Οι Ιταλοί έκαναν ξανά... εφιάλτη το όνειρο των Άγγλων και κατέκτησαν τo Euro

Δευτέρα, 12/7/2021 - 00:55

Στην κορυφή της Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορία της είναι η Ιταλία! Οι Ιταλοί επικράτησαν στον τελικό του Euro 2020 της Αγγλίας στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2 στο Γουέμπλεϊ.

Το 90λεπτό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο, 1-1. Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο λεπτό με τον Λουκ Σο, ενώ οι Ιταλοί «απάντησαν» με τον Μπονούτσι στο 67ο λεπτό της αναμέτρηση. Το 1-1 έμεινε και στην παράταση καθώς οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν το δεύτερο γκολ.

Μάλιστα, το γκολ του μπακ της Αγγλίας είναι το γρηγορότερο στην ιστορία των τελικών των Euro. Από πλευράς Ιταλίας, με το γκολ του ο Μπονούτσι έγινε ο γηραιότερος που βρίσκει δίκτυα σε τελικό της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αγγλία μετά το γκολ της συνέχισε να είναι επιθετική και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το... μπέρδεμα των Ιταλών, όμως δεν κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ. Από την άλλη, οι Ιταλοί μετά το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν ήταν «χαμένοι» στο παιχνίδι, ειδικά μέχρι το πρώτο ημίωρο.

Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου η Αγγλία έριξε κάπως ρυθμό, με τους Ιταλούς να καταφέρνουν να ισορροπήσουν, αλλά δημιούργησαν μετρημένες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Πίκφορντ, ο οποίος στο πρώτο 45λεπτό ομολογουμένως είχε ένα ήσυχο βράδυ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ιταλία όπως αναμενόταν ανέβασε... στροφές, πίεσε την Αγγλία και κατάφερε να βρει το γκολ από ένα κόρνερ, περίπου 20 λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια η ένταση ήταν εμφανέστατη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το σκληρό παιχνίδι να είναι ευδιάκριτο. Οι Ιταλοί όμως συνέχισαν να είναι κάπως καλύτεροι αφού είχαν τη ψυχολογία με το μέρος τους, χωρίς όμως να βρίσκουν το δεύτερο γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η Αγγλίας ήταν πιο απαιτητική, έδειχνε διάθεση να επιτεθεί και να βρει γκολ, ενώ η Ιταλία έδειχνε πιο παθητική διάθεση, προσπαθώντας να διατηρήσει το σκορ. Η εικόνα του δεύτερο τέταρτου της παράτασης παρέμεινε η ίδια όμως το γκολ δεν ήρθε, έτσι μοιραία τα πάντα κρίθηκαν στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

Άστοχος (και) ο Σάκα

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία με 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι.

12/07/2021
00:53
«Πετάει» τον τίτλο ο Ζορζίνιο

Παραμένει το 3-2 για τους Ιταλούς οι οποίοι όμως έχασαν την ευκαιρία να στεφθούν πρωταθλητές Ευρώπης.

Κάνει το 3-2 η Ιταλία

Στο κέντρο και εύστοχος ο Μπερναρντέσκι.

12/07/2021
00:51
Αστοχεί ο Ράσφορντ

Παραμένει το 2-2 στον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι.

12/07/2021
00:49
Ισοφαρίζει σε 2-2 η Ιταλία

Ο Μπονούτσι ήταν εύστοχος και έφερε τη διαδικασία στα ίσα.

Παραμένει το 1-1

Χάνει το πέναλτι για την Ιταλία ο Μπελότι αφού ο Πίκφροντ έδιωξε τη μπάλα.

Θα ξεκινήσει πρώτη η Ιταλία

Τελευταίες οδηγίες στους δύο τερματοφύλακες από τον Μπγιόρν Κάιπερς.

12/07/2021
00:40
Τέλος και στην παράταση, πάμε στη διαδικασία των πέναλτι

Στη «ρωσική ρουλέτα» η ανάδειξη του επόμενου πρωταθλητή Ευρώπης. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 από την κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ στην παράταση δε σκόραραν.

