«Έπεσε» με ψηλά το κεφάλι ο Άρης στην ήττα από τη Μπέτις

Πέμπτη, 26/10/2023 - 21:38
ΑΡΗΣ ΜΠΕΤΙΣ

Στάθηκε στο ύψος του και με αξιοπρέπεια ο Άρης όμως… λύγισε προς τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου από τη Μπέτις. Η ομάδα της Λεμεσού ηττήθηκε με 0-1 από την αντίστοιχη της Ισπανίας, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Άλφαμεγα Stadium» για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Όσον αφορά στα βαθμολογικά δεδομένα, ο Άρης έμεινε στους τρεις βαθμούς και γνώρισαν την δεύτερη ήττα στον όμιλο, ενώ οι Ισπανοί έπιασαν τους έξι. Από ένα βαθμό πήραν Σπάρτα Πράγας (4β.) και Ρέιντζερς (4β.) στο μεταξύ τους ματς που έληξε χωρίς νικητή (0-0).

Στα του αγώνα, οι «πράσινοι» του Σπιλέφσκι δεν φοβήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα την ανώτερη ομάδα που είχαν απέναντι τους, μπήκαν με ποδοσφαιρικό… θράσος και είχαν τον έλεγχο, ωστόσο στα μέσα του πρώτου μέρους η Μπέτις ισοζύγισε. Ο Άρης κατέγραψε ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μπαμπίκα, ενώ για τους Ισπανούς «κίνδυνος» ήταν ο Πέρεθ.

Στο δεύτερο 45λεπτο το ματς άρχισε όπως τέλειωσε το πρώτο. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να φτάσουν στην αντίπαλη εστία μέσω αντεπιθέσεων και σε μια εξ αυτών, ο Μαγιαμπέλα σημάδεψε το δοκάρι! Ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά την τεράστια ευκαιρία των Λεμεσιανών, ο Πέρεθ ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα του Άρη και έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό του Βανά (74’).

Στα σημαντικά, με φορείο αποχώρησε ο Μποάκι, η κατάσταση του οποίου θα αξιολογηθεί τις επόμενες ώρες ώστε να διαφανεί το μέγεθος του προβλήματος. Όσον αφορά στο επόμενο παιχνίδι, ο Άρης θα αναμετρηθεί τη Δευτέρα (30/10) με τον Οθέλλο για την 9η αγωνιστική, ενώ στις 9 Νοεμβρίου θα φιλοξενηθεί από τη Μπέτις στην Ισπανία για την 4η αγωνιστική.

26/10/2023
21:38
90'+4 Τέλος του αγώνα. 1-0 για τη Μπέτις.
26/10/2023
21:34
90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
26/10/2023
21:31
88' Νέα φάση για τον Άρη

Κεφαλιά από τον Σπόλιαριτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, στο δοκάρι η μπάλα!

26/10/2023
21:18
74' ΓΚΟΛ για τη Μπέτις!

Στην αντεπίθεση μετά την ευκαιρία του Άρη, οι Ισπανοί ανοίγουν το σκορ. Μετά από δύο (!) δοκάρια για τη Μπέτις και αφού κανείς δεν έδιωξε, ο Πέρεθ σκόραρε από πολύ κοντινή απόσταση.

26/10/2023
21:17
74' Τεράστια φάση για τον Άρη!

Μετά από αντεπίθεση, ο Μαγιαμπέλα πλάσαρε σχεδόν ανενόχλητος και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι!

26/10/2023
21:14
71' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους

Koντινή κεφαλιά του Ενρίκες, στα χέρια του Βανά Άλβες η μπάλα.

26/10/2023
21:06
63' Εκτός ο Στρούσκι, μέσα ο Μπράουν.
26/10/2023
21:05
62' Νέα μεγάλη φάση για τους Ισπανούς

Ο Πέρεθ πλάσαρε από κοντινή απόσταση, απέκρουσε με τον ώμο ο Βανά.

26/10/2023
21:00
57' H εικόνα στο πρώτο μέρος

Ισοζυγισμένο το παιχνίδι, αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις από τους παίκτες, ωστόσο ο ρυθμός είναι καλός και στα μισά η κατοχή.

26/10/2023
20:58
55' Κίτρινη στον Γκομίς.
26/10/2023
20:50
47' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπέτις

Ο Βινίσιους σε τετ-α-τετ με τον Βανά Άλβες έστειλε τη μπάλα πάνω στον κίπερ του Άρη.

26/10/2023
20:49
Ανησυχία στις τάξεις του Άρη για τον Μποάκι που αποχώρησε στα μισά του πρώτου μέρους
26/10/2023
20:48
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
26/10/2023
20:33
45'+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
26/10/2023
20:30
45' Στιγμές από το παιχνίδι
26/10/2023
20:25
40' Τεράστια φάση για την Μπέτις

Ο Πέρεθ με κοντινό δυνατό πλασέ στην κίνηση απείλησε την εστία του Βανά, ωστόσο η μπάλα κόντραρε και κατέληξε έξω.

