Νίκησε στην Πάφο και έμεινε... οδηγός στην κούρσα τίτλου ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 14/4/2024 - 19:01

Επιστροφή στις νίκες!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κβιλιτάια (59') από το σημείο του πέναλτι, ενώ ο Μαρκίνιος (67') διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ανεβαίνοντας στους 69 βαθμούς και παρέμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, τρεις «στροφές» πριν το τέλος της σεζόν. Με τη σειρά της η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο έμεινε... καθηλωμένη στους 57 βαθμούς, με το ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω πρωταθλήματος να μοιάζει πλέον χαμένη υπόθεση

Την ερχόμενη, όγδοη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta η Πάφος θα παραμείνει εντός έδρας για να φιλοξενήσει την Ανόρθωση (21/04 - 17:00). Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ θα επιστρέψει στο ΓΣΠ για να υποδεχθεί τον Άρη (21/04 - 19:30). Μεσοβδόμαδα (17/10 - 20:00) οι Παφίτες έχουν τη ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου Coca-Cola με τον Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium».

14/04/2024
19:20
Το... τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης στο «Στέλιος Κυριακίδης».

14/04/2024
19:01
Τέλος, νίκη για τον ΑΠΟΕΛ επί της Πάφου

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 2-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης».

ψ

14/04/2024
18:57
90+6' Ευκαιρία για την Πάφο

Σέντρα του Αμπντουσαλάμοφ, άστοχη έξοδος του Μπέλετς, με τον Κβίντα να πιάνει την κεφαλιά χωρίς ωστόσο να μπορεί να βρει στόχο.

14/04/2024
18:51
90' Οκτώ επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

κν

14/04/2024
18:46
84' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Οι Τομανέ και Σιπριάνο μπαίνουν στο παιχνίδι αντί των Κβιλιτάια και Τσεμπάκ.

14/04/2024
18:38
77' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Ο Μαρκίνιος αφήνει τη θέση του στον Ζεφτέ για τον ΑΠΟΕΛ.

Μποτσκάι αντί του Μιχαήλ και Αμπντουσαλάμοφ μέσα αντί του Ντράγκομιρ για την Πάφο.

14/04/2024
18:34
72' Ευκαιρία για την Πάφο

Μετά από κόρνερ, έγινε η κεφαλιά με τον Μπέλετς να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει με δυσκολία.

14/04/2024
18:31
69' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Βιγιαφάνιες μέσα αντί του Σαρφό.

14/04/2024
18:29
67' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους με τον Μαρκίνιος να τελειώνει ιδανικά τη φάση, κάνοντας το 2-0.

Φωνάζουν οι γηπεδούχοι για πέναλτι του Τσεμπάκ στο άλλο μισό του γηπέδου, πριν την έναρξη της φάσης. Εξετάστηκε η φάση από το VAR χωρίς να παρατηρηθεί παράβαση.

14/04/2024
18:27
66' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο

Βαλακάρι, Πέπε και Μπρούνο μέσα αντί των Τάνκοβιτς, Ναμ και Ζάζα.

14/04/2024
18:20
59' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εύστοχος ο Κβιλιτάια, ανοίγει το σκορ. Έβδομο φετινό γκολ για τον Γεωργιανό επιθετικό.

14/04/2024
18:19
57' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ιταλός καταλογίζει την εσχάτη των ποινών για τους φιλοξενούμενους.

14/04/2024
18:19
57' Καλείται για On Field Review ο διαιτητής

Από το VAR θεωρούν πως υπάρχει παράβαση και καλούν τον Ιταλό ρεφ να εξετάσει τη φάση.

2323

14/04/2024
18:17
55' Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ

Ανατρέπεται από τον Δημητρίου ο Τσεμπάκ εντός περιοχής. Εξετάζεται η φάση από το VAR.

cl

14/04/2024
18:16
54' Απειλούν οι γηπεδούχοι

Στην περιοχή ο Κοντρέρας, δεν κατάφερε όμως να γυρίσει για να τελειώσει τη φάση.

14/04/2024
18:07
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα η Πάφος. Με μια αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ. Ο Δώνης παίρνει τη θέση του Εντονγκαλά που θυμίζουμε είχε ζητήσει αλλαγή στο τέλος του πρώτου μέρους.

