Συνεχίζει την… αντεπίθεση ο Άρη, σπουδαία νίκη επί της Ανόρθωσης (BINTEO)

Δευτέρα, 22/1/2024 - 20:59
ΑΡΗΣ

Ακάθεκτος ο Άρης, έκοψε τη… φόρα της Ανόρθωσης! Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 2-1 των «κυανόλευκων» της Αμμοχώστου, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Άλφαμεγα Stadium» για την 20η αγωνιστική.

Αυτό, είναι το τρίτο σερί τρίποντο για το σύνολο του Σπιλέφσκι, καθώς προηγήθηκαν σπουδαίες νίκες με Ομόνοια και Απόλλωνα. Από την άλλη, η «Κυρία» έχασε έδαφος και από το -2, βρίσκεται πλέον στο -5 από την κορυφή (-1 από την δεύτερη Ανόρθωση). Όσον αφορά στους περσινούς πρωταθλητές, είναι στους 41 βαθμούς, -4 από το… ρετιρέ, ενώ άφησαν πίσω την Ομόνοια (39β.) που έχασε δύο βαθμούς στο «Αμμόχωστος Επιστροφή».

Στα του αγώνα, το πρώτο μέρος δεν επιφύλασσε ιδιαίτερο θέαμα, ωστόσο 40 δευτερόλεπτα ήταν αρκετά για μια κλασσική ευκαιρία και ένα γκολ. Ο Γκασάμα εντελώς μόνος στο 41’ έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Βανά Άλβες και έτσι η Ανόρθωση έχασε μοναδική ευκαιρία για να μπει σε θέση οδηγού. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μπένκγτσον απέφυγε άμυνα και Αρμπολέδα, και ευστόχησε με πλασέ προ κενής εστίας.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες είχαν διάθεση, η «Κυρία» κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκασαμά, ωστόσο η χαρά των φιλοξενουμένων δεν κράτησε για πολύ αφού ο Άρης πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα με τον Σαβό να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Στα αξιοσημείωτα για την ομάδα της Λεμεσού, το ντεμπούτο του Σεμέδο (ανακοινώθηκε προ ημερών) ο οποίος αγωνίστηκε σε ολόκληρη το δεύτερο 45λεπτο.

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική, ο Άρης θα αναμετρηθεί με τον Οθέλλο (28/1), ωστόσο την ερχόμενη Πέμπτη θα δώσει το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Εθνικό, για την β’ φάση του κυπέλλου (δεν διεξήχθη λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου). Η Ανόρθωση στις 27/1 θα υποδεχθεί τη Δόξα για την 21η αγωνιστική.

22/01/2024
20:58
90'+6 Τέλος του αγώνα!

Νίκη με 2-1 για τον Άρη επί της Ανόρθωσης! Σπουδαίο τρίποντο που προκαλεί... χαμό στις ψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα!

22/01/2024
20:53
90' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Εκτός ο Κίκο, μέσα ο Μακούν.

22/01/2024
20:47
84' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Εκτός ο τραυματίας Καστέλ, μέσα ο Αντωνίου.

22/01/2024
20:44
81' 100 συμμετοχές για τον Βανά και 40 clean sheets
22/01/2024
20:42
80' Κίτρινη στον Μουσούντα.
22/01/2024
20:40
77' Νέα φάση για τον Άρη

Τετ-α-τετ ο Μπράουν, απέκρουσε ο Αρμπολέδα με διπλή προσπάθεια.

22/01/2024
20:38
75' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Ο Σαβό μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Αρμπολέδα για το 2-1.

22/01/2024
20:37
74' Δεν υπάρχει παράβαση, συνεχίζεται το ματς.
22/01/2024
20:36
73' Στο VAR ο διαιτητής

Ελέγχεται αν υπάρχει χέρι του Παρούτη εντός περιοχής και ως κατ' επέκταση πέναλτι για τον Άρη.

22/01/2024
20:34
72' Κίτρινη στον Μπράουν

Ο παίκτης του Άρη ήταν στο όριο και χάνει είτε το επόμενο ματς με τον Εθνικό είτε το μεθεπόμενο με τον Οθέλλο.

22/01/2024
20:31
69' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση!

Σέντρα του Ουαγκέ, ο Μουσοντά έστειλε τη μπάλα στον Γκασαμά ο οποίος με δύσκολη προβολή σκόραρε για το 1-1.

22/01/2024
20:28
65' Τεράστια φάση για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μαρμούκ με προβολή δεν κατάφερε να νικήσει τον Άλβες.

