Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπέτις ο Άρης

Πέμπτη, 9/11/2023 - 23:55

Προσπάθησε, το πάλεψε, ωστόσο υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπέτις ο Άρης στο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Οι Ισπανοί επικράτησαν 4-1 με γκολ των Ιγκλέσιας-Ρουμπιάλ-Ρόκα- Εζαλζουλί (μείωσε ο Κοκόριν) και… περιόρισαν σημαντικά τις ελπίδες των «πρασίνων» για πρόκριση στην επόμενη φάση. Σε συνδυασμό με τη νίκη της Ρέιντζερς επί της Σπάρτα Πράγας (2-1), τα βαθμολογικά δεδομένα έχουν ως εξής: Μπέτις 9, Ρέιντζερς 7, Σπάρτα Πράγας 4, Άρης 3.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς με καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, είχαν τον έλεγχο και το τέμπο με το μέρος τους, ενώ ο Βανά Άλβες στο πρώτο 15λεπτο σημείωσε πέντε (!) σημαντικές επεμβάσεις. Στη συνέχεια, ο Άρης αναθάρρεψε, προσπάθησε να κάνει την έκπληξη ωστόσο το γκολ του Μοντνόρ σωστά ακυρώθηκε, αφού ήταν εκτεθειμένος. Η Μπέτις σκόραρε το πρώτο της γκολ στο 34’ και έβαλε δύσκολα στους «πράσινους».

Στο δεύτερο μέρος, ακυρώθηκε ξανά γκολ του Άρη καθώς για… εκατοστά ο Μπένγκτσον ήταν εκτεθειμένος. Η Μπέτις… τιμώρησε τους φιλοξενούμενους με δεύτερο γκολ στο 65’, ενώ ο Ρόκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 79’ και ενώ τρία λεπτά νωρίτερα ο Φεκίρ δεν ευστόχησε από την άσπρη βούλα λόγω απόκρουσης του Βανά Άλβες. Ο Κοκόριν στο 84’ έκανε το 3-1 και… επέστρεψε στη δράση (ήταν τραυματίας) με γκολ που σαφώς θα του δώσει ψυχολογία. Στο 90’+5 ο Εζαλζουλί διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η ομάδα του Σπιλέφσκι θα αναμετρηθεί την ερχόμενη Κυριακή (12/11) με την Καρμιώτισσα, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η επόμενη ευρωπαϊκή υποχρέωση για τον Άρη, είναι ορισμένη για τις 30 Νοεμβρίου κόντρα στη Ρέιντζερς, εκτός έδρας.

09/11/2023
23:57
90'+7 Τέλος του αγώνα. Ήττα με 4-1 για τον Άρη από την Μπέτις, παρά τη μεγάλη προσπάθεια.
09/11/2023
23:54
90'+5 ΓΚΟΛ για τη Μπέτις

Ο Εζαλζουλί με εύστοχο πλασέ από πλάγια θέση διαμορφώνει το 4-1.

09/11/2023
23:50
90' Επτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
09/11/2023
23:46
87' Σπουδαία φάση για τον Άρη!

Τετ-α-τετ ο Γκομίς με τον Μπράβο, απέκρουσε ο κίπερ της Μπέτις με δυσκολία.

09/11/2023
23:44
84' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Ο Μπένγκτσον πέρασε από όλους, γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο Κοκόριν προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

09/11/2023
23:38
79' ΓΚΟΛ για τη Μπέτις!

Μετά από φάση διαρκείας ο Ροντρίγκες με εύστοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό για το 3-0.

09/11/2023
23:36
76' Αλλαγές για τον Άρη

Εκτός οι Στρούσκι-Μαγιαμπέλα, μέσα οι Μπράουν-Κοκόριν.

09/11/2023
23:35
76' Χαμένο πέναλτι για τη Μπέτις!

Ο Βανά Άλβες απέκρουσε την εκτέλεση του Φεκίρ.

09/11/2023
23:34
75' Αλλαγή για τη Μπέτις

Μέσα ο Φεκίρ, εκτός ο Ενρίκε.

09/11/2023
23:33
73' Στο VAR ο διαιτητής

Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ της Μπέτις για φάουλ του Γιαγκό στον Ίσκο εντός περιοχής.

09/11/2023
23:30
71' Κίτρινη στον Στρούσκι για τράβηγμα στον Ίσκο.
09/11/2023
23:26
Σε εξέλιξη και το άλλο ματς του ομίλου

Το Ρέιντζερς-Σπάρτα Πράγας βρίσκεται στο 70ο λεπτό με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 2-0.

09/11/2023
23:23
64' ΓΚΟΛ για τη Μπέτις!

Ο Ρουιμπάλ με φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, νίκησε τον Βανά για το 2-0.

09/11/2023
23:18
60' Τριπλή αλλαγή για τη Μπέτις

Εκτός οι Ιγκλέσιας, Γκουαρδάδο, Ρόντρι, μέσα οι Ίσκο, Ροντρίγκες, Πέρες.

09/11/2023
23:17
58' Τεράστια φάση για τον Άρη

Ο Μπαμπίκα έκλεψε στο ύψος της περιοχής, έπιασε το σουτ το οποίο πέρασε μόλις έξω.

09/11/2023
23:15
56' Ισοζυγισμένο και το δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης συνεχίζει να προσπαθεί, έχει περισσότερη κατοχή, ενώ η Μπέτις προσπαθεί να επιτεθεί μέσω αντεπιθέσεων.

09/11/2023
23:05
46' Ακυρώθηκε γκολ του Άρη!

