«Προδόθηκε» από την άμυνα του ο Άρης και είπε «αντίο» στην Ευρώπη

Πέμπτη, 14/12/2023 - 23:53
ΑΡΗΣ ΣΠΑΡΤΑ

Άρης έχανε, Σπάρτα Πράγας… έβαζε.

Η ομάδα της Λεμεσού γνώρισε την ήττα με 3-1 από την αντίστοιχη της Τσεχίας, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League, σ’ ένα ματς που η αμυντική λειτουργία των «πρασίνων» τους… πρόδωσε. Με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με το σκορ στο Μπέτις-Ρέιντζερς, η βαθμολογία στον όμιλο διαμορφώθηκε ως εξής: Ρέιντζερς 11, Σπάρτα Πράγας 10, Μπέτις 9, Άρης 4. Ο Άρης ήθελε νίκη με διαφορά δύο γκολ ώστε να περάσει στα νοκ άουτ του Conference League, ωστόσο το ματς δεν εξελίχθηκε όπως ανέμενε.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αποτελεσματικοί στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης αφού στο 4ο και 11ο λεπτό οι Κούχτα και Μπιρμάντσεβιτς αντίστοιχα διαμόρφωσαν το 2-0 και… σόκαραν τους «πράσινους». Οι γηπεδούχοι ήξεραν ότι η προσπάθεια τους μετατράπηκε σε… ανάβαση στο ψηλότερο βουνό, ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω. Κατέγραψαν σημαντικές ευκαιρίες, προσπάθησαν για το γκολ όμως αυτό δεν επετεύχθη. Αντίθετα, στο 45’+1 ο Μπιρμάντσεβιτς σκόραρε το τρίτο γκολ της ομάδας του.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά ωστόσο ο Άρης βρήκε το γκολ της… τιμής στο 85’ με τον Μπένγκτσον να ευστοχεί με πλασέ για το τελικό 3-1. Στα αξιοσημείωτα, είναι πως η Σπάρτα Πράγας έσπασε ένα κακό εκτός έδρας ευρωπαϊκό σερί, αφού μετρούσε 10 ήττες και δύο ισοπαλίες.

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Άρη, αυτή είναι ορισμένη για την ερχόμενη Δευτέρα (18/12) με τη Δόξα (19:00).

14/12/2023
23:53
90'+3 Τέλος του αγώνα

Ο Άρης γνώρισε την ήττα με 1-3 από τη Σπάρτα Πράγας και αποχαιρέτησε την Ευρώπη.

14/12/2023
23:50
90' Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος
14/12/2023
23:45
85' Αλλαγή για τον Άρη

Μέσα ο Στεπίνσκι, εκτός ο Κοκόριν.

14/12/2023
23:44
84' ΓΚΟΛ για τον Άρη

Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, ο Μπένγκτσον έφυγε  μόνος και με εύστοχο πλασέ μείωσε σε 3-1.

14/12/2023
23:37
77' Αλλαγή για τους γηπεδούχους

Eκτός ο Μαγιαμπέλα, μέσα ο Σπόλιαριτς.

14/12/2023
23:36
76' Tεράστια φάση για τον Άρη

Σέντρα-σουτ του Μαγιαμπέλα, ο Μπένγκτσον μπήκε στην πορεία της μπάλας για το πλασέ όμω ςο Βίνταλ απέκρουσε εντυπωσιακά στην γραμμή.

14/12/2023
23:25
65' Αλλαγές για τον Άρη

Εκτός οι Γκομίς-Ζόκε, μέσα οι Μοντνόρ-Μπράουν.

14/12/2023
23:23
63' Δυνατές μονομαχίες στο ματς
14/12/2023
23:14
53' Απείλησε η Σπάρτα Πράγας

Μακρινό σουτ του Καϊρίνεν, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Βανά.

14/12/2023
23:06
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
14/12/2023
23:05
46' Αλλαγή για τον Άρη

Μέσα ο Μπρόρσον, εκτός ο Μουσούντα.