22/01/2024
20:27
65' Αλλαγή για τον Άρη

Εκτός ο Μοντνόρ, μέσα ο Σαβό.

22/01/2024
20:25
63' Αλλαγές για την Ανόρθωση

Εκτός οι Ουαρίς-Φερέιρα, μέσα οι Μουσόντα-Παρούτης.

22/01/2024
20:19
57' Ίδιος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος

Καλός ο ρυθμός και στο δεύτερο 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν την κατοχή. Η Ανόρθωση προσπαθεί να μπει ξανά στο ματς, ενώ ο Άρης διαφυλάσσει το υπέρ του σκορ.

22/01/2024
20:09
47' Μεγάλη φάση για τον Άρη

Μετά από σέντρα του Σεμέδο, ο Κορέια έδιωξε ασταθώς και ο Κοκόριν με πλασέ προσπάθησε να σκοράρει. Εδιωξε σωτήρια ο Ουαγκέ.

22/01/2024
20:08
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
22/01/2024
20:07
46' Αλλαγές για τον Άρη

Εκτός οι Νίκολιτς-Γκομίς, μέσα οι Σεμέδο-Μπράουν.

Ντεμπούτο για τον Σεμέδο ο οποίος ανακοινώθηκε προ ημερών και σήμερα θα καταγράψει τα πρώτα του λεπτά με την ομάδα της Λεμεσού.

22/01/2024
19:49
45'+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα στην μοναδική ευκαιρία που σημείωσε, ενώ η Ανόρθωση είχε την κατοχή και τον έλεγχο. Αρκετά καλός ο ρυθμός, όμως αρκετά δύσκολο και το έργο των παικτών αφού η βροχή δεν έχει σταματήσει ούτε λεπτό! Μάλιστα, άρχισε και δυνατός αέρας στα τελευταία λεπτά.

22/01/2024
19:46
45'+1 Σπουδαία φάση για τον Άρη

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπένγκτσον, απέκρουσε δύσκολα με το ένα χέρι ο Αρμπολέδα.

22/01/2024
19:42
41' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Ο Μπενγκτσον έφυγε μόνος μετά από υποδειγματική κάθετη του Μοντνόρ, απέφυγε άμυνα και Αρμπολέδα και άνοιξε το σκορ με εύστοχο πλασέ. 1-0 για τους γηπεδούχους!

22/01/2024
19:41
41' Τεράστια φάση για την Ανόρθωση!

Πλασέ του ανενόχλητου Γκασαμά, απέκρουσε ο Βανά! Κλασσική ευκαιρία για την ομάδα της Αμμοχώστου!

22/01/2024
19:38
38' Δεύτερη κίτρινη στο ματς

Ο Κοκόριν δέχθηκε κάρτα για σκληρό φάουλ στον Τεχέρα.

22/01/2024
19:37
37' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι.

Επικίνδυνο φάουλ του Ζόκε στον Κίκο και κίτρινη στον παίκτη του Άρη.

22/01/2024
19:36
36' Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι!
22/01/2024
19:33
33' Πιέζει ψηλά η Ανόρθωση

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πιέζουν ψηλά, κερδίζουν την μπάλα ωστόσο αδυνατούν να πλησιάσουν με σοβαρές προϋποθέσεις την περιοχή του Άλβες.

22/01/2024
19:24
24' Συνεχίζεται η βροχή στο Κολόσσι
22/01/2024
19:21
21' Πρώτη επέμβαση από τον Άλβες

Δυνατό συρτό σουτ του Κίκο, στα χέρια του κίπερ των γηπεδούχων η μπάλα.

22/01/2024
19:19
19' Η αποχώρηση του Καζού στο τρίτο μόλις λεπτό
ΚΑΖΟΥ
22/01/2024
19:14
15' Η εικόνα των πρώτων λεπτών

Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και διακοπές στο παιχνίδι, δεν έχει καταγραφεί κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Ισοζυγισμένο το ματς, ψάχνουν τα πατήματα τους οι δύο ομάδες.

22/01/2024
19:10
10' Πρώτη τελική στο παιχνίδι

Ο Μοντνόρ μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έπιασε το σουτ στην κίνηση και ο Αρμπολέδα μάζεψε σταθερά.

22/01/2024
19:07
7΄Αλλαγή για τον Άρη

Ο Μάτσικ στη θέση του Καζού.

22/01/2024
19:05
5' Αποχωρεί τραυματίας ο Καζού

Μυϊκό τραυματισμό φαίνεται πως αποκόμισε ο ποδοσφαιριστής του Άρη, στον αριστερό προσαγωγό. Δεν μπορεί να συνεχίσει και αποχώρησε.

22/01/2024
19:04
Sold out από φίλους της Ανόρθωσης, οι οποίοι πήραν θέση πολύ νωρίς
22/01/2024
19:01
1' Σέντρα στο παιχνίδι

Αδράνεια στο πρώτο λεπτό, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την βία στα γήπεδα.

22/01/2024
18:58
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
22/01/2024
18:41
Έντονα καιρικά φαινόμενα στο «Άλφαμεγα Stadium»

Βρέχει αρκετά εδώ και ώρα στην Λεμεσό.

διαιτητες

22/01/2024
18:40
«Η ομάδα βρήκε τους ρυθμούς της για να ανταπεξέλθει»

Στην κάμερα της Cytavision μίλησε ο εκπρόσωπος Τύπου του Άρη, Χριστόφορος Μιχαηλούδης: «Όλα τα παιχνίδια με την Ανόρθωση, έχουν ψηλό βαθμό δυσκολίας. Φέτος κάνει μια καλή σεζόν, θέλει το τρίποντο όμως κι εμείς θέλουμε τη νίκη για να μείνουμε κοντά στην κορυφή. Δεν μπορεί μια ομάδα να είναι σε ψηλούς ρυθμούς κάθε εβδομάδα. Ήταν και τα παιχνίδια της Ευρώπης, έρχεται η κούραση, οι τραυματισμοί. Η ομάδα βρήκε τους ρυθμούς της για να ανταπεξέλθει».

Για τις μεταγραφές: «Κάναμε τρεις. Είναι θέματα του προπονητή, αν θεωρήσει ότι χρειάζεται τότε ο επενδυτής δεν θα του χαλάσει χατίρι».

22/01/2024
18:37
«Δεν μπορώ να πω κάτι για την τρίτη μεταγραφή»

Στην κάμερα της Cytavision μίλησε ο εκπρόσωπος Τύπου της Ανόρθωσης, Δημήτρης Χριστοφόρου: «Απαιτητικό παιχνίδι. Είναι ίσως η πιο φορμαρισμένη ομάδα και η περσινή πρωταθλήτρια. Έχουμε αποδείξει πως μπορούμε να αποδείξουμε τους πάντες, αυτό θα επιδιώξουμε και τώρα. Το εμπόδιο του Άρη φαίνεται πιο ψηλό, αλλά είμαστε η Ανόρθωση, κι όπου αγωνιζόμαστε το ζητούμενο είναι η νίκη».

Για τις μεταγραφές: «Η πρόθεση είναι να γίνουν τρεις προσθήκες, έγιναν ήδη δύο. Δεν υπάρχει κάτι περισσότερο που μπορώ να πω κάτι».

22/01/2024
18:24
Για προθέρμανση οι παίκτες των δύο ομάδων.
22/01/2024
18:24
Σημαντικά μέτρα ανακοινώθηκαν σήμερα
22/01/2024
18:00
Οι αλλαγές

Σε σχέση με τα τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος (με τον Απόλλωνα), ο προπονητής του Άρη προχώρησε σε δύο διαφοροποιήσεις. Οι Σόκε και Μπρόρσον πήραν τη θέση των Σανέ (τραυματίας) και Μπράουν.

Το ίδιο ισχύει και για τον τεχνικό της Ανόρθωσης ο οποίος σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕΛ, προχώρησε σε δύο αλλαγές. Εκτός έμειναν οι Χρυσοστόμου και Γκερέρο, στην θέση τους οι Τεχέρα και Ουαρίς.

22/01/2024
17:56
Τα αγωνιστικά δεδομένα

Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι, δεν υπολογίζει στους Στρούσκι, Σουμάνκσι, Μποάκι, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα και Σανέ, ενώ επέστρεψε στις επιλογές ο Ζόκε.

Από την άλλη, ο Νταβίντ Γκαγιέγο δεν υπολογίζει στους Περέα, Ιωάννου, Αρτυματάς και Γκερέρο, ενώ επέστρεψαν οι Τιουνέ και Τσίκο.

22/01/2024
17:35
Οι ενδεκάδες

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μουσούντα, Μπρόρσον, Καζού, Ουρόσεβιτς, Σόκε, Νίκολιτς, Μοντνόρ, Μπένγκτσον, Γκομίς, Κοκόριν.

Ανόρθωση (Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κορέια, Κορρέα, Μαρμούκ, Τεχέρα, Κίκο, Φερέιρα, Ουαρίς, Καστέλ, Γκασαμά.

Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον Άρη και την Ανόρθωση. Σέντρα στις 19:00 στο «Άλφαμεγα Stadium».