12/07/2021
00:38
120' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Οδηγούμαστε στη διαδικασία των πέναλτι αν μείνει το ισόπαλο, 1-1.

12/07/2021
00:36
120' Διπλή αλλαγή για την Αγγλία
  • Ράσφροντ στη θέση του Χέντερσον.
  • Σάντσο στη θέση του Γουόκερ.
12/07/2021
00:33
118' Αλλαγή για την Ιταλία

Στη θέση του Έμερσον ο Φλορέντζι.

12/07/2021
00:27
111' Ψάχνουν το γκολ οι Άγγλοι

Παραμένει ψηλά η Αγγλία, πιέζει όμως δε βρίσκει το γκολ. Αμύνεται άψογα η Ιταλία.

12/07/2021
00:23
107' Φάση για τους Ιταλούς

Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Μπερναρντέσκι, ο Πίκφορντ αν και δυσκολεύτηκε, μάζεψε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

12/07/2021
00:22
106' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης

Άλλα 15 λεπτά για να βρεθεί νικητής πριν πάμε στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

12/07/2021
00:19
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης

Παραμένει το 1-1 για τις δύο ομάδες.

12/07/2021
00:13
102' Πιο απαιτητική η Αγγλία στην παράταση

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δείχνουν να έχουν διάθεση να επιτεθούν, κρατάνε μπάλα, όμως δυσκολεύονται στην τελική πάσα. Από την άλλη, η Ιταλία έχει πιο παθητική διάθεση.

12/07/2021
00:11
99' Αλλαγή για τους Άγγλους

Ο Μάουντ αφήνει τη θέση του στον Γκρίλις.

12/07/2021
00:08
97' Απειλεί η Αγγλία

Στρώθηκε στον Φίλιπς η μπάλα έξω από την περιοχή, με τον μέσο της Αγγλίας να κάνει το σουτ όμως να μη βρίσκει στόχο.

12/07/2021
00:08
96' Αλλαγή για τους Ιταλούς

Βεράτι αποχωρεί από το γήπεδο για να πάρει τη θέση του ο Λοκατέλι.

12/07/2021
00:02
91' Έναρξη στην παράταση

Μπελότι στο παιχνίδι για την Ιταλία, αντί του Ινσίνιε.

11/07/2021
23:56
Τέλος χωρίς νικητή στον τελικό, 1-1 οι δύο ομάδες, πάμε σε παράταση

Το σχόλιο του 90λεπτού

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το 90λεπτό στον τελικό του Euro 2020 μεταξύ της Ιταλίας και της Αγγλίας στο Γουέμπλεϊ. Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο λεπτό με τον Λουκ Σο, ενώ οι Ιταλοί «απάντησαν» με τον Μπονούτσι στο 67ο λεπτό της αναμέτρηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ιταλία όπως αναμενόταν ανέβασε... στροφές, πίεσε την Αγγλία και κατάφερε να βρει το γκολ από ένα κόρνερ, περίπου 20 λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια η ένταση ήταν εμφανέστατη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το σκληρό παιχνίδι να είναι ευδιάκριτο. Οι Ιταλοί όμως συνέχισαν να είναι κάπως καλύτεροι αφού είχαν τη ψυχολογία με το μέρος τους.

11/07/2021
23:51
90' Στις καθυστερήσεις ο τελικός

Άλλα έξι επιπλέον λεπτά για το τέλος, παραμένει το ισόπαλο, 1-1.

11/07/2021
23:47
87' «Εισβολή» στον αγωνιστικό χώρο

Ένας οπαδός «μπούκαρε» στο γήπεδο, με το διαιτητή να διακόπτει το παιχνίδι μέχρι να απομακρυνθεί.

Συνεχίστηκε άμεσα το παιχνίδι.

11/07/2021
23:45
86' Αναγκαστική αλλαγή για την Ιταλία

Δε μπορεί να συνεχίσει στο παιχνίδι ο Κιέζα. Τη θέση του θα πάρει ο Μπερναρντέσκι.

11/07/2021
23:33
74' Δεύτερη αλλαγή για την Αγγλία

Ο Ράις δίνει τη θέση του στον Χέντερσον.

