βαθμούς.

Στην επόμενη (23η) αγωνιστική, η Ανόρθωση φιλοξενείται την Πέμπτη (09/02, 19:00), στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα και η Ομόνοια υποδέχεται την Παρασκευή (10/2, 20:00), στο ΓΣΠ τον Άρη.

02/02/2023
21:21
Τέλος αγώνα

Η Ανόρθωση πανηγύρισε τεράστια νίκη με 4-0 κόντρα στην Ομόνοια, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

02/02/2023
21:15
94' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 4-1

O Αντονίν με διαγώνιο σουτ, μέσα από την περιοχή νίκησε τον Φαμπιάνο για να ανεβάσει και άλλο το σκορ.

02/02/2023
21:12
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
02/02/2023
21:09
87' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Αντωνίου στην θέση του Παρούτη και Αντονίν στην θέση του Μραζ.

02/02/2023
21:07
Πάρτι στις κερκίδες από τους φίλους της «Κυρίας»
02/02/2023
20:55
73' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 3-1

Μετά από γύρισμα στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Παρούτης έκανε το πλασέ, η μπάλα στρώθηκε στον Μραζ, ο οποίος από θέση βολής έβαλε το τρίτο προσωπικό του τέρμα.

02/02/2023
20:52
70΄Προσπαθόυν να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι

Με τον Γιανίκ Φερέρα να φρεσκάρει με αλλαγές την μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του, η Ομόνοια προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει ώστε να ισοφαρίσει ξανά τον αγώνα.

02/02/2023
20:51
68' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Στη θέση του Γκερέρο πέρασε ο Χριστοφή.

02/02/2023
20:38
57΄Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω οι Λοίζου, Ψάλτης και Κασάμα, μέσα οι Ζαχαρίου, Μάθιους και Μπασιρού.

02/02/2023
20:33
52' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 2-1

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λέτσιακς απομάκρυνε προσωρινά, ωστόσο μετά από νέο γέμισμα στην περιοχή ο Μραζ πήρε την μπάλα από πλεονεκτική θέση και από κοντά έφερε «τούμπα» τον αγώνα, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

02/02/2023
20:32
51' Μεγάλη ευκαιρία για την «Κυρία»

Ο Μραζ βγήκε τετ-α-τετ με τον Φαμπιάνο, ο οποίος απέκρουσε με το ένα χέρι, διώχνοντας σε κόρνερ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι ισόπαλο 1-1.

02/02/2023
20:08
45' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-1

Μετά την λανθασμένη μεταβίβαση του Κούσουλου, ο Τεχέρα έκλεψε και έκανε την κάθετη στον Μραζ, ο οποίος εκτέλεσε τον Φαμπίνιο για να ισοφαρίσει.

02/02/2023
20:04
43' Δυσκολεύονται δημιουργικά οι γηπεδούχοι

Ακόμη και αν η Ανόρθωση κατάφερε να ελέγξει την κατοχή, δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποια τελική προσπάθεια, πέρα της μεγάλης ευκαιρίας στο δεύτερο λεπτό.

Οι «πράσινοι» μετά το γκολ έχουν επικεντρωθεί στα μετόπισθεν και περιμένουν την λήξη του ημιχρόνου.

02/02/2023
19:53
30' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-1

Ο Ανσαριφάρντ εκμεταλλευόμενος τη λάθος πάσα του Μπαισίνιο, έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην μικρή περιοχή και έδωσε στον Λοΐζου, ο οποίος ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ.

02/02/2023
19:45
23' Ανέβηκε η Ανόρθωση

Η «Κυρία» έχει αποκτήσει τον έλεγχο της κατοχής και του ρυθμού του αγώνα και πηγαίνει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, αμύνεται και κλείνει τους χώρους η Ομόνοια περιμένοντας το λάθος.

02/02/2023
19:38
14' Νέα ευκαιρία για τους «πράσινους»

Ο Μπάρκερ δοκίμασε το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

02/02/2023
19:36
Έντονος ο ρυθμός της αναμέτρησης

Αμφότερες οι ομάδες έχουν μπει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πιέζουν και διεκδικούν την κατοχή, έχοντας δημιουργήσει καλές ευκαιρίες.

02/02/2023
19:31
7' Απειλεί ξανά η Ομόνοια

Ο Κασαμά έκανε την κάθετη στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος μπήκε στην μικρή από τα πλάγια και έκανε το πλασέ, με τον Λόρια να αποκρούει με το ένα χέρι.

02/02/2023
19:28
5' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Μπάρκερ έκλεψε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή, επιχείρησε το σουτ και ο Λόρια απέκρουσε σε κόρνερ.

02/02/2023
19:26
2' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Μράζ βγήκε στην αντεπίθεση και έκανε την κάθετη στον Ιωάννου, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο, ωστόσο ο Βραζιλιάνος κατάφερε να αποκρούσει.