14/04/2024
17:50
Ημίχρονο στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος μεταξύ Πάφου και ΑΠΟΕΛ. Παιχνίδι χωρίς ευκαιρίες και χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό στα πρώτα 45 λεπτά. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες θα πρέπει να αλλάξουν αρκετά πράγματα αν θέλουν να βρουν το γκολ.

υετδγ

14/04/2024
17:46
45+1' Στο έδαφος ο Εντονγκαλά

Ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ ζήτησε αλλαγή από τον πάγκο. Όπως φαίνεται όμως ο Σα Πίντο θα περιμένει την ανάπαυλα και μετά θα δει τι θα πράξει.

.ωξνη.

14/04/2024
17:45
45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το... άγονο, 0-0 στην αναμέτρηση.

14/04/2024
17:45
44' Σουτ για την Πάφο

Στην περιοχή ο Ζαζά, έκανε το σουτ όμως ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα.

14/04/2024
17:29
28' Nέα τελική για την Πάφο

Βολέ από το ύψος της περιοχής από τον Δημητρίου, πολύ άστοχο δεν ανησύχησε τον Μπέλετς.

14/04/2024
17:23
22' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντράγκομιρ, με τη μπάλα να φεύγει για λίγο έξω.

14/04/2024
17:10
10' Τίποτα αξιόλογο ακόμη στην αναμέτρηση

Οι δύο ομάδες για την ώρα δυσκολεύονται στο οργανωτικό τους παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή, χωρίς όπως είπαμε κάτι το ιδιαίτερο. Όρθιοι και οι δύο προπονητές από την αρχή της αναμέτρησης δίνουν συνεχώς οδηγίες στους παίκτες τους.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις γαλαζοκίτρινες οι φιλοξενούμενοι.

151

14/04/2024
15:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην Ανόρθωση παρατάσσει την ομάδα του ο Ρικάρντο Σα Πίντο. Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ άφησε στον πάγκο τους Ζέφτε, Τομανέ και Δώνη για να δώσει φανέλα βασικού στους Τσεμπάκ, Σαρφό και Κβιλιτάια.

Ο Μπέλετς θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Πέτροβιτς και Ντβάλι μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Δεξιά στην άμυνα ο Τσεμπάκ, με τον Σούσιτς αριστερό μπακ. Στη μεσαία γραμμή οι Κοσταντίνοφ και Ντάλσιο, με τον Σαρφό ελαφρώς πιο μπροστά. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο Εντονγκαλά, με τον Μαρκίνιος δεξιά. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης για τον ΑΠΟΕΛ ο Κβιλιτάια. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ρικάρντο Σα Πίντο.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Ζεφτέ, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Βιγιαφάνιες, Μαϊόλι, Σατσιάς, Τομανέ, Μεχρί, Δώνης

14/04/2024
15:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Πάφου

Με πέντε αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι των ημιτελικών του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα κόντρα στον Απόλλωνα παρατάσσει την ομάδα του ο Χουάν Κάρλος Καρσέδο. Ο προπονητής της Πάφου έδωσε φανέλα βασικού στους Ζάζα, Κανέ, Ναμ, Μιχαήλ και Δημητρίου αντί των Ρους, Ζάιρο, Μποτσκάι, Βαλακάρι και Πέπε.

Ο Ίβουσιτς θα είναι στο τέρμα, με τους Γκολντάρ και Κβίντα να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Μιχαήλ θα είναι αριστερό μπακ, με τον Δημητρίου δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα αγωνιστούν οι Ναμ, Κανέ και Ντράγκομιρ, ενώ την τριάδα της επίθεσης θα συμπληρώσουν οι Ζάζα, Τάνκοβιτς και Κοντρέρας στην κορυφή. Σχηματισμός 4-3-3 από τον προπονητή της Πάφου.

Στον πάγκο:  Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Ζάιρο, Μποτσκάι, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Βαλακάρι, Νταλίνια, Πέπε

14/04/2024
15:45

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μιχαήλ, Γκολντάρ, Κβίντα, Δημητρίου, Ντράγκομιρ, Ναμ, Κανέ, Ζάζα, Τάνκοβιτς, Κοντρέρας

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια