Λύγισε τη Λανς και ξέφυγε στο +8 η Παρί Σεν Ζερμέν

Κυριακή, 14/1/2024 - 23:55

Στους οκτώ βαθμούς αύξησε τη διαφορά της από τη 2η θέση της βαθμολογίας της Ligue 1 και τη Νις η Παρί Σεν Ζερμέν, που επιβλήθηκε 2-0 της Λανς εκτός έδρας στο ματς που έριξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να αιφνιδιάσουν τους Παριζιάνους μόλις στο 7ο λεπτό, όμως ο Φρανκόφσκι δεν κατάφερε να σκοράρει από τη λευκή βούλα του πέναλτι.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Μπαρκολά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Λουίς Ενρίκε με ωραία τελείωμα σε τετ α τετ, με την αποβολή του Γκραντέτ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να απλοποιεί τα πράγματα για την Παρί.

Το 1-0 έδειχνε ότι θα είναι το τελικό σκορ, ωστόσο στο 89’ ήρθε ο Εμπαπέ να βάλει το κερασάκι στην παριζιάνικη τούρτα με διαγώνιο, συρτό σουτ για το 2-0.