Ξέσπασε με... 6άρα κόντρα στον Οθέλλο και επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 21/1/2024 - 17:55

Άμεση αντίδραση!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με το εμφατικό 6-0 του Οθέλλου στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών.

Το σύνολο του Σα Πίντο ήταν καταιγιστικό καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και με επιθετικό και ουσιαστικό ποδόσφαιρο μπόρεσε να λυγίσει με ευκολία τον αντίπαλο του.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να βγάλουν αντίδραση και έφυγαν με κατεβασμένα τα... κεφάλια από το ΓΣΠ, έχοντας γνωρίσει την τρίτη διαδοχική ήττα τους.

Τα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι Βιγιαφάνες (5'), Σατσιάς (20'), Ναρντίνι (26' ΑΥΤΓΚ.), Ντβάλι (36'), Εντουάρντο (47') και Βιτάλ (90').

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στους 45 βαθμούς, τοποθετούμενοι στην κορυφή, ενώ η ομάδα της Αθηαίνου παρέμεινε στους 13 βαθμούς και στην δωδέκατη θέση.

Στην επόμενη (21η) αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενείται την Παρασκευή (26/01, 19:00), στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα και ο Οθέλλος υποδέχεται την Κυριακή (28/01, 17:00), στο ίδιο γήπεδο την ΑΕΛ.

Γκολ με το... καλημέρα για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Βιγιαφάνες να κάνει το σουτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, μόλις στο πέμπτο λεπτό.

Πρώτη τελική για τον Οθέλλο στο 17ο λεπτό, με Κόπα να δοκιμάζει το σουτ και τον Μπέλετες να αποκρούει.

Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους ένα λεπτό αργότερα, με τον Δώνη να δίνει στον Κβιλιτάια, που από κοντά προσπάθησε να σκοράρει με το γόνατο, όμως έστειλε την μπάλα έξω.

Αμέσως μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» σημείωσαν νέα φάση, με τον Μαρκίνιος να κάνει το πλασέ από την «καρδιά» της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το σύνολο του Σα Πίντο διπλασίασε το σκορ στο 20ο λεπτό, με τον Δώνη να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και να κάνει την μπαλιά με αποδέκτη τον Σατσιά, που νίκησε τον Ταουτντούλ με το κεφάλι.

Η ομάδα της Λευκωσίας έκανε το 3-0 στο 25ο λεπτό, με τον Βιτάλ να κάνει το γύρισμα στην μικρή περιοχή και την μπάλα να κοντράρει πάνω στον Ναρντίνι, να αλλάζει πορεία και να μπαίνει στα δίχτυα.

Ο ΑΠΟΕΛ διεύρυνε και άλλο το σκορ στο 36ο λεπτό, με τον Μαρκίνιος να σεντράρει από τα αριστερά, τον Ντβάλι να παίρνει την κεφαλιά, τον Ταουντούλ να αποκρούει και την μπάλα να χτυπάει πάλι στον Ντβάλι, καταλήγοντας στα δίχτυα.

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι έκαναν το 5-0 στο 47ο λεπτό, με τον Μαρκίνιος να κάνει την κάθετη πάσα και τον Γουίλσον να βγαίνει στον κενό χώρο και με πλασέ να νικάει τον Ταουντούλ.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο ο Βιτάλ που έκανε το 6-0 στο 90ο λεπτό.

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ (46′ Σαρφό), Σούσιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Πέτροβιτς (71′ Πολυκάρπου), Σατσιάς, Βιγιαφάνες (46′ Γουΐλσον), Μαρκίνιος (86′ Νύσσης), Δώνης (71′ Φαουάζ), Κβιλιτάια

Οθέλλος (Κώστας Σακκάς): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (46′ Καστάνας), Χατζηπασχάλης (46′ Ράμος), Ανάνγκ, Κόπας (46′ Κατσιάτης), Ντούρις (60′ Σούτο), Πίχ (73′ Μπραμπίλια), Ουεσλάτι

Κώστας Σακκάς (Οθέλλος): «Συγχαρητήρια στον ΑΠΟΕΛ. Είναι δύσκολο όταν ομάδες όπως η δική μας παίζουμε το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ και από νωρίς γίνονται λάθη που φέρνουν γκολ. Είναι εύκολο μετά το σκορ να ξεφύγει. Έχουμε δρόμο, ευχόμαστε να διορθώσουμε τα λάθη και να δουλέψουμε. Κάναμε πάρα πολλά λάθη και το σκορ τα λέει όλα. Περιμένω η ομάδα να αντιδράσει πολύ καλύτερα στα ματς με τις ομάδες που θα είμαστε στο β΄ γκρουπ. Η διαφορά μας με τις ομάδες που είναι τώρα σε εκείνο το γκρουπ δεν είναι μεγάλη. Για να μείνουμε στην κατηγορία πρέπει να παίξουμε ποδόσφαιρο και όχι μόνο άμυνα».