«Καθάρισε» την Καρμιώτισσα και ανέβηκε κορυφή ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 10/2/2024 - 19:51

Συνεχίζει ακάθεκτος!

Ο Άρης επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Καρμιώτισσας στο «Άλφαμεγα Stadium», για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του.

Στο πρώτο μέρος η «ελαφριά ταξιαρχία» δυσκολεύτηκε να γίνει απειλητική, με τους φιλοξενούμενους να είναι εκείνοι που να σημειώνουν σημαντικές ευκαιρίες, χωρίς όμως να τις μεταφράζουν σε γκολ.

Η εικόνα άλλαξε μετά την ανάπαυλα, όπου το σύνολο του Σπιλέφσκι μπήκε φουριόζο στον αγωνιστικό χώρο και χωρίς να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλο, πανηγύρισε άλλο ένα τρίποντο.

Το σκορ άνοιξε στο 47ο λεπτό ο Σαβό και το διπλασίασε στο 70ο λεπτό, με τον Κακόριν. Το.. .κερασάκι στην τούρτα έβαλε δέκα λεπτά αργότερα ο Καζού.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην κορυφή με 53 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς παρέμεινε... καθηλωμένη στην προτελευταία θέση με 14 βαθμούς.

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική, η Άρης θα αναμετρηθεί με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ (15/2), ενώ η Καρμιώτισσα θα φιλοξενήσει τη Δόξα στο «Στέλιος Κυριακίδης (15/2).

Πρώτη τελική για την Καρμιώτισσα στο έκτο λεπτό, με τον Τσουκαλά να δοκιμάζει το σουτ, χωρίς να ανησυχεί τον Βανά.

Ο Άρης απάντησε στο 15ο λεπτό, με τον Στρούτσκι να κάνει το σουτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ήταν άστοχο.

Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 18ο λεπτό, με τον Κατσαντώνη απο πλεονεκτική θέση να κάνει το πλασέ και να στέλνει τη μπάλα δίπλα απο την αντίπαλη εστία.

Νέα φάση για την ομάδα της Κατωκοπιάς στο 22ο λεπτό, με τον Ρόσι να κάνει την σέντρα και τον Τσουκαλά να κάνει το σουτ στην κίνηση, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» άγγιξε το γκολ στο 43ο λεπτό, με τον Καζού να σεντράρει και τον Μόντνορ να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από την εστία του Άντος.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό, με τον Σαβό να εκμεταλλεύεται λάθος εκτίμηση από τον Κοβάσεβιτς και να βγαίνει απέναντι στον Άντος, τον οποίο κέρδισε με πλασέ.

Οι γηπεδούχοι έκανα το 2-0, με τον Ζόκε να κάνει την σέντρα και τον Κακόριν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Δέκα λεπτά αργότερα το σύνολο του Σπιλέφσκι έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα, με τον Καζού

Οι ενδεκάδες

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μουσούντα, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Σανέ (39′ Καζού),  Μπράουν (46′ Γκομίς), Νίκολιτς (46′ Κοκόριν), Στρούσκι, Μοντνόρ (73′ Σεμέδο), Μπένγκτσον, Σάβο (66′ Ζόκε).

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Άντος, Μαλόνε (70′ Αγγελή), Πόλαβετς, Κοβάσεβιτς, Γκραντινάρου,  Νεοφύτου (79′ Ψύχας), Τσουκαλάς, Ουεσλάτι (70′ Χαραλάμπους), Θεοδώρου, Ρόσι (86′ Μιχαήλ), Κατσαντώνης (79′ Ματθαίου).

Το τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Κάναμε ένα πολύ καλό Α’ ημίχρονο και καταφέραμε να περιορίσουμε μια πολύ ποιοτική ομάδα όπως είναι ο Άρης επιθετικά και στον αντίποδα ήμασταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Είχαμε τις δικές μας ευκαιρίες να προηγηθούμε όμως δεν τα καταφέραμε. Στο Β΄ ημίχρονο ο Άρης ήταν πολύ καλύτερος και ευτύχησε να προηγηθεί γρήγορα. Αυτό μας ανάγκασε να αλλάξουμε λίγο το πλάνο, όταν βρει χώρους ο Άρης είναι πάρα πολύ επικίνδυνος. Δεν μπορούσαμε σε καμία περίπτωση να ακολουθήσουμε το ρυθμό του και νομίζω δίκαια κέρδισε στο τέλος με 3-0. Βγάλαμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα τον τελευταίο 1,5 μήνα, σε κάποια παιχνίδι αξίζαμε να πάρουμε περισσότερους βαθμούς. Δεν ξέφυγαν οι ανταγωνιστές μας και οι ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους. Έχουμε μπροστά μας δύο παιχνίδια με Δόξα και ΑΕΖ που είναι έξι βαθμών και θα κάνουμε τα πάντα για να τα κερδίσουμε. Είμαι σίγουρος ότι αυτή η ομάδα αξίζει και θα μείνει στην κατηγορία».

Για το ποιου πηγάζει η αισιοδοξία του: «Σίγουρα ο κάθε προπονητής θα πει εξαρτάται από τα πόδια της ομάδας του.  Με βάση του τι δείξαμε από την αρχή της σεζόν και από την μέρα που έχω αναλάβει την ομάδα νομίζω έχουμε βγάλει καλύτερη εικόνα. Νομίζω ότι η ομάδα θα βγάλει την καλύτερη εικόνα και θα είναι πιο ψύχραιμη θα είναι αυτή που θα παραμείνει στην κατηγορία».

Για το γεγονός ότι την προηγούμενη αγωνιστική δήλωσε ότι είχε κάποιους ενδοιασμούς αν θα παραμείνει: «Δεν έχω κανένα ενδοιασμό, δεν θα πουλήσω ποτέ αυτούς τους ποδοσφαιριστές μετά από αυτή την αντίδραση που έβγαλαν. Η μπάλα είναι στα πόδια του προέδρου. Εγώ θα είμαι εδώ μέχρι ο πρόεδρος να πει το αντίθετο».

Σπιλέφσκι (Άρης): «Ήταν δύο διαφορετικά ημίχρονο. Ήμουν πολύ έντονος στην ανάπαυλα. Κάναμε κάποιες αλλαγές και καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη. Ο κόσμος ξέρω ότι ζήτησε πρωτάθλημα και κύπελλο, αλλά δεν μου αρέσει να λέω μεγάλα λόγια και να μιλάω νωρίς. Πρέπει να παραμείνουμε ταπεινοί. Έχουμε πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές και πρέπει να τους κρατήσουμε σοβαρούς και να τους δώσουμε κίνητρο. Με τη Νέα Σαλαμίνα δεν ήμασταν καλοί στο β’ ημίχρονο, τώρα δεν ήμασταν καλοί στο α’. Με ανησυχεί αυτό το γεγονός και θα βρούμε τρόπο να βελτιωθούμε».