14/12/2023
22:50
45'+5 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
14/12/2023
22:45
45'+1 ΓΚΟΛ για τη Σπάρτα Πράγας

Ο Μπιρμάντσεβιτς αξιοποίησε την κάθετη του Λάτσι και με εύστοχο πλασέ διαμόρφωσε το 3-0.

14/12/2023
22:42
42' Για τους φίλους της Σπάρτα, φαίνεται πως... δεν κάνει κρύο στην Λεμεσό!
14/12/2023
22:41
41' Νέα φάση για τους γηπεδούχους

Ο Μπένγκτσον έκανε την... κούρσα, μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, το σουτ του όπως σταμάτησε στην εξωτερική των διχτύων.

14/12/2023
22:40
40' Αρκετά παράπονα από τους παίκτες του έχει ο Σπιλέφσκι, κυρίως για την αμυντική τους συμπεριφορά
14/12/2023
22:36
37' Νέα φάση για τον Άρη

Σουτ στην κίνηση από τον Στρούσκι, στα χέρια του Βίνταλ η μπάλα.

14/12/2023
22:35
36' Αναγκαστική αλλαγή για τη Σπάρτα Πράγας

Εκτός ο Πρεσιάδο, μέσα ο Βίσνερ.

14/12/2023
22:32
Οι πανηγυρισμοί από τους Τσέχους
14/12/2023
22:31
31' Χαμένη ευκαιρία για τη Σπάρτα Πράγας

Ο Κούχτα έφυγε μόνος και σε τετ-α-τετ με τον Άλβες δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αφού ο κίπερ του Άρη απέκρουσε με τα πόδια.

14/12/2023
22:25
26' Έπεσε ο ρυθμός

Η Σπάρτα Πράγας πέτυχε αυτό που ήθελε και έριξε ταχύτητα, ενώ ο Άρης αν και έχει την κατοχή δυσκολεύεται να απειλήσει ουσιαστικά. Δύσκολα τα δεδομένα για την ομάδα της Λεμεσού που προσπαθεί να κλείσει τις υποχρεώσεις της με το κεφάλι ψηλά.

14/12/2023
22:19
19' Νέα ευκαιρία για τον Άρη

Δυνατό σουτ του Γκομίς, μόλις πάνω από την εστία του Βίνταλ η μπάλα.

14/12/2023
22:16
16' Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη

Προβολή από τον Ζόκε, σταθερά στα χέρια του Βίνταλ η μπάλα.

14/12/2023
22:11
11' ΓΚΟΛ για τη Σπάρτα Πράγας

Οργνωμένη επίθεση από τους Τσέχους, η μπάλα έφτασε στον Μπιρμάντσεβιτς που με δύσκολο σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Άλβες για το 2-0.

14/12/2023
22:09
10' H εικόνα του πρώτου 10λεπτου

Ο Άρης μπήκε με όρεξη στο παιχνίδι όμως γρήγορα οι Τσέχοι έκοψαν τον αέρα των γηπεδούχων. Στην πρώτη φάση που σημείωσε η Σπάρτα, βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα. Πλέον ο Άρης χρειάζεται τρία γκολ ώστε να περάσει αυτός στην επόμενη φάση.

14/12/2023
22:04
4' ΓΚΟΛ για τη Σπάρτα Πράγας

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Κούχτα με εύστοχο πλασέ και σχεδόν ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δεν δούλεψε η αμυντική γραμμή του Άρη αφού πολύ εύκολα η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή.

14/12/2023
22:02
3' Κίτρινη στον Κρέιτσικ

Έκλεψε ο Κοκόριν και ο αρχηγός της Σπάρτα τον έσπρωξε. Πρώτη κάρτα στο παιχνίδι.

14/12/2023
22:00
1' Έναρξη του αγώνα.
14/12/2023
21:55
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
14/12/2023
21:44
Όμορφη εικόνα στο «Άλφαμεγα Stadium», καθώς φίλος της Ανόρθωσης βρίσκεται στο παιχνίδι του Άρη