11/07/2021
23:32
73' Ευκαιρία για την Ιταλία

Ο Μπεράρντι προλαβαίνει την έξοδο του Πίκφορντ, αλλά έστειλε άουτ τη μπάλα.

11/07/2021
23:30
71' Πρώτη αλλαγή για την Αγγλία

Σάκα μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Τρίπιερ.

11/07/2021
23:27
67' Γκολ για την Ιταλία

Οι Ιταλοί φέρνουν τον τελικό στα ίσα με τον Μπονούτσι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βεράτι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι των Άγγλων, στην επαναφορά ο Ιταλός αμυντικός δε δυσκολεύτηκε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

11/07/2021
23:22
62' Μεγάλη απόκρουση από τον Πίκφορντ

Εντός περιοχής ο Κιέζα έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Άγγλο τερματοφύλακα να πέσει στη γωνία του χαμηλά και να σώσει την ομάδα του με υπερένταση.

11/07/2021
23:19
60' Άλλη μισή ώρα για το τέλος

Συμπληρώθηκε μια ώρα στην αναμέτρηση, με τους Άγγλους να διατηρούν το προβάδισμα τους. Όπως ήταν αναμενόμενο οι Ιταλοί αύξησαν την πίεση τους, όμως ακόμη δεν έχουν απειλήσει σοβαρά την εστία του Πίκρφορντ.

23:10
51' Απειλεί η Ιταλία

Φάουλ σε πολύ καλή θέση, με τον Ινσίνιε να εκτελεί όμως τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

11/07/2021
23:07
47' Ζητά πέναλτι η Αγγλία

Στο έδαφος ο Στέρλινγκ, «παίζεται» δείχνει ο Κάιπερς. Καμία παράβαση σύμφωνα με το VAR, σωστός ο Ολλανδός διαιτητής.

11/07/2021
23:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

11/07/2021
22:49
Ημίχρονο στο Λονδίνο, 1-0 μπροστά οι Άγγλοι

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο Γουέμπλεϊ στον τελικό του Euro 2020, με την Αγγλία να έχει το προβάδισμα κόντρα στην Ιταλία με 1-0. Το γκολ για τους Άγγλους σκόραρε ο Λουκ Σο, μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Μάλιστα, το γκολ του μπακ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι το γρηγορότερο στην ιστορία των τελικών των Euro.

Η Αγγλία μετά το γκολ της συνέχισε να είναι επιθετική και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το... μπέρδεμα των Ιταλών, όμως δεν κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ. Από την άλλη, οι Ιταλοί μετά το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν ήταν «χαμένοι» στο παιχνίδι, ειδικά μέχρι το πρώτο ημίωρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τα δεδομένα που υπάρχουν, έχει ενδιαφέρον πόσο γρήγορα θα ανεβάσει μπροστά την ομάδα του ο Μαντσίνι για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Η Αγγλία έχοντας ταχύτητα στις αντεπιθέσεις μπορεί να κάνει τη ζημιά για να βρει το δεύτερο γκολ που θα της δώσει τεράστιο προβάδισμα.

11/07/2021
22:46
45+1' Τελική για την Ιταλία

Σουτ από το ύψος της περιοχής χωρίς δύναμη από τον Ιμόμπιλε, μάζεψε χωρίς προβλήματα ο Πίκφορντ.

11/07/2021
22:45
45΄Άλλα τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το προβάδισμα της Αγγλίας με 1-0 από το δεύτερο λεπτό.

11/07/2021
22:35
35' Πρώτη καλή στιγμή για την Ιταλία

Ατομική ενέργεια του Κιέζα, απέφυγε τον Ράις, έκανε το τελείωμα με το αριστερό έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε συρτά μόλις έξω.

11/07/2021
22:30
30' Παραμένει το αγγλικό προβάδισμα

Συμπληρώθηκε μισή ώρα παιχνιδιού. Η ορμή των Άγγλων έχει κοπάσει και η Ιταλία έχει ισορροπήσει. Παρ' όλα αυτά δεν έχει απειλήσει.