26/10/2023
20:23
39' Καλή στιγμή για τους Ισπανούς

Ο Ροντρίκες βρέθηκε μόνος, έπιασε το σουτ από μακρινή απόσταση, δίπλα από την εστία του Βανά η μπάλα.

26/10/2023
20:19
35' Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι, παραμένει το 0-0
26/10/2023
20:14
30' Πολύ καλή στιγμή για τον Άρη

Ο Μαγιαμπέλα μπήκε στην περιοχή, ο Γκομίς έπιασε το σουτ στην κίνηση, στα σώματα και έξω η μπάλα.

26/10/2023
20:12
28' Κίτρινη στον Μπένγκτσον για επικίνδυνο φάουλ από πίσω.
26/10/2023
20:10
26' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη

Εκτός παιχνιδιού ο Μποάκι ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και αποχώρησε με φορείο. Στη θέση του ο Καζού.

26/10/2023
20:10
26/10/2023
20:02
18' Πρώτες προϋποθέσεις για τη Μπέτις

Οι Ισπανοί κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, επιτέθηκαν σε κάποιες περιπτώσεις όμως ο Βανά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

26/10/2023
19:56
12' Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο

Ο Άρης μπήκε με αρκετό ενθουσιασμό στο παιχνίδι, έχει τον έλεγχο και προσπαθεί να πετύχει το γρήγορο γκολ. Από την άλλη, ψάχνει τα πατήματα της η Μπέτις.

26/10/2023
19:49
5' Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους

Κάθετη του Σόκε στον Μπαμπίκα, ο επιθετικός του Άρη πέρασε και τον τερματοφύλακα, πλάσαρε όμως ο Πατσέλα έδιωξε σχεδόν στην γραμμή.

26/10/2023
19:48
3' Πρώτη προϋπόθεση για τον Άρη

Μακρινό σουτ του Μπαμπίκα από πλάγια θέση εκτός περιοχής, λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία η μπάλα.

26/10/2023
19:45
1' Έναρξη του αγώνα
26/10/2023
19:43
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
26/10/2023
19:34
Έτοιμοι και οι φίλοι του Άρη
26/10/2023
19:19
«Πρέπει να υποφέρουμε στον αγωνιστικό χώρο»

Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι παραχώρησε δηλώσεις στη Cytavision πριν το παιχνίδι και αναφέρθηκε στην δυσκολία του αποψινού αγώνα. «Δεν θα αλλάξουμε φιλοσοφία. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε, να παίξουμε επιθετικά και να τα δώσουμε όλα. Δεν υπάρχει κάτι άλλο στο μυαλό μας. Πρέπει να υποφέρουμε στον αγωνιστικό χώρο. Κάθε παιχνίδι πρέπει να γίνεσαι καλύτερος, υπάρχει κίνητρο και θα παλέψουμε μέχρι τέλους. Να παίξουμε με πάθος όπως με τη Ρέιντζερς», τόνισε μεταξύ άλλων.

26/10/2023
19:04
Στην θέση τους οι φίλοι των φιλοξενουμένων
26/10/2023
18:52
Διαβάστε τις χθεσινές (25/10) τοποθετήσεις του Σπιλέφσκι, ενόψει του αποψινού αγώνα
26/10/2023
18:38
Πρώτη βόλτα για τους παίκτες των δύο ομάδων
26/10/2023
18:36
Καμία αλλαγή

Ο Σπιλέφσκι δεν προχώρησε σε καμία αλλαγή, σε σχέση με το τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι κόντρα στη Ρέιντζερς.

Υπενθυμίζουμε πως εκτός επιλογών είναι ο Κοκόριν, λόγω τραυματισμού.

26/10/2023
18:30
Οι ενδεκάδες

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποάκι, Μουσούντα, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Σόκε, Στρούσκι, Μαγιαμπέλα, Γκομίς, Μπένγκτσον, Μπαμπίκα.

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Σίλβα, Ρούιμπαλ, Πετσέλια, Ρόκα, Βινίσιους, Ροντρίγκες, Πέρεθ, Καρβάλιο, Χένρικ, Ζοσέ, Εσιασούλι.

26/10/2023
18:28
Ομάδα διαιτησίας

Διαιτητής: Φίλιπ Γκλόβα (Σλοβακία)

Βοηθοί διαιτητές: Ντανιέλ Πολάτσεκ (Σλοβακία), Πέτερ Μπέντνερ (Σλοβακία)

Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση μεταξύ του Άρη και της Μπέτις, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Σέντρα στις 19:45 στο «Άλφαμεγα Stadium».