Ο Μπένγκτσον με πλασέ στην κίνηση σκοράρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο μετά από έλεγχο στο VAR διαπιστώθηκε πως ήταν εκτεθειμένος.

09/11/2023
23:05
45' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
09/11/2023
23:03
Αλλαγές από τον Σπιλέφσκι με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Εκτός ο Μπρόρσον ο οποίος φαίνεται πως αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού. Μέσα ο Μουσούντα και ο Μπένγκτσον μπήκε στη θέση του Μοντνόρ.

09/11/2023
22:48
45'+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου, μπροστά η Μπέτις με 1-0.
09/11/2023
22:47
45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
09/11/2023
22:44
43' Διαφυλάσσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα οι Ισπανοί

Μετά το γκολ που πέτυχε η Μπέτις, κρατά μπάλα και προσπαθεί να κρατήσει το μηδέν και το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το ημίχρονο.

09/11/2023
22:36
34' ΓΚΟΛ για τη Μπέτις!

Ο Ιγκλέσιας σχεδόν ανενόχλητος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 από πολύ κοντινή απόσταση.

09/11/2023
22:29
28' Ισορρόπησε στο παιχνίδι η ομάδα του Σπιλέφσκι

Βρήκε τα πατήματα της και... ξεθάρρεψε ο Άρης μετά το πρώτο 12λεπτο. Έκλεισε τους χώρους και προσπαθεί να βγει μπροστά. Περιόρισε και τις επιθετικές... διαθέσεις των Ισπανών.

09/11/2023
22:22
20' Ακυρώθηκε γκολ του Άρη

Μετά από κάθετη του Γιαγκό, ο Μοντνόρ έφυγε μόνος σκόραρε ωστόσο ήταν εκτεθειμένος.

09/11/2023
22:16
14' Πρώτη... επίσκεψη από τον Άρη

Σουτ του Μπαμπίκα ο οποίος βρέθηκε σε καλή θέση, στα σώματα η μπάλα και κόρνερ για την ομάδα της Λεμεσού. Μετά την εκτέλεση του, δεν προέκυψε κάποια προϋπόθεση.

09/11/2023
22:14
12' Η εικόνα του αγώνα

Μέχρι στιγμής η πίεση των γηπεδούχων είναι ασφυκτική. Η Μπέτις έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλεί με κάθε ευκαιρία, ενώ ο Άρης μοιάζει... χαμένος στα πρώτα λεπτά. Έντονος ο Σπιλέφσκι στον πάγκο, δίνει συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του.

09/11/2023
22:08
6' Τριπλή ευκαιρία για τη Μπέτις

Σουτ από τον Καρβάλιο, απέκρουσε δύσκολα αυτή τη φορά ο Βανά. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ενρίκε βρέθηκε μόνος από πλάγια θέση, απέκρουσε όμως ο κίπερ του Άρη με τα πόδια. Στη συνέχεια της φάσης, ο Καρβάλιο δοκίμασε νέο σουτ που βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον Βανά.

09/11/2023
22:04
3' Πρώτη φάση στο παιχνίδι

Ο Ενρίκε βρήκε χώρο εκτός περιοχής, έπιασε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Βανά Άλβες χωρίς να δυσκολευτεί.

09/11/2023
22:01
1' Έναρξη του αγώνα.
09/11/2023
21:57
Eίσοδος των ποδοσφαιριστών στον αγωνιστικό χώρο

Απίθανη η ατμόσφαιρα από τους Ισπανούς φιλάθλους των γηπεδούχων.

09/11/2023
21:34
Πρώτη γεύση από τον αγωνιστικό χώρο
09/11/2023
21:27
Στο τελικό στάδιο η προθέρμανση των παικτών, σε 30 περίπου λεπτά η έναρξη του αγώνα.
09/11/2023
21:09
Ίδια ώρα το άλλο ματς

Στις 22:00 η Ρέιντζερς φιλοξενεί τη Σπάρτα Πράγας, στο άλλο ματς του ομίλου.

09/11/2023
20:55
Επιστροφή για τον Σπιλέφσκι

Ο κόουτς του Άρη μπορεί να υπολογίζει και στον Κοκόριν ο οποίος βρίσκεται στον πάγκο αφού ξεπέρασε τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε προ εβδομάδων.

09/11/2023
20:54
Τρεις αλλαγές

Ο προπονητής του Άρη προχώρησε σε τρεις διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με το τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ομάδας του, το οποίο ήταν επίσης κόντρα στη Μπέτις.

Μποάκι, Μουσούντα, και Μπένγκτσον έμειναν εκτός και τη θέση τους πήραν οι Καζού, Μπρόρσον και Μοντνόρ.

09/11/2023
20:45
Οι ενδεκάδες

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Μπράβο, Αϊτόρ Ρουιμπάλ, Πετσέλα, Ρόκα, Άμπνερ, Γκουαρδάδο, Γουίλιαμ Kαρβάλιο, Εζαλζουλί, Ρόντρι, Ενρίκε, Ιγκλέσιας.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Ουρόσεβιτς, Μπρόρσον, Γιαγκό, Σόκε, Στρούσκι, Μαγιαμπέλα, Γκομίς, Μοντνόρ, Μπαμπίκα.

Διαιτητής: Μοχάμεντ Αλ Χακίμ (Σουηδία)

Βοηθοί διαιτητές: Φρέντικ Κλίβερ – Ρόμπιν Γουάιλντε (Σουηδία)

Τέταρτος διαιτητής: Κρίστοφερ Κάρλσον (Σουηδία)

Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στη Μπέτις και τον Άρη, η οποία θα διεξαχθεί στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Σέντρα στις 22:00.