11/07/2021
22:15
15' Πατάνε καλύτερα οι Άγγλοι στον αγωνιστικό χώρο

Η Αγγλία κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο και η Ιταλία είναι σοκαρισμένη από το πολύ γρήγορο γκολ που δέχθηκε. Είναι φανερό πως οι Άγγλοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν αυτή τη συγκυρία για να βρουν το δεύτερο γκολ.

11/07/2021
22:01
2' Γκολ για την Αγγλία

Υπέροχο «χτίσιμο» από τους παίκτες του Σάουθγκεϊτ! Ο Κέιν ανοίγει την επίθεση, ο Τρίπιερ βγάζει τη σέντρα και ο Σο που έχει ανέβει στην περιοχή με εκπληκτικό σουτ νικάει τον Ντοναρούμα ανοίγοντας το σκορ για τους Άγγλους.

Το γκολ σημειώθηκε στο 1'57''. Είναι το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των τελικών του Euro.

11/07/2021
22:00
1' Ξεκίνησε ο τελικός

Στη σέντρα η Ιταλία.

11/07/2021
21:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Ανάκρουση των εθνικών ύμνων, πριν τα τελευταία διαδικαστικά για την έναρξη της αναμέτρησης.

11/07/2021
21:53
Στη... θέση του το βαρύτιμο τρόπαιο

Ο Έντερ ο οποίος χάρισε με το γκολ του το κύπελλο στην Πορτογαλία το 2016, τοποθέτησε την κούπα στο τελικό της σημείο πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

11/07/2021
21:45
Ξεκίνησε η τελετή λήξης της διοργάνωσης
11/07/2021
20:45
Δε λείπουν τα... παρατράγουδα

Δεκάδες οπαδοί χωρίς εισιτήριο επιχείρησαν μαζικό «ντου» και κατάφεραν να τρυπώσουν στις εγκαταστάσεις του γηπέδου σπάζοντας με χαρακτηριστική ευκολία τον κλοιό των σεκιούριτι.

11/07/2021
20:40

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον, Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Βεράτι, Κιέζα, Ινσίνιε, Ιμόμπιλε

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιαρ, Τρίπιερ, Σο, Ράις, Φίλιπς, Μάουντ, Στέρλινγκ, Κέιν

11/07/2021
20:30
Οι πρώτες εικόνες μέσα από το Γουέμπλεϊ

Ενάμισι ώρα μας χωρίζει από την έναρξη του μεγάλου τελικού και ήδη οι πρώτες εικόνες από τις κερκίδες και τον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου έκαναν την εμφάνιση τους.

Διαιτητής: Μπιόρν Κάιπερς (Ολλανδία)
Πρώτος βοηθός: Σάντερ Φαν Ρόεκελ (Ολλανδία)
Δεύτερος βοηθός: Έργουιν Ζέινστρα (Ολλανδία)
Τέταρτος: Κάρλος Ντελ Σέρο Γκράντε (Ισπανία)
VAR: Μπάστιαν Ντάνκερτ (Γερμανία)

11/07/2021
20:15
«Η UEFA σκέφτεται Euro με 32 ομάδες»

Το Associated Press κάνει λόγο για νέα αύξηση των ομάδων που μετέχουν στην τελική φάση του θεσμού από 24 σε 32. Το δημοσίευμα αναφέρει ότι η επιτυχία των δύο τουρνουά που έγιναν με 24 εθνικές από το 2016 και μετά έχει φέρει σκέψεις στην UEFA, που εμπνέεται και από την επερχόμενη αύξηση των ομάδων του Παγκοσμίου Κυπέλλου από 32 σε 48.

11/07/2021
20:00
Η ιστορία πίσω από το «Football’s Coming Home»

Ο αυθεντικός τίτλος του είναι «Three Lions». Κι αυτό βγήκε από τα τρία λιοντάρια που απεικονίζονται στο έμβλημα της Αγγλικής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου. Βέβαια, οι περισσότεροι το γνωρίζουν ως «Football’s Coming home» λόγω του στίχου που επαναλαμβανόταν στο ρεφρέν και έγινε σύνθημα στα χείλη των Άγγλων και φυσικά αναφέρεται στη διοργάνωση του Euro 1996 από την Αγγλία.